Za nami kolejna, szesnasta już część największego w Polsce przeglądu porterów (nie zawsze) bałtyckich. W dzisiejszym odcinku nadrabiamy małą część obszernych zaległości w temacie piw leżakowanych w beczkach.

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

 

I jedziemy z edycją beczkową roku 2019:

 

Czarna Owca, Porter Noster Double BA (Bourbon & Calvados); 22º; 9,0%

Nos: fajne. Bourbon, trochę tego jabłuszka, ale bardziej już takiego pieczonego, do tego gumy balonowe w kulkach, jabłka pod kruszonką. Dalej trochę kokosa, wanilii, migdałów.

Smak: wafle, przesiąknięta bourbonem beka, kokosanki, rozpuszczalniczek, migdały, pitna czekolada, trochę pieczonego, karmelizowanego jabłka, mus z cynamonem. Szarlotka. Dalej trochę więcej jabłka: pieczonego, ale i dojrzałego jesiennego. Na koniec trochę paloność, kawka, czekolada 90%. Dobre.

Finisz: opalone drewno, kakao, bourbon.

Wnioski: dobre. Calvados został trochę przykryty i na dobre to wyszło. Fajne motywy szarlotki, placka, karmelizowanego jabłka. Dużo bourbonu.

Średnia ocena: 5,88/10

 

Wokanda, Świadek Koronny JD BA, 24º; 10,2%

Nos: lekko trafione, kapustka, kwasek, poza tym wiele się nie dzieje. Zatęchła piwnica. Trochę starej czekolady, kawki, paloności.

Smak: jest lepiej. Na początku ostro, tanicznie, piwnicznie, ale po chwili kremowa gładka faktura, ciężkie i tłuste kremy czekoladowe, wanilia, opalona beka po bourbonie, kawa po turecku, migdały, wanilia, trufle, ciepłe lody, miazga kakaowa, tanie ptasie mleczko, mleczko kokosowe. Aż zostawia taki tłusty film na języku; pod koniec dużo tanin.

Finisz: opalona beka, kawa, gorzkie drewno, chinina.

Wnioski: dziwne piwo. Zapach zły i trafiony. Smak gruby, toporny i tłusty, ale się broni.

Średnia ocena: 4,88/10

 

Konstancin Porter BBA, 24º; 8,3%

Nos: dobrze wyleżany. Są suszone owoce, śliwka, żurawina, wiśnie. Mokra beka, trochę piwnicy, praliny, pumpernikiel, melanoidyny, śliwka nałęczowska, trufle, tiramisu.

Smak: przepalona kawa, murzynek, przypalone ciasto, karmele, krówki. Sucha opalona beka, trochę migdałów, waniliny. Mało bourbonu i mokrej beki w kontrze do aromatu. W tle jakieś akcenty lukrecji, chilli, popiołu.

Finisz: palona kawa, kakao, opalona beczka.

Wnioski: piwo bazowe dobrze ułożone, fajnie się pije, ale beka chyba była sucha i nie za bardzo atrakcyjna.

Średnia ocena: 5,88/10

 

Widawa & Hoppin’ Frog Baltic Pirate Porter Barrel Aged; 22º; 9,5%

Nos: wafle kakaowe, kasztanki, batony z musli, nuta wędzonkowa. Dalej rodzynki, kompot, czerwone śliwy, śliwka nałęczowska, karmel. Grubo, deserowo.

Smak: o ja, grube. Przesiąknięta szlachetnym alkoholem beka, likiery z mozartem, praliny belgijskie, brownie, karmelki, ciężkie rumy, delikatny sos balsamiczny. Dalej suszone czerwone owoce, porzeczki, żurawina. W tle bourbonowy rozpuszczalnik, migdały. Na koniec ciastka owsiane, kakao, kawa, opalona beczka.

Finisz: pitna czekolada, kakao, kawa, opalona beka.

Wnioski: świetne piwo. Jest wszystko na miejscu. Grubo, najpierw sucho i waflowo, potem dopiero wchodzi mokry bourbon. Jest skomplikowanie, jest warstwowość.

Średnia ocena: 7,50/10

 

Widawa & Dunham Mroczny Pan; ??º; 10,0%

Nos: no trafione, ale w przyjemny sposób; nie kapucha i kwasek, a domowe winko z porzeczek. Żurawina do mięs, ocet winny, sos balsamiczny. Mało porterowe, ale przyjemne. Nut bourbonowych też niet.

