Jedziemy z kolejną częścią naszego nieustającego Przeglądu Generalnego Porterów Bałtyckich ( i mocnych i/lub leżakowanych w drewnie porterów w ogóle). Zapraszamy!

Trochę czasu minęło od ostatniej części. Trzy odcinki zrobione w niewielkim odstępie czasu i święto porteru nas trochę nasyciły. Nastąpiło lekkie zmęczenie materiału, a i mnogość innych blogowych tematów nas trochę przerosła. Porterki zbieraliśmy jednak dzielnie. Na ten moment zaległości sięgają gdzieś około 40 sztuk. No to nadrabiamy!

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

W tym odcinku trochę wracamy do źródła. Będą same czyste portery, bez dodatków, bez drewna, bez udziwniaczy. Malkontenci się zaraz przyczepią, jak zwykle, że mamy w zestawieniu górniaki.

Jedziemy!

Broumov, 1918 Porter, 18º

UNTAPPD

Czy to Opat Porter pod inną etykietą? Wuj wie. Parametry te same. Na pewno wiemy, że tutaj mamy piwo okolicznościowe z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechy.

Nos: czeskie tmave, suchy ciemny chleb, trochę metalu. Potem jest trochę lepiej. Są jakieś nutki ziemiste, dmuchany ryż, gorzka czekolada
Smak: prawie bez smaku. trochę palonych słodów, ciemnego chlebka, odgazowanej coli. Ot, takie tmave. Z czasem trochę  taniego kakałka.
Finisz: krótki, czekoladowy
Wnioski: Piwo nijakie, ale  w sumie OK. Bardzo żłopalne. Takie po prostu grubsze czeskie tmave.

Średnia Ocena: 3/10

 

Książęce, Porter, 20º, 8%

RATEBEER

Nos: Nooo, jest porterowo. Czekoladka, jakieś suszone owoce, rodzynki, pumpernikiel ze śliwką, ciemne słody, pitna gorzka czekolada. Dalej trochę aromat jednak siada, delikatnie palony, delikatnie kwaskowy, kawka po turecku. krótko, ale nieźle.
Smak: Dobry. Gorzkie kakałko, czekolada 90%, miazga kakaowa, murzynek, tania czarna kawa. Dalej trochę łodygowego chmielu. W miarę picia słodycz zaczyna się odkładać. Jest ok. trochę ziemiste, sojowe.
Finisz: Słodki, czekoladowy, lekko palony
Wnioski: Bardzo w porządku porterek. Ma wszystko co trzeba. Nie rozumiemy zupełnie hejtu na to piwo.  Pewnie i nie ma startu do Warmińskiego, Łódzkiego czy Komesa w ich lepszych odsłonach, ale i tak trzeba pochwalić.

Średnia Ocena: 4/10

 

Bednary, Sinior Isidoro, 22º, 8,2%

RATEBEER

Nos: Nadziewana czekoladka, ptasie mleczko, aromat rumowy do ciasta, trufle, tuzemskie „rumy”. Dalej trochę nut melanoidynowych, czarny chleb
Smak: charakterny, przyjemnie porterowy. Jest wytrawny, smukły, ale przy tym oferuje dużo smaku. Kukułki, raczki, paloność, popiół opalone drewienka, rodzynki w rumie, czeskie likiery „okołorumowe”.
Finisz: Gładka czekoladka, kakao, orzechy.
Wnioski: Bardzo dobry, wyleżany, klasyczny porterek. Aż dziw bierze, że tutaj nie było grane żadne drewno, bo rumowość jest bardzo intensywna. Niestety poza tym niewiele sie dzieje. Głębi tutaj tyle co nic.

Średnia Ocena: 5,75/10

 

Ukiel, Porter Bałtycki, 21º, 8,5%

RATEBEER

Nos: Bardzo gładki, czekolada, orzeszki, wafle z masą kakaową. Wyleżany, gładki, elegancki, suchy. MIazga kakaowa, michałki, kasztanki.
Smak: równie gładki co zapach. Wafle, orzeszki, michałki, masa kakaowa, słodkie rozpuszczalne kakałko. Dalej trochę nienachalnej paloności, bardzo delikatny karmel, szyszki z dmuchanego ryżu.
Finisz: Gładki, pełny, kakaowy.
Wnioski: Bardzo dobry. Suchy, gładki profil. Piwo bardzo wyleżane, świetnie ułożone, wręcz eleganckie. Bardzo podobne do porteru z Czarnej Owcy. Prosimy to zalać do beczki!

