Wjeżdżamy z kolejną częścią przeglądu porterów niekoniecznie bałtyckich i znów kolejna część spod znaku nadrabiania rocznego backlogu. Zapraszamy na Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XIX

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

W tym odcinku mamy bardzo konkretny lineup. To się nie może nie udać. Pinta, Widawa, Trzech Kumpli – to brzmi jak przepis na sukces. Oczekiwania tu są spore i mieliśmy nadzieje na zamieszanie w pierwszej dziesiątce naszego testu. Pinta to wiadomo, stary wyjadacz i w dodatku są oczekiwania, że Portermassy nawiążą poziomem do świetnych Risfarctorów. Trzech kumpli to ostatnimi czasy wysoka jakość i wtopy się tutaj nie zdarzają. Mocnymi risami też już zresztą zdążyli pokazać, że wiedzą jak to się robi. O Widawie już wszystko napisaliśmy, jest TOP w portery, ale czasem się jakiś babol może wydarzyć. Niemniej można liczyć, że namieszają w górze listy. Jadziem z tym!

Pinta, Bałtyk-Tasman Malbec BA, 9%

UNTAPPD

Nos: chyba lekko trafione, kwasek, tanie winko i porter. Ciut skiszone może, ale to chyba pierwsze wrażenie, poza tym domowe winka, nalewki. Jesienne owoce, żurawiny, jarzębiny. W tle zupełnie generyczny porter, dość wytrawny, chmielowo-łodygowy, ciut szorstki.
Smak: całkiem fajne winko, czerwone, dość cieliste, ale nie jakieś agresywne. Przyjemny winny bukiet, nie ma wrażenia domowego winiacza. Poza tym porter generyczny, niesłodki, łodygowy chmiel, trochę niedoleżany, kakao, kawa.
Finisz: kawa, łodygowy chmiel.
Wnioski: całkiem przyjemne winko, ale ogólnie średnio. Samo bazowe piwo jest chyba takie sobie. Może ta beczka by zagrała z jakimś konkretniejszym porterem.

Średnia Ocena: 4,33/10

Pinta, Imperator Bałtycki Double BA w Vanilla, 9,1%

UNTAPPD

Nos: jest ta chmielowość, ale nie jakaś bardzo nachalna. Jest ok. Czuć beki. Przede wszystkim bardzo fajna beczka po delikatnym rumku, potęgowana przez tę wanilię. Bourbon też całkiem ok. Sporo wanilii, ciastka kokosanki, ciastka owsiane,  capuccino aromatyzowane, mleczna czekolada, praliny, mleko z miodem.
Smak: dobre to jest, delikatne, mleczne, słodkie. jest sporo wanilii, syropów do kawy, kokosanek, ciastek, pralin, nugatu. bardziej wyraźna chyba jest właśnie beczka po hiszpańskim ronie, a  mniej wyraźna po bourbonie.  Dalej jest spora kremowa podbudowa, mleko z miodem, kawka z mlekiem, capuccino, praliny mleczne, nutella.
Finisz: dalej delikatny, mleczna czekolada, ale też czuć jednak na koniec trochę tą chmielowość, ale nie jakoś bardzo.
Wnioski: nie spodziewaliśmy się wiele, bo myśleliśmy, że znów chmiel zepsuje wszystko a tutaj nie. bardzo delikatna, mleczna i gładka baza. Dużo beki po delikatnym hiszpańskim rumie. jestem za.  mogłoby być tutaj nawet lepiej, ale jednak trochę mało bourbonu, ten chmiel trochę czuć i jednak mały ekstrakt i mały procent.