Smak: smak też trafiony, ale czuć ten bourbon. Nie jest bardzo kwaśne i winne. Ślad porzeczek, żurawin do mięs, różowego wina. Dalej są już mocne akcenty bourbonowe, sporo beczki, wanilii, kremu, wafli. Potem nuty porteru, głęboko czekoladowe, przyjemne: murzynek, polewa czekoladowa, keks, kawa.

Finisz: czekolada, paloność i jednak delikatna kwaskowość.

Wnioski: to piwo mogło być świetne, ale nie wyszło. Trochę trafione, ale w przyjemny, winny sposób. Ujdzie.

Średnia ocena: 6,00/10

 

Widawa, 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Single Barrel; 27,5º; 11,0%

Nos: grubo, mega czekoladowo. Bourbon, brownie, chocolate chip cookies, kajmak, karmel, krokant. Dalej dużo wanilii, kremu, wafle czekoladowe, rozpuszczalne kakałko, monte. Migdały, orzechy laskowe, nerkowce w karmelu. Jest tez sporo melanoidyn, lekka kawka z mlekiem.

Smak: na wejściu nie tak grube, trochę smukłe. Dużo świeżej beki po bourbonie, sporo alkoholu, ale takiego jakby od beczki. Szlachetnego alkoholu. Miodowe likierki na bourbonie, miód, słod, wanilia, migdały, polewa czekoladowa, brownie. Trochę nafty, rozpuszczalnika.

Finisz: bourbon z colą, czekolada, brownie. Likier.

Wnioski: obaj redaktorzy niniejszego bloga dali jednak wyższą ocenę niż średnia 😉 gruby i intensywny, bourbon, szlachetny alkohol, ale ciutke przesadny, grubo, intensywnie. Sporo czekolady, melanoidyn, likierów.

Średnia ocena: 7,13/10

 

Profesja; Pirat Whisky BA; 24º; 11,5%

Nos: nie jest skwaszone! Dobrze, bo wersja beczkowa była. Piwnica, stara beka, trochę jakaś pleśń, zmurszałe drewno, lekka paloność, maliny, może ślad dymu. Waniliny, ligniny. Dalej czekolada deserowa, blok czekoladowy, cienka kawka.

Smak: jest już lekko kwaśne, ale równie dobrze to może być z przegazowania i słodów. Piwnica, stara beka objawiająca się głównie workami na ziemniaki; sucha, stara czekolada, cienka odstana kawa, tanie ptasie mleczko, wysoko zmineralizowana woda. Ciężkie, zmęczone, ale przynajmniej niezepsute.

Finisz: kakał, opalona stara beka.

Wnioski: takie sobie. Sterane beki plus takie sobie piwo bazowe. Nie wiemy niestety co to za beki ale pewnie jakieś odpady ze Szkocji.

Średnia ocena: 4,13/10

 

Profesja; Pirat Rum BA; 24º; 11,5%

Nos: lekkie kolumnowe rumy, skorki pomarańczowe, triple sec. Słowem – trochę tego rumu jest. Trochę karmelu, aromatu waniliowego. Do tego stara czekolada, kawa, ziarno.

Smak: alkohol atakuje. Melanoidyny, znowu tania czekolada, tani kolumnowy tani rum, jakieś młode angostury, czy inne 5 letnie rumy do drinków. Aż daje alko po przełyku. Patyki, suche wióry, wodniste, zwietrzałe kakao.

Finisz: patyki, kakao, łodygowy chmiel.

Wnioski: tani porter, tani rum, tanie wszystko. Bardzo kiepskie w porównaniu do oczekiwań.

Średnia ocena: 3,50/10

 

Profesja; Pirat Porto BA; 24º; 11,5%

Nos: porto lbv, maliny, poziomki, bardziej porto niż porter 😉 Głębokie owoce leśne, kwaskowe konfitury, duszone owoce, moszcz, porto i porto. Stare przesiąkniete beki, takie pociemniałe stare klepki. W tle porter jako trochę paloności, kakao, czekoladki. W końcu jest dobra beka!

