Kolejny nasz Przegląd Generalny Porterów Bałtyckich (PGPB). Tym razem znów część specjalna z samymi piwami leżakowanymi w beczkach. Zapraszamy!

Mimozami Porterami jesień się zaczyna. Temperatury spadają i coraz więcej porterów wpada do koszyczka. Browary już od września rozpoczęły kolejną „ofenzywę”, która będzie miała punkty kulminacyjne w okolicach WFP i święta porteru bałtyckiego.

Staramy się redukować zaległości i dlatego ta część będzie zawierać większą niż zwykle liczbę piw (15), ale to niewiele pomaga, bo na swoją kolej oczekuje jeszcze ponad 20 bałtyków. Postawiliśmy sobie za cel robienie wszystkich polskich porterów, które się pokazują. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. Zaczynaliśmy ten przegląd robiąc zakupy w markecie, a kończymy na piwnych aukcjach.

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

Poprzednia część byłą powrotem do korzeni, piliśmy same klasyczne, zwykłe portery. W tej części z kolei znajdziemy się na drugim biegunie pijąc same piwa leżakowane w beczkach.

Tak, wiemy, że Dybunie i Narciarz to nie portery bałtyckie. Proszę już tego nie pisać w komentarzach.

No to jedziemy z kolejną częścią!

Przegląd Generalny Porterów Bałtyckich cz. XI

Golem Dybuk Laphroaig BA, 16º, 6,5%

RATEBEER

Nos: Na początku dyskretny, raczej mało Lafroja. Dalej wióry, stara beka, kawa, palone ziarno, razowiec. Dopiero potem wchodzi trochę więcej torfiku
Smak: Jest ordynarny, suchy, palony ebonit, stara beka, drzazgi, kawa zbożowa, przepalony jęczmień, plastiki, kwaśność. Smak jest suchy i bardzo szorstki. W tle trochę kakao, paluszki z makiem, łupiny
Finisz: suchy torf, plastiki, sól, łupiny
Wnioski: zbyt suchy, plastiki, ebonity, łupiny, stara beka. No trochę Lafrua jest. Poza tym moc i grubość nie ta, ale to przecież tylko rozbiegówka.

Średnia ocena: 3,5/10

Kraftwerk Jolly Roger, 21º, 9,8%

RATEBEER

Nos: trochę kwasowość, lekki kibelek, wunderbaumy, trochę dobrej mokrej beki. Dalej jakieś nuty gładkie, wanilina, krem, trochę mlecznej czekolady.
Smak: kwas, skisła oranżada, ale w ramach akceptowalności. Lekko trafione jednak jest. Beka niezbyt intensywna, ale przyjemna, wanilia, trochę rozpuszczalnik, kibel, wunderbaumy
Finisz: kwasik cytrynowy, kakałko
Wnioski: no trafione jak nic, a było w terminie. Na pocieszenie jest trochę przyjemnej nawet beki.

Średnia ocena: 2,5/10

Tleń Porter Tequila BA, 21º, 9,5%

RATEBEER

Nos: Przyjemny, niecodzienny aromat. ziemisty, prochowy, mocno pieczony. Syrop z agawy (miel de agave), żywica sosnowa, mineralność, gorzkie kakałko, pieczone ananasy.
Smak: Fajne pierwszej wrażenie, ale po chwili czuć trochę za mało ciałka; piwo bardzo smukłe, odfermentowane. Czekoladki z ziemią, pieczone agawy w kamiennym piecu, słodki dym, miel de agave. Beki nie tak dużo, ale robi robote. Sam porter dobry, smukły, gorzkie kakałko, wytrawne praliny, słód, zagrzybiały magazyn beczek.
Finisz: Stara Tahona, stary piec, stara beczka, gorzkie kakao
Wnioski: Świetne, bardzo oryginalne piwo, fajnie zaznaczona tequila z jej najlepszymi akcentami, smukły klasyczny porter. Niestety chciałoby się więcej. Tutaj aż się prosi żeby to piwo miało dalszy ciąg, więcej mocy, więcej wszystkiego. Piłem kilka piw z beczek po Tequili i tak dobrze smakowało tylko Minerva ITA z samego Meksyku.