Średnia ocena: 5,25/10

 

Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter, 9%

RATEBEER

Nos: smukły, wyleżany, suszone owoce, śliwki, żurawina, palony karmel, melasa, cukier muscovado
Smak: wrażenie w ustach bardzo kremowe, a smak z kolei mocno przepalony. Popiół, palony karmel, przypalone marshmallowy, palone słody, susz wigilijny, orzechy w karmelu.
Finisz: długi, przepalony, wytrawny, patyki, orzeszki, michałki, trochę tępej goryczy.
Wnioski: Bardzo intensywnie, przyjemnie na wejściu, ale na dłuższą metę trochę męczy. Chyba pierwsza z tych zamorskich kooperacji Pinty przy której można postawić plus.

Średnia ocena: 4,33/10

 

DeMolen, Oye! & Ohja!, 23º, 10,1%

RATEBEER

 

Nos: Ziemia, grzybnia, sos sojowy, czekolada. dalej rurki z kremem czekoladowym, ciepła masa czekoladowa, przypalone ciasto czekoladowe. W tle trochę zielonych rzeczy, bardzo dalekie echo kwaśnych owoców. Raczej taki Riso-porter.
Smak: Riso-porter jak nic. deserowa czekolada, paloność, kakao, pitna czekolada, polewa, surowe ciasto na murzynka, diacetyl. Dalej trochę bardziej korzennie, piernik, przyprawa do grzańca.
Finisz: Czekoladowy, długi, lekko palony, trochę landrynkowy.
Wnioski: czekoladowo-czekoladowy, trochę palony, słodki i pełny Riso-porter.

Średnia Ocena: 5/10

 

Rockmill, Oblivion, 23º, 10%

RATEBEER

Nos: Riso-porter. Gruby, czekoladowy, ziemisty, karmelowo-melasowy. bardzo słodkie nuty tanich słodyczy, landynek, tanie wafle.
Smak: jakieś to cienkie, bardzo kwaśne chyba od palonego jęczmienia, mocno palone, wręcz prostackie. dalej trochę metaliczne, a po chwili wręcz zalepiająca słodycz zwykłego białego cukru.
Finisz: czekoladowy, palony, kwaśny, wychodzi alkohol.
Wnioski: No raczej cienko i poniżej oczekiwań. Nie jest to może bardzo złe, ale po prostu tak, średnie, płaskie i nijakie z pomniejszymi wadami, że aż się nie chce tego pić. Pierwsze wylane piwo tego dnia.

Średnia Ocena: 2,5/10

 

Waszczukowe, Porter z Puszczy, 23º, 10%

RATEBEER

Nos: Paloność, patyki, szmata do podłogi, pomyje. w tle jakieś echa zielonego chmielu.
Smak: Smakuje jak nic. Albo i niestety nie jak nic. Granulat chmielowy, proszek do prania, płyn do mycia podłóg, mocna paloność, patyki. dalej wyroby czekoladopodobne. Szorstkie, gorzkie, palone
Finisz: tępy, szorstki, gorzki, suchy
Wnioski: Nie, nie, chociaż im dłużej się to pije, tym jest bardziej akceptowalny. średnia ciut lepsze niż u poprzednika, ale w sumie nie wiem dlaczego.

Średnia Ocena: 2,66/10

Artezan, Dzikość Żółtej Pantery, 24º, 10%

RATEBEER

Nos: Bardzo przyjemny, czekoladka, jakieś owoce leśne, susz owocowy, żurawina, jagody, żelki, pot pourit, dzika róża. sporo nut kwaśnych, ale przyjemnych, wyważonych, uleżałych. Dalej pączki z marmoladą, babka karmelowa.
Smak: lekko palony, nutella i inne kremy kanapkowe, torcik wedlowski, deserowa czekolada, kasztanki. Sporo ciałka. Dalej nawet jakieś nutki piwniczne, las po deszczu
Finisz: trufle, belgijskie praliny, pumpernikiel
Wnioski: RIso-porter, ale nie jakiś bardzo nachalny. Zapach był świetny, ale smak już tylko prostu dobry. czekoladka, ziemia, wafle.

Średnia Ocena: 5,17/10

 

Jan Olbracht, Imperial Porter, 24º, 9,5%

RATEBEER

Nos: przyjemny, wyleżany. Rodzynki, daktyle,  sucha ziemia, ciasto z kruszonką, keks, suszone owoce, piernik, masło orzechowe, placek z kajmakiem, mazurek, trochę karmelowych słodów.
Smak: Wyleżane, utlenione. rodzynki, daktyle, keks, kajmak, suszone owoce, ciasteczka z czekoladą, nawet jakieś echa sherry. Dalej trochę opalonych szczapek, blok czekoladowy, mus czekoladowy, ciasto drożdżowe z dodatkami. nie za słodkie, nie za gorzkie, doskonale zbalansowane.
Finisz: Utleniony czekoladowo-rodzynkowy. przyjemna paloność, karmel, kajmak.
Wnioski: Świetne piwo, wyleżane, grube, utlenione, czekoladowo-daktylowe. Prosimy do beczki!