Smak: wytrawny, winny, nieco alkoholowy, porto LBV, owoce leśne, maliny, poziomki. Potem porter, suchy, odfermentowany i smukły. Patyki, sucha ziemia, zwietrzałe kakao, gorzkie patyki. Kto by pomyślał że Profesja zrobi jedno z nielicznych w Polsce dobrych piw z beczki po porto.

Finisz: ziemia, gorycz, suche patyki.

Wnioski: dobra beczka, co zasługuje na uznanie jako że to porto. Piwo bazowe takie se, ale beka skutecznie ratuje sprawę.

Średnia ocena: 5,38/10

 

Stu Mostów/Jopen; Black Polished Gold BA;  ??º; 9,4%

Nos: bardzo bourbon, rozpuszczalnik, naftka, dużo wanilin, tostwanego drewna. Czuć tę grubość. Dobry porter, cielisty, kakaowy, czekoladowy, taki jaki powinien być.

Smak: trochę pustawe w smaku na pierwszy rzut oka. Niby grube, żytnie, kisielowate, ale brakuje słodowości i słodyczy. Dużo dobrego treściwego bourbonu, z nieodzownym rozpuszczalnikiem, migdałami, waniliną, tostowanym drewnem. Trochę niestety daje taką tanią czekoladą. W tle trochę paloności, tostowanych szczapek, łodygowego chmielu.

Finisz: łodygowy chmiel, opalona beka, kakał.

Wnioski: dobra beka, piwo niby grube, ale jakieś takie bez duszy. Nie ma tego konretu. Wszystko poprawnie, smacznie, ale pisząc na drugi dzień recenzję zupełnie już nie pamiętam jak smakowało.

Średnia ocena: 5,88/10

 

Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA; 24º; 10,1%

Nos: chamskie, ale przyjemne. Chamski portek w sumie fajnie gra z chamskim destylatem wiśniowym. Mon cheri z jeszcze większą ilością wódy. Destylat wiśniowy, gruby porterek. Fajne, ale nie jakieś skomplikowane. Ot, mocniejszy harpagański porter zaprawiony wiśniowym bimbrem.

Smak: chamskie. Co nie znaczy złe. Ostry destylat, wiśniówa, bimberek, gruby intensywny porter, mocno palony, przegięty. Spora grzejąca alkoholowość wiśniowego destylatu miesza się z drugim planem jakichś liści porzeczek i lekką dymnością. Pod koniec już rasowo porterowy, melanoidynowy z czekoladką, suszonymi owocami.

Finisz: czekoladka, wiśniowy bimberek.

Wnioski: guilty pleasure. Hardy porter plus chamski, wiśniowy bimberek. Na papierze to się nie ma prawa udać, ale jednak coś w tym jest. To jest dobre!

Średnia ocena: 6,25/10

 

Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez Sherry BA; 24º; 10,1%

Nos: nic kurwa… Brokreacja ma jakiś ewidentny problem z tymi beczkami PX, bo to smakuje patykami po lodach i trocinami. Poza tym mamy zwykły palony, łodygowy, kakaowy, suchy i hardy porter.

Smak: marne to jest straszliwie. Bazowy porter tak samo harpagański jak w wersji Kirschwasser, ale tam równie mocna beczka fajnie grała jako kontra. Tutaj mamy jakieś wysuszone, zajechane na amen gówno które koło Pedro Ximenez nawet nie stało. Poprawnie, ale obiecanego PX brak. A jak ktoś nam obiecuje PX, a potem go nie daje, to jesteśmy nie w sosie 😉

Finisz: gorycz, paloność, gorzkie drewno, zgaga.

Wnioski: trochę pomyszkowaliśmy po sklepach sprzedających polskim piwiarzom beczki i generalnie temat beczek po sherry można podsumować cytatem pewnego znanego biznesmena Zbigniewa: „To jest kurwa dramat”. Zdarzało się widzieć beczki które owszem, były po sherry, ale 50 lat temu. Następnie zaliczyły kilka rundek w Szkocji i potem – zupełnie wyssane ze wszystkiego – sprzedawane są polskiemu krafcikowi do kondycjonowania ichniejszych cymesów. Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że tutaj to mogło mieć miejsce. Porządna beczka po sherry w obecnych czasach NIGDY nie będzie kosztować 300€, więc – na wypadek jakby się tu jakiś rodzimy browarnik przypałętał – niech wam się wówczas czerwona lampka zapali.