Średnia ocena: 6,5/10

Brovaria Porter bourbon BA, 21º, 9%

RATEBEER

Nos: Je sztos! Bourbon, mokra przesiąknięta alkoholem beczka, wanilia, migdały, trochę wafla, pitna czekolada, krem kakaowy, miodek.
Smak: nie ma już tyle mokrej beczki, nie jest tak przesiąknięte bourbonem jak zapach. Bardzo kremowe, waniliowe, ultragładkie. Jakby Jezusek bosą stópką po gardziołku przeszedł. Wanilia, marcepan, cream soda, lizaki choinkowe. Dalej też pięknie się rozwija, migdały, orzeczy, beczka, trochę tanin, kakao, gorzka czekolada. Niestety kończy się za wcześniej, a chciałoby się więcej.
Finisz: krem, wanilia, wafle
Wnioski: tak gładkiego piwa chyba nie piliśmy. świetne, bardzo fajna beka, mega kremowość, wanilia, wafle. Niestety tylko 21º. To powinno jeszcze trwać i atakować trzecim, czwartym smakiem i długim finiszem. Szkoda że tak się nie dzieje.

Średnia ocena: 7,33/10

Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA, 22,5º, 9%, 2 warka

RATEBEER

Nos: Bourbon, mokra, beka, migdały, piwnica, lekkie bagienko, brownie, czekolada, sos sojowy, nawet lekka naftka. Rozwija się. Pitna czekolada, pojewa do ciasta. Zapach choć inny niż był, to obiecuje wiele
Smak: Wafle, orzeszki, migdały, łupinym tępa beczka, opalone klepki, trochę zalegającego chmielu. Dalej spora paloność i ze słodów i z opalonej beki. Po chwili więcej piwnicy, ciemnego chlebka, miodu, wafla
Finisz: Dość Pełny, bourbonowy, palony, zalegający chmiel.
Wnioski: Jest dobrze, intensywnie, ale cała elegancja i klasa z tego piwa uleciała. Zapach obiecywał Porter Nostera na sterydach. W smaku to wszystko się trochę rozedrgało i przestało ze sobą grać. Browar chyba chciał więcej i lepiej i przedobrzył. Dalej bardzo dobre piwo, ale ocena niższa i zawód trochę jest. kolejnych warek już na listę nie będziemy wciągać.

Średnia ocena: 6,5/10

Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA, 22,5º, 9%

RATEBEER

Nos: Bardzo intensywny i bardzo koniak. Intensywność jak w Bubie EX Cognac. Koniak, moszcz winny, grand marnier, jakieś kompoty owocowe, dżemy, duszone owoce, pinea de chantres. Spod tej beki i koniaku nie czuć nawet porteru.
Smak: Jest beka mocno, wyraźna, nawet troszkę alkoholowa, ale tutaj to pasuje, podbija intensywność. bardzo dużo beczkowych nut, moszcz winny, jakieś aperitify, likiery. trochę tanin, pikantność francuskiego dębu, orzechy. No mega.
Finisz: Długi, koniak, taniny, orzechy, kakao palone słody.
Wnioski: Świetny, zdominowany przez bekę porter. Dla miłośników destylatów absolutnie warte spróbowania. Dużo beczki, dużo koniaku, kluje się pewna warstwowość. Przyjemny i gładki porter wychodzi dopiero na finiszu. Gdyby ocena zależała ode mnie byłoby wyżej, ale niestety średnia jest nieubłagana 🙁

Średnia ocena: 7,5/10

Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA, 22,5º, 9%

RATEBEER

Nos: Jabłuszka, jabcok, szarlotka, kurz, kakao
Smak: Porter. Kakałko, palone słody, tarte jabłko, cydry, jabcoki. To niestety nie pasuje. Jest dość aksamitnie i gładko, ale calvados za człona nie pasuje do porteru i tyle. beczka jest nawet przyjemna, intensywa, ale to jabłko po prostu nie.
Finisz: Taniny, kurz,  stara beka, kakałko,pikantność
Wnioski: Niestety. jabłuszko nie leży. jest lepiej niż w pdobnie jabcokowym jabeerporterze ze względu na większe bogactwo beki. To co mogło grać w quadzie tutaj nie gra i tyle.

Średnia ocena: 4,5/10

Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA, 24º, 10,1%

RATEBEER

Nos: Wanilia, wafle, kasztanki, kokos, fistaszki. Jest dobrze. Dalej czekoladka, słody, miód gryczany. Grubo i na dużej intensywności.
Smak: Intensywna bourbonowość, mega czekolada, sporo tanin z beki. Jest bardzo intensywnie i bardzo efekciarsko, nawet trochę chamsko. Polewa czekoladowa gęsta ale tania. troszkę wali tanią whisk(e)y. jest ciekawie w pierwszym kontakcie. potem dalej intensywnie, ale już nic się nie dzieje.
Finisz: Głęboka czekolada, beka, wychodzi alkohol.
Wnioski: Piwo efekciarskie, zaczyna się bardzo grubo i robi wrażenie sztosowego, ale jest to trochę fasadowe. Jest grubo, ale tanio. smak się też nie rozwija. Ja lubię chamskie, proste, ale tutaj jednak jest zbyt tanio. Mimo to, jak na Brokreację, jest to dobre piwo.

