Dawno nie było rumu na blogu. Dziś taka niepozorna buteleczka, która sprawiła na nas całkiem niespodziewanie spore wrażenie. Zapraszamy na degustację Plantation Panama 6yo Marsala finish!
–
Z rumami Plantation mieliśmy już okazję się spotkać nie raz, m.in. podczas Rum Love Festival 2017 i Rum Love Festival 2018, ale chyba jeszcze nie było żadnej degustacji butelki na blogu. A skoro tak, to krótki rys.
Historia Marki Plantation jest związana z Domem koniaku Ferrand i przedsiębiorcą Alexandre Gabrielem. W 1989 roku Gabriel kupił Maison Ferrand, jedną z najstarszych firm w regionie Cognac. DoM miał podówczas problemy ze zbytem i lekko podupadł, ale rzutki biznesmen zbudował nowoczesną sieć dystrybucji. W latach 90-tych Gabriel wyruszył na podbój Karaibów w poszukiwaniu rumów. Tak właśnie Narodziła się marka Plantation. Alexandre Gabriel Postanawia sprzedawać swoje beczki po koniaku Ferrand do producentów rumów i jednocześnie zacieśnić współpracę, stając się jednym z pionierów podwójnego leżakowania (w tropikach i w Europie). Stara się także za każdym razem podkreślać konkretnego pochodzenie i wyjątkowość swoich rumów.
Rumy Plantation cenimy i mamy do nich sentyment. Wszystko co do tej pory piliśmy z charakterystycznych butelek oplecionych liśćmi Rafii było przynajmniej solidne i w dodatku zawsze w bardzo przystępnej cenie. Zwłaszcza mamy tutaj na myśli serię The Single Cask Collection. Wszystkie rumy z tej serii są starzone najpierw w tropikach w beczkach po bourbonie, a następnie we Francji w beczkach po koniaku Ferrand. Dalej jeszcze niekiedy bywają finiszowane w beczkach po różnych innych alkoholach. Każdy z tych rumów też bardzo wyraźnie podkreśla swoje pochodzenie (terroir). Troszkę jedynie szkoda, że rumy te nie są w jakiejś porządnej mocy beczki, ale przeważnie jest to moc trochę wyższa (w niektórych przypadkach sięgająca 50%). Ten niedostatek rekompensują ceny, bo nierzadko możemy kupić takie właśnie single caski poniżej 200 zł.
Panama 6yo pochodzi z serii butelek wypuszczonych w 2020 roku. Za produkcję odpowiada Alcoholes Del Istmo S.A. Rum wyprodukowano z Melasy, po 3-dniowej fermentacji zostały wydestylowany w kolumnie. Plantation podaje dokładną zawartość substancji lotnych (309 g/HL), estrów 105g/HL, a nawet dosłodzenie (16g/L). Rum był 3,5 roku starzony w tropikach, potem 1 rok we Francji w beczkach po koniaku Ferrand i na koniec jeszcze 1,5 roku w beczkach po Marsali (tak, jest to jedna z iluś beczek, które przeszły tę samą sekwencję). Zabutelkowany z mocą 45,2%
–