Średnia ocena: 4,75/10

 

Doctor Brew, Jack Porter 24; 24º; 10,5%

Nos: diacetyl fchuj. Krówki, kajmak, karmel, popcorn w karmelu, melanoidyny. W tle jakieś pestki z wiśni. Nic więcej.

Smak: 50 twarzy diacetylu. Caffe latte, pitna czekolada, krówki, kajmak, jogurt wiśniowy. Dalej skórki i pestki z wiśni, tania czekolada.

Finisz: diacetyl, alkohol, wiśniowa cierpkość.

Wnioski: chciałoby się napisać, że ani to Jack, ani Cherry, ani Porter. Niech będzie że z wiśni coś się uchowało. Marne to straszliwie, a dodajmy do tego cenę wynoszącą jedynie okazyjne 40 złotych polskich. Która to już była „ostatnia szansa” doktorów? Dwunasta? Kurwa, nie wiem po co my sobie to robimy. Chyba jedynie by skonstatować że wciąż nieodmiennie nie warto…

Średnia ocena: 4,00/10

 

Świebodzin, Importer Barrel Aged; 27º; 10,5%

Nos: grubaśne. Typowy, intensywny bourbon i gruby porter do tego. Mocny kakał, polewa do ciasta, surowe ciasto na brownie. Trochę naftki, wanilia, kokosek, wafle, bourbon. Pod koniec dalej czekolada, praliny, polewa, nutella. Beczka po burbonie należy zdecydowanie do najbardziej efekciarskich i najprostszych ale, cholerka, nie można odmówić temu uroku!

Smak: tu mamy ponownie walkę między mocarnym piwem i intensywną beką. Połączenie tych dwóch żywiołów generuje mocno czekoladowe motywy nutelli, polew, cukierków ferrero rocher, likierów z Mozartem, ale i Kahlua. Do tego burbonowa nafta, wanilia, świeże drewno. Mocno intensywne, mocno chamskie i mocno beczkowe. W misrę picia alkohol nieco narasta, ale to nie przeszkadza w żadnym wypadku. Dzieła dopełnia wspaniała, kremowa faktura.

Finisz: bourbon, Kahlua, jakościowa czekolada i muśnięcie alkoholu.

Wnioski: straszna szkoda, że to wjechało do kieliszków jako czternaste, ustępując miejsca takim gównom jak powyższy doktor, czy ta Brokreacja po PX. Mimo wszystko, zostało należycie docenione, piękne piwo! Intensywne, mocna beka z ewidentnie pierwszego napełnienia, a i bazowe piwo świetne, gęste, głaskie, intensywne. Chapeau bas!

Średnia ocena: 7,25/10

 

Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Forest Kirsch; 26º; 10,5%

Nos: dziwne. Porter, nawet gruby, czekoladowy, pełny, jakieś nuty Ben Nevisów (klej modelarski, zmywacze do paznokci, acetony), trochę duszące, mięsne, harde. Dalej sos sojowy, wędzonka, prażony slonecznik.

Smak: czekolada, wędzoność, kakao. Znów nuty mięsne, boczkowe, wędzone, tłuste, nawet jakieś lekkie motywy rdzawe; siarki, peklosole.

Finisz: kończy się równie dziwaczną mieszanką mięsno czekoladową.

Wnioski: dziwne, mocno ambiwalentne, niestandardowe. Dobre, ale jakby ktoś chciał to wylać to bym zrozumiał. Ponownie beczka po Kirschu wprowadza tę specyficzną dziwaczność.

Średnia ocena: 6,13/10

 

Wnioski z tej części:

Jesteśmy już na tym etapie tego przeglądu, że niczego nowego się nie dowiadujemy z kolejnych części i właściwie jedziemy z tą serią siłą rozpędu (a tak naprawdę zaległościami, które sięgają kilkudziesięciu butelek w naszych innobeczkowych składzikach). Podsumowując krótko:

