Degustacja w zaciszu domowym mojej butelki ze spotkania  forum TTOW które odbyło się 2 kwietnia.

O Samym spotkaniu forum TTOW pisałem TUTAJ, a dziś przyjrzymy się na spokojnie i bliżej butelce, z którą tam się pojawiłem, czyli Clynelish 1995 sherry cask od Cadenheads.

Clynelish to kwintesencja Highlands, jeden z najbardziej klasycznych maltów z tego regionu. Destylarnia została założona w 1819r. przez księcia Sunderlandu. Pierwotnie pracowała w niej jedna para alembików. W połowie XIX wieku została rozbudowana i zmodernizowana. Niestety jednak już na początku XX w. wskutek kryzysu firma zbankrutowała. Destylarnia została przejęta przez DCL, ale produkcję wznowiono dopiero po II wś. W 1967 obok starego zakładu, dosłownie po drugiej stronie drogi, powstała nowa destylarnia Clynelish. Stara destylarnia zostaje wygaszona, by wznowić produkcję w 1975 roku jako Brora. Słynna Brora działała tylko 8 lat, ale pośmiertnie dorobiła się statusu legendy. Nowa Clynelish posiada 3 duże pary alembików i 8 tradycyjnych kadzi fermentacyjnych z sosny oregońskiej. Przez Cały czas była własnością DCL, które po wielu fuzjach przekształciło się w dzisiejsze Diageo.

cly

Clynelish 1995 CA, 17yo, 58%, sherry cask

https://www.whiskybase.com/whisky/40239/clynelish-1995-ca

Nos: na początku słodowy,  ale też lubczyk, marchewka, potem delikatne sherry, kakao, orzechy laskowe. Dalej trochę świeżych nut owocowych, kwiat pomarańczy i przyprawy, cynamon, gałka, jakieś delikatne miody
Smak: bardzo słodki i słodowy, marcepan, czekolada ze skorka pomarańczowa, cynamon, kajmak, ciastka maślane, jakieś średnie sherry, może amontillado albo palo cortado, lub to po prostu refill. Dalej pikantność, biały pieprz, wosk, siano,  lukrecja.
Finisz: średnio długi, lekko pikantny, solony karmel, owoce.
Wnioski: bardzo dobry Clynelish. Ma wszystko, co powinien mieć w swoim wieku. Bardzo standardowy, bardzo clynelishowy. Bardzo przyjemne akcenty sherry. Są nuty pomarańczowe, jest wosk i miód, pełny smak itd. Kilka akcentów odbiega od kanonu Clynelisha, ale nie przeszkadzają w odbiorze.

Ocena: 5,5/10

Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.