Średnia ocena: 5,75/10

Golem Double Dybuk Bourbon BA, 24º, 10%

RATEBEER

Nos: Czekoladka, kawka, biszkopty, tiramisu, troszkę sosu sojowego
Smak: szorstkie, chmiel, taniny, tani wyrób czekoladopodobny, jeszcze taniny i chmiel. Dalej nic się nie dzieje.
Finisz: Chmiel, troszkę kakałka.
Wnioski: kompletnie nijakie, szorstkie, chmielowe, za suche.

Średnia ocena: 4/10

Golem Double Dybuk Laphroaig BA, 24º, 10%

RATEBEER

Nos: fajny torfik, taki mokry, bagienny; zgniła trzcina, tatarak, wędzonka. Aromat bardziej jak Caol Ila niż jak Laphroaig, ale nie ma co wybrzydzać, jest grubo. Poza tym trochę mlecznych czekoladek.
Smak: Torf, Ebonit, palone plastiki, sadza z kominka. Jest ciut przegazowane. Dalej łodygowy chmiel, grill zalany wodą, zagaszone kiepy, popielniczka, mokra ziemia. Rozwija się w dobrą stronę. trochę czekoladek, łupin orzechów i samych orzechów. Beka dobra, samo powino podobnie jak podstawka i wersja BBA trochę bezjajeczne
Finisz: popielniczka, czekoladka, nugat, chmiel
Wnioski: bardzo przyjemna beczka, ale piwo bazowe jakieś kompletnie nijakie i ginie pod ciężarem mocno aromatycznej beki z Islay.

Średnia ocena: 5,66/10

Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA, 24º, 10%

RATEBEER

Nos: trochę zbyt intensywny torf, bo i ze słodu i z beczki; nafta, słodycz, polewa do ciasta, węgiel, brownie z benzyną
Smak: Słodki torf, trzcina cukrowa, cukier, brownie z benzyną, ciasterczka z czekoladą i jeszcze raz słodki torf. Płytko.
Finisz: Torf, benzynka.
Wnioski: Udeerza dużą ilością torfu, ale skomplikowania tutaj tyle co nic. W zasadzie nie różni się za bardzo od zwykłego imperialnego nafciarza, a pod pewnymi względami jest nawet gorsze. Utraciło jednak ten przyjemny balans torfu z czekoladką, z racji tego, że torfu jest więcej.

Średnia ocena: 4,83/10

Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA, 10%

RATEBEER

Nos: dżemy, duszone czerwone owoce, owoce leśne, żurawina, czerwona porzeczka. W tle trochę kakał i ciemny słód.
Smak: Czerwone winko, czerwone winko, czerwone winko. Porzeczki, owoce leśne, żurawina, winne taniny, lekka kredowość, domowe winko. W tle czekoladka i Aperol.
Finisz: Jak wiśniówka ze Szwejka
Wnioski: Otwierasz piwko, a tutaj winko. Dosłownie. Nie można powiedzieć, że tutaj nie ma beczki. Bardzo zdominowane przez czerwone wino, jednowymiarowe, ale takie przyjemne i po prostu uczciwe.

Średnia ocena: 5/10

Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA, 27,5º, 11%

RATEBEER

Nos: Jest rumek, ale nie tak gumowy, trampkowy  i mocarny jak w 5th anniv. Rodzynki, lizaki choinkowe, przypalony karmelek, melasa, trochę popiołu.
Smak: Jest przepalony jakajski rum, ale jednak nie trampki, nie warsztat, nie te ukochane nuty przemysłowe. Bardziej przywodzi na myśl delikatne kolumnowe rumy, ewentualnie te co bardziej eleganckie pot stille. Paloność, przypalony karmel i przypalone pianki, lizaki choinkowe, czekoladka, polewa do ciasta. Z gumy to najwyżej gumka recepturka.
Finisz: pełny, jest nawet trochę ten rumowy zajzajer na finiszu.
Wnioski: Dobre piwo, ale jednak coś chyba trochę nie pykło. NIe ma tego rumowego zajzajeru co przed rokiem. Jest ładnie, gładko, ale nie tego oczekiwaliśmy.