Średnia Ocena: 5,88/10

Pinta, Portermass Bourbon BA, 12%

UNTAPPD

Nos:  jest burbon, ale też trochę bije jakaś delikatna kwasowość po nosie. To chyba przez kawę jest ta kwaśność.  Trochę tak pachnie jak by to była bardziej beczka po rye whisky niż po bourbonie. Ciutkę masełko, kremy, orzeszki, przyprawy, motywy śródziemnomorskie, jakieś tureckie przyprawy, sumak, kardamon, kmin.
Smak: Dalej czuć nuty przyprawowe, tureckie, arabskie. kwaśna kawa, dużo kokosa, ale takiego przeprażonego. Są jakieś takie motywy trochę warzywne, lubczyk. czuć też fajnie syrop klonowy, przyjemna gładka słodycz. problem w tym, że te wszystkie dodatki przykrywają bekę trochę za bardzo. Beczka w smaku objawia się tylko głębią, waniliną, waflem.
Finisz: słodki, trochę ulepiasty, kwaśnawy od kawy.
Wnioski: dodatki tutaj popsuły trochę, beka schowana, za duża kwaśność, syrop klonowy daje za dużo słodyczy. No nie pykło. oczekiwania były wielkie, a tutaj piwo średnie.

Średnia Ocena: 4,5/10

Pinta, Portermass Mead BA, 27,5º, 11,5%

UNTAPPD

Nos: Świeżo wypucowany kibel mocną chemią, albo ten niebieski płyn do tojtojów. Dopiero po chwili uświadamiasz sobie, że to jednak miód gryczany tak pachnie w piwie. no i faktycznie pojawia się cała feria miodów, jest gryczany, jest miód pitny, jakiś delikatniejszy lipowy. Holenderskie Stroopwafel, kajmaki, trochę wosków. dalej jakieś motywy trampkowe, gumowe, miodula prezydencka. dalej jakieś motywy kwiatowe, różane.
Smak: ulepiasty miód pitny, ale jednak trochę złamany cięższym i gorzkim i palonym trochę porterem. miody gryczane, lipowe, pitne trójniaki. Trochę dalej motywy gumowe, trochę motywy różane, kwiatowe, kandyzowane skórki pomarańczowe. W tle całkiem przyjemny i gładki porterek, nie za kostropaty i nie za gruby, ale wyleżany, melanoidynowy, gorzka czekolada.
Finisz: czekoladki z mozartem przepijane miodem pitnym.
Wnioski: dobre piwo. dość mocno zdominowane ciężkim miodem, ale pojawiają się też i niuanse. Fajne to, takie mocno niestandardowe i nawet jakieś dziwne gumowe nuty rodem z mioduli prezydenckiej tutaj nie rażą. Chyba najlepsze piwo z beczki po miodzie jakie piliśmy.

Średnia Ocena – 6,33/10

Trzech Kumpli, Floki Bourbon BA, 26º, 10,4%

UNTAPPD

Nos: w pierwszym niuchu buchnął bourbon, ale dalej już jakby mniej. Risoporter podbity całkiem niezłą beką po bourbonie. Deserowa czekolada, praliny z alkoholem, belgijska czekolada, trochę pieczonego kokosa, wanilii, ciemnych słodów,
Smak: beczka już nie tak przesiąknięta i nie tak intensywna jak w zapachu. Troszkę czuć lekką szorstkość i drzazgowość. Mimo to jednak dalej jest całkiem sporo beki, jest jeszcze sporo ciałka intensywności, ale nie jest przesiąknięte. Głównie wanilia, lekki kokos i dużo ciała. Samo piwo to risoporter, dużo czekolady, pitnej, gęstej, dużo ciała, mocny i dużo smaku.
Finisz: długi. dużo bourbonu i dużo czekoladowej i słodowej goryczki.
Wnioski: dobre piwo, risoporter z dominującymi nutami intensywnej czekolady. Beczka dobrze robi, ale brakuje intensywności bourbonu, głównie wanilia, kasztanki, wafle kakaowe, kokos, ale też trochę drzazgi.