Średnia Ocena: 6/10

Łąkomin, Sus Scrofa, 25º, 11%

RATEBEER

Nos: Dyskretny. Mleczna czekolada, mydło, tanie ptasie mleczko, spienione mleko, bita śmietana z torebki, ciepłe lody, ciężkie tłuste kremy. Jest słodko i nawet przyjemnie, ale jest to podszyte taniością i jakąś taką chemicznością.
Smak: kompletnie nijaki, tanie ciastka, tanie czekolady, lody śmietankowe, „śmietana” Śnieżka. W tle jakieś nuty plastikowe, chemiczne, kokosowe.
Finisz: cienki, mleczny, tania czekolada, lekko palony. trochę ta śmietankowość zalepia.
Wnioski: Nijaki; gęsty, ale kompletnie bez charakteru. Śmietankowy. Po raz kolejny łąkomin daje sie poznać jako piwo mydlane i z anemią charakteru.

Średnia Ocena: 3,33/10

No i kto by pomyślał, że ten odcinek wygra Jan Olbracht, a Artezan nie załapie się nawet na pudło ustępując jeszcze Bednarom i Ukielowi. Powyżej 5/10 uplasował się jeszcze DeMolen. Całkiem W porządku były Pinta i (o dziwo!) Książęce. Reszta stawki nie przekroczyła progu zwanego „Wrota Argusa” 😉

Na koniec, kompletna lista:

  • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
  • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
  1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
  2. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
  3. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
  4. Czarna Owca, Porter Noster BBA – 7,13
  5. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
  6. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
  7. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
  8. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
  9. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
  10. Widawa, 24 BBA – 6,75
  11. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
  12. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,75
  13. Widawa, Porter 24 – 6,63
  14. Nepomucen, Echo – 6,33
  15. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
  16. Widawa, Sherry BA – 6,25
  17. ReCraft, Mentor – 6,25
  18. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
  19. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
  20. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
  21. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
  22. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
  23. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
  24. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
  25. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
  26. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
  27. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
  28. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
  29. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
  30. Pinta, Imperator Bałtycki (06.2017) – 5,50
  31. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
  32. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
  33. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
  34. Porter Jurajski – 5,25
  35. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
  36. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
  37. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
  38. Lwowskie – 5,00
  39. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
  40. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 5,00
  41. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
  42. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
  43. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
  44. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
  45. Pohjala, Oo – 5,00
  46. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
  47. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
  48. Gloger, Karty na stół – 4,75
  49. Konstancin, Porter – 4,67
  50. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
  51. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
  52. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
  53. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
  54. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
  55. Golem, Double Dybuk – 4,50
  56. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 4,50
  57. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
  58. Stara Komenda, Porter Komendowy BA – 4,50
  59. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
  60. Setka Apollo 19 – 4,25
  61. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
  62. Bazyliszek, Wars – 4,25
  63. Wroclove Porter – 4,17
  64. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
  65. Gościszewo 55 – 4,13
  66. Chmielarium – 4,13
  67. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
  68. Łódzki – 4,00
  69. Książęce Porter – 4,00
  70. Komes – 4,00
  71. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
  72. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
  73. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
  74. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
  75. Pinta, Imperator Bałtycki  (03.2019) – 3,83
  76. Hopkins, Black Jack – 3,83
  77. Amber, Grand Imperial – 3,75
  78. Żywiec – 3,75
  79. Perła Porter – 3,67
  80. Argus – 3,50
  81. Komes Płatki dębowe – 3,50
  82. Komes Malinowy – 3,50
  83. Browar Jana Porter – 3,50
  84. Zakładowy, Po robocie – 3,50
  85. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
  86. Porter Grodziski – 3,38
  87. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
  88. Porter, Staropolski – 3,33
  89. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
  90. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
  91. Cieszyński – 3,25
  92. Wąsosz – 3,25
  93. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
  94. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
  95. Lwówek – 3,00
  96. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
  97. Witnicki – 3,00
  98. Ciechan – 3,00
  99. Broumov, 1918 Porter – 3,00
  100. Staropolski 180 – 3,00
  101. Baribal – 2,88
  102. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
  103. Okrętowy, Karaka – 2,75
  104. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
  105. Baba Yaga – 2,68
  106. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
  107. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
  108. Okocim – 2,50
  109. Rockmill, Oblivion – 2,50
  110. Primator 24 – 2,25
  111. Cornelius – 2,00
  112. Pardubice – 2,00
  113. Black Boss – 1,75
  114. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
  115. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
  116. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
  117. Kujawskie – 1,13
  118. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
  119. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – Bez oceny
  120. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.