  • portery beczkowe trzymają zdecydowanie najwyższy poziom, zwłaszcza jeśli bierze się za to ktoś kto zna się na rzeczy, dowodem aż trzy nowe piwa w naszym TOP 10,
  • kluczowym, równie ważnym co jakość samego piwa jest umiejętność selekcji dobrej beczki, z czym wśród polskich piwiarzy często jest problem. Mniej tyczy się to takich oczywistości jak burbon, schody zaczynają się tam, gdzie wymagana jest pewna wiedza aby nie wejść na minę w postaci praktycznie martwej beczki (single malt whisky, sherry), czy dostania beczki o zupełnie innym profilu od oczekiwanego (rum),
  • kontynuując powyższe, po niniejszym przeglądzie, ale także i kilku rozmowach na żywo, widać które browary umieją w beczki (z dzisiejszych np. Widawa i Czarna Owca), a które zdaje się poruszają się jakby po omacku, na zasadzie „wsadzimy i zobaczymy co wyjdzie” (Brokreacja, Profesja),
  • nawiązując do popularnego stanowiska, zgodnie z którym dobra beczka nie zrobi z gównianego piwa dobrego piwa, można dodać że dobra beczka może ze średniaka zrobić piwo przynajmniej ciekawe i fajnie tu działają wszelkie eksperymenty (oba Kirschwassery dzisiaj),

 

Na koniec, kompletna lista:

  • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
  • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
  1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
  2. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
  3. Widawa, 5th Anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
  4. Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
  5. Widawa & Hoppin’ Frog, Baltic Pirate BA – 7,50
  6. Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
  7. Świebodzin, Importer BA – 7,25
  8. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
  9. Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
  10. Widawa, 5th Anniversary Single Barrel BBA – 7,13
  11. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
  12. Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
  13. Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
  14. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
  15. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
  16. Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
  17. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
  18. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
  19. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
  20. Widawa, Porter 24 BBA – 6,75
  21. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
  22. Port Gdynia, Porter Bałtycki Wymrażany – 6,75
  23. Tumski, Dekada Jack Daniel’s BA – 6,75
  24. Widawa, Porter 24 – 6,63
  25. Tleń, Porter Tequila BA – 6,50
  26. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
  27. Kormoran, imperium Prunum ( 4 warka) – 6,50
  28. Łąkomin, Sus Scrofa, in Dolio a melle potili maturata, Mead BA – 6,50
  29. Łąkomin, Sus Scrofa in Caribaeis, Rum BA – 6,50
  30. Port Gdynia, Porter leżakowany na dnie Bałtyku – 6,50
  31. Nepomucen, Echo – 6,33
  32. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
  33. Dobry Browar, Porter z Gniezna Martell Cognac BA – 6,25
  34. Widawa, 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
  35. Widawa, Porter 24 Sherry BA – 6,25
  36. Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA – 6,25
  37. ReCraft, Mentor 22 – 6,25
  38. Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
  39. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
  40. Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Kirsch BA – 6,13
  41. Tleń, Porter ze śliwką – 6,00
  42. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
  43. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
  44. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
  45. Widawa & Dunham, Mroczny Pan – 6,00
  46. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon & Calvados DBA – 5,88
  47. Konstancin, Porter BBA – 5,88
  48. Stu Mostów/Jopen Black Polished Gold BA – 5,88
  49. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
  50. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
  51. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
  52. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
  53. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
  54. Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
  55. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
  56. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
  57. Golem, Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
  58. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
  59. Pinta, Imperator Bałtycki (krótko po terminie) – 5,50
  60. Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
  61. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
  62. Profesja, Pirat Porto BA – 5,38
  63. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
  64. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
  65. Browar na Jurze, Porter Jurajski – 5,25
  66. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
  67. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
  68. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
  69. Lwowskie Porter – 5,00
  70. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
  71. Dobry Browar, Porter z Gniezna – 5,00
  72. Port Gdynia, Porter Bałtycki – 5,00
  73. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
  74. Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
  75. Spoldzielczy/Geiranger Bryggeri, Geiranger Porter – 5,00
  76. Widawa & Quince, Rage – 5,00
  77. Pohjala, Oo – 5,00
  78. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
  79. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
  80. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Bourbon & Wine – 5,00
  81. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
  82. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
  83. Recraft, Mentor 24 – 5,00
  84. Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
  85. Wokanda, Świadek Koronny JD BA – 4,88
  86. Komes, Sherry Oloroso – 4,83
  87. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
  88. Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
  89. Gloger, Karty na stół – 4,75
  90. Pinta, Imperator Bałtycki (wyleżany) – 4,75
  91. Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA – 4,75
  92. Konstancin, Porter – 4,67
  93. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
  94. Maltgarden, Sounds Like Chocolate – 4,67
  95. Stu Mostów WRCLW Tonnka, Vanilla, Chocolate Baltic Porter – 4,67
  96. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
  97. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
  98. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
  99. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
  100. Maltgarden, The Big Book of Coconut – 4,50
  101. Golem, Double Dybuk – 4,50
  102. Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
  103. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
  104. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Jack Daniel’s & Wine – 4,50
  105. Stara Komenda, Porter Komendowy 387 White Wine BA – 4,50
  106. Beerlab, Imperialny porter bałtycki z syropem klonowym – 4,50
  107. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
  108. Maltgarden, Please Pass the Pie – 4,33
  109. Setka, Apollo 19 – 4,25
  110. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
  111. Bazyliszek, Wars – 4,25
  112. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Rum & Wine – 4,25
  113. Wroclove Porter – 4,17
  114. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
  115. Kormoran, Cornus Lupus – 4,17
  116. Gościszewo, Porter 55 – 4,13
  117. Chmielarium Porter 21 – 4,13
  118. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
  119. Profesja, Pirat BBA – 4,13
  120. Łódzki Porter – 4,00
  121. Książęce Porter – 4,00
  122. Komes Porter Bałtycki – 4,00
  123. Amber, Grand Imperial Porter Chili – 4,00
  124. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
  125. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
  126. Bazyliszek, Porter Bałtycki z wiśnią i laktozą – 4,00
  127. Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
  128. Golem, Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
  129. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
  130. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
  131. Łąkomin, Sus scrofa, in occidente fero, Jack Daniels BA – 4,00
  132. Dr Brew, Jack Cherry Porter 24  – 4,00
  133. Pinta, Imperator Bałtycki  (świeży) – 3,83
  134. Hopkins, Black Jack – 3,83
  135. Nepomucen, EEM – 3,83
  136. Dukla, Baltic Pirates – 3,83
  137. Amber, Grand Imperial – 3,75
  138. Żywiec Porter – 3,75
  139. Perła Porter – 3,67
  140. Stu Mostów WRCLW Nitro Baltic Porter Cherry – 3,67
  141. Argus Porter – 3,50
  142. Komes, Porter z płatkami dębowymi – 3,50
  143. Komes, Porter Malinowy – 3,50
  144. Jana, Porter Bałtycki – 3,50
  145. Zakładowy, Po robocie – 3,50
  146. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
  147. Bazyliszek, HWDP – 3,50
  148. Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
  149. Golem, Dybuk Laphroaig BA – 3,50
  150. Profesja, Pirat Rum BA – 3,50
  151. Porter Grodziski – 3,38
  152. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
  153. Porter, Staropolski 10,5% – 3,33
  154. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
  155. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
  156. Cieszyński Porter – 3,25
  157. Wąsosz Porter – 3,25
  158. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
  159. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
  160. Lwówek Porter – 3,00
  161. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
  162. Witnicki Porter – 3,00
  163. Ciechan Porter – 3,00
  164. Broumov, 1918 Porter – 3,00
  165. Staropolski 180 – 3,00
  166. Dictador, Burbon i Vanilkove Struky – 3,00
  167. Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
  168. Baribal Porter – 2,88
  169. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
  170. Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
  171. Okrętowy, Karaka – 2,75
  172. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
  173. Baba Yaga Porter – 2,68
  174. Ciechan, Chocolate Baltic Porter – 2,66
  175. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
  176. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
  177. Okocim Porter – 2,50
  178. Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
  179. Kraftwerk, Jolly Roger Whisky BA – 2,50
  180. Rockmill, Oblivion – 2,50
  181. Primator 24 – 2,25
  182. Brodacz, Hazelnut&Vanilla Imperial Porter – 2,17
  183. Cornelius Porter – 2,00
  184. Pardubice – 2,00
  185. Black Boss Porter – 1,75
  186. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
  187. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
  188. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
  189. Kujawskie Porter – 1,13
  190. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
  191. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
  192. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Aleksander Tiepłow

One thought on “Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XVI

  1. O kurde, stary, jesteś gość. Okazuje się, że nie piłem jeszcze jakichś 140 porterów z tej listy! 🙂 W ten weekend nadrabiam! Bytów/Rockmill Porter P się już chłodzi i Pilsvar Galicyjski już sie chłodzi! Mniam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.