Średnia Ocena – 6,83/10

Trzech Kumpli, Bjorn Rum BA, 26º, 12,5%

UNTAPPD

Nos: dużo estrów, banany, fermentujące owoce, „jamajski funk”, nalewki, trochę w tle gabinet dentystyczny. Trochę pijana wiśnia, czekoladki mon cheri, ciut nafty, benzyna. brownie z  benzyną, kleje modelarskie, znów trochę medyczne motywy.
Smak: rozpuszczalnik, nafta, „jamajski funk” ale taki delikatny, na pewno nie „kiszone nietoperze”, raczej stonowane i zniuansowane. Znów wiśniówka, mon cheri, nalewki, estry, banany, trochę multiwitaminy, tania cola, pestki wiśni. Dalej lekka nafta, benzynka.  Przywodzi na myśli takie delikatniejsze estrowce z Fiji, albo blendy od Plantation w których jest tylko część wysokoestrowych rumów.  Delikatna guma przesypana talkiem. Orzeszki coli, pistacje. Trochę za duża pestkowość, trochę chinina.
Finisz: trochę nijaki. delikatna estrowość i funk, trochę delikatnej czekoladki, spora pestkowa gorycz
Wnioski: estrowiec light. bardzo fajny motyw, bo mamy beczkę po estrowym rumie, ale takim delikatnym. dzięki temu piwo nie męczy i fajnie się wszystko komponuje.

Średnia Ocena – 7/10

Trzech Kumpli, Ivar BA, 26º, 10,4%

UNTAPPD

Nos: torf, stara szafa, strych, motywy rustykalne, stare domy. Stare drewno, polerowane meble, smołowane łodzie.  Słoma, trochę soli,  stodoła, stare kierpce, kuchnią węglowa, koza. dalej motywy piwniczne, klepiskowe, sadza, asfalt. trochę wędzonka. Samo piwo dobrze gra z intensywną beką, nie wybija się tutaj za bardzo ten mocny risoporter.
Smak: torf, sadza, brykiet, koks, ebonit, popioły. Torf jak w młodych prostych whisky, że po prostu jest i tyle. chamski dym i tyle trochę bez wyrazu. Samo powi to trochę masełka, ciężki tłuste kremy czekoladkowe, ciastka czekoladowe,  brownie, kawa po turecku, przyprawy, kardamon, korzenie. Dalej masło kakaowe, masło orzechowe.
Finisz: trochę torf, ale bardziej ciężkie piwo, czekolada, ciężkie kremy i trochę korzennych przyprawy i lekkim dymek.
Wnioski: torf trochę jednak zbyt prosty i zbyt banalny, aż chciałoby się czegoś więcej tutaj. Fajne bazowe piwo. Pojawia się fajna tłustość, ale też zbyt wiele więcej się nie dzieje.

Średnia Ocena – 6,75/10

Widawa, 7th Anniversary Bourbon BA, 27,5º, 11,5%

UNTAPPD

Nos: piwniczność, suszone grzyby, jest trochę delikatna kwaśność, worki na ziemniaki, jakieś domowe winka. no jest delikatnie trafione.
Smak: też czuć, że trochę trafione, kirschwasser, nalewki wiśniowe, wiśniówka ze szwejka.  nie jest ewidentnie trafione i nie wali, ale te motywy jednak przeszkadzają jeżeli się oczekiwało BBA. Dalej jest trochę lepiej, pojawia się solidny wafel z kremem kakaowym, kasztanki, kokosanki, reeses pieces, masło orzechowe, wanilina, prażone migdały.
Finisz: wafle, masło orzechowe, nutella, wanilina, kokos.
Wnioski: piwko już zaczyna trącić delikatnym kwaskiem, objawiającym się piwnicą, wiśniowymi nalewkami. Dopiero po czasie objawia się, że to piwo na starcie było bardzo fajne, grube, solidne, i ciekawe. niestety już tutaj jakość trochę uleciała.

Średnia Ocena – 5,33/10

Widawa, 8th Anniversary Double BA, 27,5º, 10,5%

UNTAPPD

Nos: ładnie, ale bardzo delikatnie. Zapach złożony, zniuansowany. ciasteczka, karmelki, funkowego rumu jest tylko trochę. Bourbon niestety trochę w odwrocie. Delikatne motywy syropu klonowego, wafle, migdały. Blok czekoladowy, kasztanki
Smak: blok czekoladowy, kasztanki, kajmak. Beczki bardzo delikatnie się objawiają. Bourbon delikatny, waflowy, kajmakowy, kokosowy, z delikatną waniliną. Z beczki rumowej czuć ślad funku, ale chyba większy udział był beczki po bourbonie i te aromaty są rozcieńczone i przykryte przez beki po bourbonie. Czuć trochę tego funku w tle, ale jednak trochę za mało. lepiej to wyglądało w porterze z 3k
Finisz: rum, tania whiskey, wafle, kajmak, kasztanki.
Wnioski: dobre piwo, zniuansowane,  trochę bourbon siada, ale rum fajnie dopełnia temat. Niestety trochę zbyt to delikatne, jest sporo niuansów, warstw, ale to się dzieje na małej intensywności. Może to nie był nasz dzień, może oczekiwaliśmy czegoś innego, może to piwo wjechało zbyt późno w zestawieniu, bo na papierze miało być konkretne i mocne, a okazało się delikatne i dość finezyjne.

