Macie tak czasem, że whisky nieszczególna, ale wspomnienia miłe i w rezultacie macie dla niej więcej miejsca w sercu niż jest warta? Tak będzie tym razem z DYC 10yo.

Gdy piszę tę słowa termometr za oknem wskazuje -1ºC. Zawsze w takich chwilach zerkam sobie jaka jest temperatura w najcieplejszym mieście w Europie, mojej kochanej Sevilli. Dziś wieczór jest wyjątkowo ciepły, 13ºC. Pewnie bym teraz wracał z bodeguity, albo jeszcze bym sobie pił sherry, brandy… albo lekką lokalną whisky.

Ostatnio szukając czegoś w barku natrafiłem na resztkę whisky DYC 10yo, którą przywiozłem jeszcze za pierwszym razem z Jerez. Może w ten zimny wieczór przywoła wspomnienie zapachu kwiatów sewilskiej gorzkiej pomarańczy.

Firma Destilerías y Crianza del Whisky S.A. (DYC) została założona w 1958 po tym jak jej założyciel Nicomedes Garcia przez rok terminował w szkocji. Destylarnia została zbudowana w 1959 w miejscowości Palazuelos de Eresma (Kastylia i León). W 1963 rozpoczęto tutaj produkcję whisky DYC. Może produkować nawet 20 milionów litrów rocznie. Obecnie DYC jest jest częścią Beam Suntory.

DYC od początku miała profil niedrogiej whisky dla lokalsów i nawet reklamowała się hasłem gente sin complejos – ludzie bez kompleksów.

DYC produkuje szereg whisky blended (DYC, DYC 5yo, DYC 8yo), ale także blended malt, 10yo single malt, 12yo sherry finish a w 2019 ukazała się DYC 15yo.

DYC Single Malt 10yo, 40%

WHISKYBASE

Nos: nie jakiś oszałamiający, ale przyjemny. Dużo wanilin, lekkich miodów, trochę nut świeżego białego dębu i lekko papierowych. Dalej jakiś kwiat pomarańczy, lekkie zesty. W tle czai się trochę jakaś młodość i swiezy destylat.
Smak: wanilia, syrop cukrowy, jakieś lekkie miody, zesty pomarańczowe, imbir, gorzkie drewno, lekka pikantność, a na koniec jest trochę alkoholowo. W miarę picia gorzkie i alkoholowe akcenty się redukują. Zostaje tylko pikantność, imbir, miód, wanilia i lekkie grzanie. Whisky jest lekka i w sumie smaku to tutaj nie ma za dużo.
Finisz: dość krótki, słodkawy, cukrowo-miodowy, z gorzkimi i pikantnymi motywami
Wnioski: whisky prosta, pijalna, z lekkim zadziorkiem. Dominują nuty z białego dębu, wanilia, lekkie miody. Jest pikantność, która tutaj trochę ożywia. W tle majaczą jakieś młode destylaty, alkoholowość, gorycz, ale po kilku łykach to znika. Whisky jest lekka, mało skomplikowana, do bólu generyczna w profilu, ale robi to nieźle. Kosztuje przy tym 15EUR. Daj nam Panie Boże takiego szkockiego (o polskim to już nawet nie marzę) prostego generycznego malta za tyle.

Ocena: 2,5/10

Tak z ciekawostek, to najpopularniejszą whisky single malt w Hiszpanii jest Cardhu 12yo. Tak samo najpopularniejszy we Włoszech jest Glen Grant. Południowcy lubią po prostu lekkie i niewymagające whisky do sączenia w ich ciepłym klimacie. Taka też jest whisky DYC 10yo i w sumie ciężko za to Hiszpanów winić.

Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.