Średnia ocena: 6,83/10

Widawa Single Barrel Bourbon BA, 27,5º, 11%

RATEBEER

Nos: Bourbon, wanilia, kakao, nawet jest ta przesiąknięta beka, miodek, sianko, kakał, kokos, murzynek, Rafaello
Smak: Bourbon, czekoladka, kokos, mus czekoladowy z malinami, Kahlua, likier z Mozartem. Dość niskie nagazowanie, faktura tłusta, trochę kremowa. Miód gryczany. W smaku już nie ma tyle beki ile wskazywał zapach. szkoda.
Finisz: czekolada, bourbon, miód, siano
Wnioski: intensywność smaków kosztem skomplikowania. bardzo intensywna beka, ale niestety tylko w nosie. W smaku już nie tak przesiąknięte beczką, raczej wanilia, kokos, miód. No niby wszystko jest, ale jakoś tak nie ma tego wow. Nie wiem czy nie za dużo wypiliśmy piw w tej sesji. Mamy jeszcze butelki, piwo idzie do poprawki.

Średnia ocena: Do poprawki w następnym odcinku

Widawa 5th anniversary Private Reserve Bourbon BA, 27,5º, 11%

RATEBEER

Nos: Oj wcale nie wypiliśmy za dużo. Jest dobrze. Nie tak dużo beki, ale jest ładnie zgrana z resztą. Bourbon, Ciasto, masło, brownie, kawka, czekoladka,  wanilina, likier kawowy. bardzo harmonijny
Smak: nafta, bourbon, migdały, marcepan, kokos, krówka, kawa zbożowa, diacetyl, krem, śmietanka, ptasie mleczko czekoladowe, czekoladki z likierem, likierek z Mozartem. Dalej surowe ciasto na murzynka, kruszona, polewy do ciast, kasztanki, trochę tanin, trufle i jeszcze więcej głębokiego bourbonku choć nie tak mega intensywnego. No dzieje się.
Finisz: czekolada, Miód, bourbon, trochę chmielu i tanin.
Wnioski: Beczka nie jest tak intensywna, ale dalej jest jej dużo. bardzo ładna kompozycja, gdzie wszystkiego jest w punkt. Wszystko jest dość wyraźne, dość intensywne, ale bardzo zgrane. Bardzo ułożone, ale nie gładkie ani nie delikatne. takie po prostu w punkt. Brakuje tylko kropki nad I. Niespodziewanie zrobił nam się zwycięzca.

Średnia ocena: 7,83/10

Widawa 5th anniversary smoked porter Bourbon BA, 27,5º, 11%

RATEBEER

Nos: oscypek, bekon, kandyzowany arcydzięgiel, nawet sporo bourbonu, ale jednak przesłoniętego przez wędzonkę na pierwszym planie. Dym, ognisko, wędzarnia i czekolada.
Smak: Wędzony, czekolada, kakao, masło, śmietanka, oscypek pikantność, trochę bourbonu, wanilia, trawa, ziarno
Finisz: wędzonka, bourbon,  popiół, palone ziarno,miód gryczany.
Wnioski: Chyba jednak za dużo wędzonki, która przesłania resztę smaku. Na dłuższą metę przez to jest potwornie nudne i nawet nam się za bardzo nie chciało notować smaku. Ten sam przypadek i dokładnie ta sama ocena co widawa smoked sherry BA. Ogólnie dobre, ale z tej fabryki liczyliśmy na więcej.

Średnia ocena: 6,25/10

Wnioski

Zagęściło się nam dzisiaj w górze tabeli. Ta część zdecydowanie przebiegała pod znakiem starcia Widawy z Czarną Owcą. Mieliśmy więc starego wygę i nowego pretendenta, o którym jeszcze niedawno nikt nie słyszał. Porter Noster stał się marką i synonimem jakości z miejsca. Widawa musiała na to pracować przez kilka lat (z bardzo mizernymi efektami na początku zresztą). Póki co atak na tron się jeszcze nie udał, ale Porter Noster Cognac BA był tuż tuż. Wersja Bourbon BA miała być lepsza i konkretniejsza, ale przedobrzyli chyba. Bardziej jednak boli spadek formy Widawy Rum BA. Kolejna odsłona (6th tym razem) króla rankingu przyniosła niemałe rozczarowanie. Wersja 5th private reserve była niemałym zaskoczeniem. Pita pod koniec okazała się mega petardą i skutecznie ożywiła zmęczone podniebienia. Mamy wątpliwości co do Single Barrel, bo jednak wydał się dość nijaki. Ciężko posądzać Widawę o nijakość, a że mamy więcej butelek, to do powtórki. Świetnym piwem okazał się portek z Brovarii. Tak niesamowicie aksamitnego piwa nie piliśmy chyba. Na uwagę zasługuje też piwo z Tlenia. To już kolejne ich piwo idące swoją drogą, pokazujące piękne niuanse beczkowe z kompletnie innej strony niż reszta. Powyżej 6 uplasowała się jeszcze widawa smoked. Porter dobry, ale samoograniczający się tą wędzonością. Z piw niezłych, choć już z wyraźnymi mankamentami należy wyróżnić intensywną, ale bardzo tanio efekciarską Brokreację DDS BBA i Double Dybuka Lafrua, piwo bazowe jakoś nie przemawia do nas, ale beczka zrobiła mu dużo dobrego.