Średnia Ocena – 6,5/10

Na tym musieliśmy jednak poprzestać, bo tego dnia kubki smakowe okazały się już być zmęczone i nie chciało nam się pić potencjalnie najlepszych piw przy takim dość obojętnym nastawieniu.

Wnioski:

Miał być wyrównany wysoki poziom a tymczasem nie wyszło to jednak do końca. Wymaganiom w całości sprostały w zasadzie tylko piwa od trzech kumpli. Z równowagi wytrąciły nas trochę dwa potknięcia, najpierw Pinta portermass BBA, a potem niestety Widawa 7th BBA. Co prawda Widawa 8th DBA przywróciła nas na właściwie tory, a niesmak jakoś pozostał, niechęć i zmęczenie się wkradły w szeregi. Postanowiliśmy zrejterować i potencjalnie najlepsze piwa (w tym 5th Anniversary Rum Private Reserve, które pretenduje do lokaty nr 1) zostawić na następny raz. Widawę 5th Anniv Rum Private Reserve zobaczycie już niedługo.

Na koniec, kompletna lista:

 • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
 • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
 1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
 2. Solipiwko, Baltic Abyss [leżakowany 2 lata] – 8,00
 3. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
 4. Widawa, 5th Anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
 5. Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
 6. Widawa & Hoppin’ Frog, Baltic Pirate BA – 7,50
 7. Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
 8. Świebodzin, Importer BA – 7,25
 9. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
 10. Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
 11. Widawa, 5th Anniversary Single Barrel BBA – 7,13
 12. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
 13. Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
 14. Podgórz, 652m.n.p.m [leżakowany 4 lata] – 7,00
 15. Trzech Kumpli, Bjorn – 7,00
 16. Brokreacja, Nafciarz Dukielski 18m-cy BA – 7,00
 17. Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
 18. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
 19. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
 20. Jabłonowo, Podbity Śliwką [leżakowany 3 lata] – 6,83
 21. Trzech Kumpli, Floki – 6,83
 22. Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
 23. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
 24. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
 25. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
 26. Widawa, Porter 24 BBA – 6,75
 27. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
 28. Trzech Kumpli, Ivar – 6,75
 29. Port Gdynia, Porter Bałtycki Wymrażany – 6,75
 30. Tumski, Dekada Jack Daniel’s BA – 6,75
 31. Widawa, Porter 24 – 6,63
 32. Okocim, Porter [leżakowany 6 lat] – 6,50
 33. Tleń, Porter Tequila BA – 6,50
 34. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
 35. Kormoran, imperium Prunum ( 4 warka) – 6,50
 36. Łąkomin, Sus Scrofa, in Dolio a melle potili maturata, Mead BA – 6,50
 37. Łąkomin, Sus Scrofa in Caribaeis, Rum BA – 6,50
 38. Widawa, 8th Anniversary Bourbon BA – 6,50
 39. Port Gdynia, Porter leżakowany na dnie Bałtyku – 6,50
 40. Nepomucen, Echo – 6,33
 41. Pinta, Portermass Mead BA – 6,33
 42. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
 43. Dobry Browar, Porter z Gniezna Martell Cognac BA – 6,25
 44. Widawa, 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
 45. Widawa, Porter 24 Sherry BA – 6,25
 46. Brokreacja, Deep Dark Sea Red Wine BA – 6,25
 47. Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA – 6,25
 48. ReCraft, Mentor 22 – 6,25
 49. Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
 50. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
 51. Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Kirsch BA – 6,13
 52. Tleń, Porter ze śliwką – 6,00
 53. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
 54. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
 55. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
 56. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Islay Blend BA – 6,00
 57. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Bunnahabhain BA – 6,00
 58. Widawa & Dunham, Mroczny Pan – 6,00
 59. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon & Calvados DBA – 5,88
 60. Konstancin, Porter BBA – 5,88
 61. Pinta, Imperator Bałtycki Double BA w. Vanilla – 5,88
 62. Stu Mostów/Jopen Black Polished Gold BA – 5,88
 63. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
 64. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
 65. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
 66. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
 67. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
 68. Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
 69. Brokreacja, Call to Create Jack Daniel’s BA – 5,75
 70. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
 71. Fortuna, Komes Porter [leżakowany 4 lata] – 5,67
 72. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
 73. Golem, Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
 74. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
 75. Perła, Porter [leżakowana 3 lata] – 5,50
 76. Kormoran, Porter Warmiński [leżakowany 4 lata] – 5,50
 77. Pinta, Imperator Bałtycki (krótko po terminie) – 5,50
 78. Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
 79. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
 80. Profesja, Pirat Porto BA – 5,38
 81. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
 82. Widawa, 7th Anniversary BBA – 5,33
 83. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
 84. Browar na Jurze, Porter Jurajski – 5,25
 85. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
 86. Tleń, Porter [leżakowany 3 lata] – 5,17
 87. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
 88. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
 89. Argus Porter (Amber) [Leżakowany 6 lat] – 5,00
 90. Lwowskie Porter – 5,00
 91. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
 92. Dobry Browar, Porter z Gniezna – 5,00
 93. Port Gdynia, Porter Bałtycki – 5,00
 94. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
 95. Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
 96. Spoldzielczy/Geiranger Bryggeri, Geiranger Porter – 5,00
 97. Widawa & Quince, Rage – 5,00
 98. Pohjala, Oo – 5,00
 99. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
 100. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
 101. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Bourbon & Wine – 5,00
 102. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
 103. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
 104. Recraft, Mentor 24 – 5,00
 105. Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
 106. Wokanda, Świadek Koronny JD BA – 4,88
 107. Komes, Sherry Oloroso – 4,83
 108. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
 109. Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
 110. Gloger, Karty na stół – 4,75
 111. Pinta, Imperator Bałtycki (wyleżany) – 4,75
 112. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Jack Daniel’s BA – 4,75
 113. Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA – 4,75
 114. Brokreacja, Call to Create – 4,75
 115. Konstancin, Porter – 4,67
 116. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
 117. Maltgarden, Sounds Like Chocolate – 4,67
 118. Stu Mostów WRCLW Tonnka, Vanilla, Chocolate Baltic Porter – 4,67
 119. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
 120. Amber, Grant Imperial [leżakowany 5 lat] – 4,50
 121. Łódzki, Porter [leżakowany 5 lat] – 4,50
 122. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
 123. Porter Jurajski [leżakowany 4 lata] – 4,50
 124. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
 125. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
 126. Maltgarden, The Big Book of Coconut – 4,50
 127. Golem, Double Dybuk – 4,50
 128. Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
 129. Pinta, Portermass Bourbon BA – 4,50
 130. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
 131. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Jack Daniel’s & Wine – 4,50
 132. Stara Komenda, Porter Komendowy 387 White Wine BA – 4,50
 133. Beerlab, Imperialny porter bałtycki z syropem klonowym – 4,50
 134. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
 135. Maltgarden, Please Pass the Pie – 4,33
 136. Pinta, Bałtyk-Tasman Malbec BA – 4,33
 137. Pracownia Piwa, Baltic Pooka [leżakowana 2 lata] – 4,33
 138. Setka, Apollo 19 – 4,25
 139. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
 140. Bazyliszek, Wars – 4,25
 141. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Rum & Wine – 4,25
 142. Brokreacja, Call to Create Rioja BA – 4,25
 143. Wroclove Porter – 4,17
 144. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
 145. Kormoran, Cornus Lupus – 4,17
 146. Gościszewo, Porter 55 – 4,13
 147. Chmielarium Porter 21 – 4,13
 148. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
 149. Profesja, Pirat BBA – 4,13
 150. Łódzki Porter – 4,00
 151. Książęce Porter – 4,00