Licznik pokazał 136 sztuk

Mogę już zdradzić, że w następnej części naszego porteru będziemy mieli natarcie śliwkowców.

Na koniec, kompletna lista:

  • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
  • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
  1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
  2. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
  3. Widawa 5th anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
  4. Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
  5. Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
  6. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
  7. Czarna Owca, Porter Noster BBA – 7,13
  8. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
  9. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
  10. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
  11. Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
  12. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
  13. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
  14. Widawa, 24 BBA – 6,75
  15. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
  16. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,75
  17. Widawa, Porter 24 – 6,63
  18. Tleń Porter Tequila BA – 6,50
  19. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA w.2 – 6,50
  20. Nepomucen, Echo – 6,33
  21. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
  22. Widawa 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
  23. Widawa, Sherry BA – 6,25
  24. ReCraft, Mentor – 6,25
  25. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
  26. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
  27. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
  28. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
  29. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
  30. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
  31. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
  32. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
  33. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
  34. Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
  35. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
  36. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
  37. Golem Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
  38. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
  39. Pinta, Imperator Bałtycki (06.2017) – 5,50
  40. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
  41. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
  42. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
  43. Porter Jurajski – 5,25
  44. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
  45. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
  46. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
  47. Lwowskie – 5,00
  48. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
  49. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 5,00
  50. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
  51. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
  52. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
  53. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
  54. Pohjala, Oo – 5,00
  55. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
  56. Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
  57. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
  58. Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
  59. Gloger, Karty na stół – 4,75
  60. Konstancin, Porter – 4,67
  61. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
  62. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
  63. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
  64. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
  65. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
  66. Golem, Double Dybuk – 4,50
  67. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 4,50
  68. Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
  69. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
  70. Stara Komenda, Porter Komendowy BA – 4,50
  71. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
  72. Setka Apollo 19 – 4,25
  73. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
  74. Bazyliszek, Wars – 4,25
  75. Wroclove Porter – 4,17
  76. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
  77. Gościszewo 55 – 4,13
  78. Chmielarium – 4,13
  79. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
  80. Łódzki – 4,00
  81. Książęce Porter – 4,00
  82. Komes – 4,00
  83. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
  84. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
  85. Golem Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
  86. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
  87. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
  88. Pinta, Imperator Bałtycki  (03.2019) – 3,83
  89. Hopkins, Black Jack – 3,83
  90. Amber, Grand Imperial – 3,75
  91. Żywiec – 3,75
  92. Perła Porter – 3,67
  93. Argus – 3,50
  94. Komes Płatki dębowe – 3,50
  95. Komes Malinowy – 3,50
  96. Browar Jana Porter – 3,50
  97. Zakładowy, Po robocie – 3,50
  98. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
  99. Golem Dybuk Laphroaig BA – 3,50
  100. Porter Grodziski – 3,38
  101. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
  102. Porter, Staropolski – 3,33
  103. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
  104. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
  105. Cieszyński – 3,25
  106. Wąsosz – 3,25
  107. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
  108. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
  109. Lwówek – 3,00
  110. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
  111. Witnicki – 3,00
  112. Ciechan – 3,00
  113. Broumov, 1918 Porter – 3,00
  114. Staropolski 180 – 3,00
  115. Baribal – 2,88
  116. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
  117. Okrętowy, Karaka – 2,75
  118. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
  119. Baba Yaga – 2,68
  120. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
  121. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
  122. Okocim – 2,50
  123. Kraftwerk Jolly Roger – 2,50
  124. Rockmill, Oblivion – 2,50
  125. Primator 24 – 2,25
  126. Cornelius – 2,00
  127. Pardubice – 2,00
  128. Black Boss – 1,75
  129. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
  130. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
  131. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
  132. Kujawskie – 1,13
  133. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
  134. Widawa Single Barrel Bourbon BA – Bez oceny na razie
  135. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – Bez oceny
  136. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.