 152. Komes Porter Bałtycki – 4,00
 153. Amber, Grand Imperial Porter Chili – 4,00
 154. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
 155. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
 156. Bazyliszek, Porter Bałtycki z wiśnią i laktozą – 4,00
 157. Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
 158. Golem, Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
 159. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
 160. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
 161. Łąkomin, Sus scrofa, in occidente fero, Jack Daniels BA – 4,00
 162. Dr Brew, Jack Cherry Porter 24  – 4,00
 163. Racibórz, Raciborski Porter [leżakowany 6 lat] – 3,83
 164. Pinta, Imperator Bałtycki  (świeży) – 3,83
 165. Hopkins, Black Jack – 3,83
 166. Nepomucen, EEM – 3,83
 167. Dukla, Baltic Pirates – 3,83
 168. Amber, Grand Imperial – 3,75
 169. Żywiec Porter – 3,75
 170. Perła Porter – 3,67
 171. Stu Mostów WRCLW Nitro Baltic Porter Cherry – 3,67
 172. Argus Porter – 3,50
 173. Żywiec Porter [leżakowany 2 lata] – 3,50
 174. Komes, Porter z płatkami dębowymi – 3,50
 175. Komes, Porter Malinowy – 3,50
 176. Jana, Porter Bałtycki – 3,50
 177. Zakładowy, Po robocie – 3,50
 178. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
 179. Bazyliszek, HWDP – 3,50
 180. Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
 181. Golem, Dybuk Laphroaig BA – 3,50
 182. Profesja, Pirat Rum BA – 3,50
 183. Porter Grodziski – 3,38
 184. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
 185. Porter, Staropolski 10,5% – 3,33
 186. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
 187. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
 188. Tleń, Porter Rum BA [leżakowany 2 lata] – 3,33
 189. Cieszyński Porter – 3,25
 190. Wąsosz Porter – 3,25
 191. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
 192. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
 193. Lwówek Porter – 3,00
 194. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
 195. Witnicki Porter – 3,00
 196. Ciechan Porter – 3,00
 197. Broumov, 1918 Porter – 3,00
 198. Staropolski 180 – 3,00
 199. Dictador, Burbon i Vanilkove Struky – 3,00
 200. Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
 201. Pinta, Bałtyk-Pacyfik – 3,00
 202. Baribal Porter – 2,88
 203. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
 204. Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
 205. Pinta, Imperator Bałtycki Sherry Oloroso [leżakowany 2 lata] – 2,83
 206. Okrętowy, Karaka – 2,75
 207. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
 208. Brokreacja, Nafciarz Dukielski 28 plato – 2,75
 209. Baba Yaga Porter – 2,68
 210. Ciechan, Chocolate Baltic Porter – 2,66
 211. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
 212. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
 213. Argus Porter (Łódzki) [leżakowany 2 lata] – 2,50
 214. Okocim Porter – 2,50
 215. Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
 216. Kraftwerk, Jolly Roger Whisky BA – 2,50
 217. Rockmill, Oblivion – 2,50
 218. Primator 24 – 2,25
 219. Brodacz, Hazelnut&Vanilla Imperial Porter – 2,17
 220. Cornelius Porter – 2,00
 221. Pardubice – 2,00
 222. Black Boss Porter – 1,75
 223. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
 224. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
 225. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
 226. Kujawskie Porter – 1,13
 227. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
 228. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
 229. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Aleksander Tiepłow

One thought on “Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XIX

 1. Portery bałtyckie i RISy to moje ulubione style piwne. Sporo ich wypijam, większość z dzisiejszej prezentacji próbowałem. Powoli zaczynam wycofywać się przy piwach ciemnych z dodatków (kawa, kokos, przyprawy itp.). Rzadko kiedy piwo na tym zyskuje. Co innego starzenie w beczkach, ale preferuję beczki po mocnych alkoholach. Po winach, a nawet sherry piwo często traci. Jakoś dodatek smaku kwaśnego w piwie mi przeszkadza. Dla mnie zawsze do ciemnych piw pasuje węgierka, a najlepiej suska sechlońska, choć uważam, że ostanie Imperium Prunum było słabe, a śliwki było za dużo. Miód jako dodatek potrafi wzbogacić piwo, ale i z tym bywa różnie. Stąd ja wracam do korzeni, im prostszy skład i dłuższe leżakowanie w beczce, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.