Przed wami kolejna część najwięksiejszego przeglądu porterów niekoniecznie bałtyckich. Tym razem mamy odcinek bardzo specjalny, bo będziemy pić leżaki magazynowe. Zapraszamy!
Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. I
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. II (edycja Baltic Porter Day 2017)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. III
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. IV
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. V
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz.VI (edycja Barrel Aged Anno 2017)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz.VII
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. VIII (edycja jubileuszowa)
- Old vs New #8 – Imperator Bałtycki – degustacja „wertykalna”
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. IX (edycja baltic porter day 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. X (edycja „czysta” 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XI (edycja Barrel Aged Anno 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XII (edycja Dodatki 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XIII (edycja baltic porter day 2019)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XIV (edycja restauracyjna)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XV (edycja Dodatki 2019)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XVI (edycja BA 2019)
–
Leżakowanie porterów – temat rzeka. Prawda jest jak dupa, no bo każdy ma swoją. Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie. Sam św. Tomasz mówi, że portery leżakować można, a nawet trzeba, bo w końcu tanie (coś jednak jest na rzeczy z tymi rabinami). Tym razem w odcinku bardzo specjalnym, który powinien być chyba trochę poza naszą klasyfikacją, przekonamy się czy warto leżakować porterki czy „no tak średnio bym powiedział”. Zebraliśmy piwa różne: dyskonty, koncerny, regionalne, kraft. Data przydatności reprezentuje rozstrzał między 2014 a 2019. Ekstrakt też szeroko, bo między 18º a 25º. No i mamy też piwa leżakowane w beczkach.
Zapraszamy na XVII część naszego przeglądu porterów!
Argus Porter, 8% BBD: 27.12.18
Nos: trochę zwietrzały i anemiczny, soplica wiśniowa i lekka melanoidyna. Stara, zasuszona czekolada z białym nalotem. Fermentujące domowe winko.
Smak: plaski, zwietrzały, nalewka wiśniowa ze szweja, tanie ciasta, stare wafle kakaowe. No nic szczególnego.
Finisz: krotki i żaden.
Wnioski: Piwo jest utlenione i mocno zwietrzałe, smak płaski i cienki. Nic tutaj się dobrego nie dzieje, no może nuty utlenienia, ale one idą w jakieś domowe winiacze. Wydaje się, że Argus już chyba lepszy jest na świeżo.
Średnia Ocena: 2,5/10
–
Argus Porter, 18,1º, 7,9%, BBD: 22.12.2014
Nos: ach! wyleżany, ziemisty, kokosanki, batony musli, melanoidyny, no trochę jak bourbon barel ejdż. No panie. Jest ogień. Melasy, nugaty, brownie.
Smak: na początku dość cienki, ale odkłada się z czasem. Kokosanki, wafle, bourbon, wanilia, migdały, melanoidyny, keksy, kawka, blok czekoladowy, polewa do ciasta. Pianki, lody waniliowe. Jest przyjemnie, deserowo, ale też więcej się nie dzieje, nie ma drugiego dna; fajny słodziaszek.
Finisz: słodki, waniliowy, ciastkowy i lekko melanoidynowy.
Wnioski: dawny Argus z pierwszego rzutu. Wtedy robił to Amber, teraz robią browary Łódzkie. Pyszne, wyleżane, ułożone, słodkie. Trochę smak na początku cienki, ale z czasem się odkłada w ustach. Niestety już też potem się nic nie dzieje, a szkoda. Nie ma się co dziwić, to tylko 18 plato.
Średnia Ocena: 5/10
–
Pinta/Baird Brewing, Bałtyk-Pacyfik, 20º, 8,5%, BBD: 4.12.2017
Nos: melanoidyny, jakiś ajax cytrynowy do podłogi. Karmel, mentol, after eighty. Stara czekolada, ziarno, trochę kawy.
Smak: takie dziwne. Jakiś cienki, ale wyleżany koźlak; patyk i łodygowa gorycz, albedo; strasznie odfermentowane, wytrawne, trochę gryzie za duże wysycenie. Kustosz mocny.
Finisz: nijaki, łodygowy.
Wnioski: No porter to nie jest. Jasne to i cienkie i jasne. Leżakowanie czemuś takiemu jeszcze pewnie nie pomogło. Tego już nawet doppelbockiem nazwać nie można, bo to smakuje jak mocny dyskontowy lagier.
Średnia Ocena: 3/10
–
Amber Grand Imperial, 8%, BBD: 22.04.2015
Nos: Łagodnik; śmietanka, czekolada mleczna, diacetyl, krem, szejk czekoladowy, murzynek, batony musli. Potem trochę lepiej, kawki syropem. Miękki, gładki i słodki.
Smak: W ustach słodkie, gładkie, kremowe, cieliste; W smaku śmietanka, lody waniliowe, krówki, kajmaki, czekolada mleczna, szejki, batoniki musli i latte. W tle wychodzi lekka lukrecja, z czasem się trochę odkłada w ustach, ale generalnie dość smukły i niezbyt skomplikowany. Może ślad jakichś owocowych żelków.
Finisz: krotki, melanoidyny, ciemne słody.
Wnioski: słodziaszek, mleczny, śmietankowy, diacetylowy, ale w sumie płytki i nieskomplikowany. Fajna odmiana, miłe pierwsze wrażenie, ale szybko się nudzi.
Średnia Ocena: 4,5/10
–
Tleń Porter, 19º, 6,1%, BBD: 01.07.2017
Nos: praliny, trufle, murzynek, ciemny chlebek, palona kawka, kwaśne motywy słodowe. Dalej gorzka czekoladka. Jest głębia zapachu, mokra ziemia, polewy do ciast, cola, przypalony karmel. Złożoność zapachu przy tych parametrach jest świetna.
Smak: słodki, czekoladowy, czekolada deserowa, belgijskie praliny, przypalone ciasta, pumpernikle. Jest spora paloność, nawet nadmierna jak na porter, ale w takim leżaku to się fajnie układa. Dalej mamy toffi, karmelki, wanilię, werthersy, pitną czekoladę. Jest jakiś zaczątek warstwowości i wygląda to bardzo ładnie.
Finisz: długi, kawa, gorzka czekolada, melanoidyny.
Wnioski: dobry, głęboki, długi, intensywny, mocniej palony niż standard. Mocno pralinowy i czekoladowy. Bardzo solidna rzecz i aż by się chciało więcej, ale jak na takie parametry to chyba szczyt i szkoda, że nie jest tęższy. Tleń jak zawsze pokazuje, że potrafi wycisnąć bardzo wiele z niskich ballingów. Nawet finisz jest bardzo długi jak na tak lekkie piwo.
Średnia Ocena: 5,17/10
–
Tleń Porter Rum BA, 19º, 10,1%, BBD: 01.07.2018
Nos: No niestety jest trafione, ale raczej Belgia niż kapusta. Duczeska de Borgogne, ale potem coś jak kwaśne wiśnie, ferment, a w tle czai się nawet kompostownik. Melanoidyny, trochę czekoladki, jakieś Mon Cheri z wiśnią.
Smak: jest kwas, ale nieprzesadny, a na pewno nie aż tak jak we flandersach i innych kwachach. Porter z wiśniami, kwaskowy, lekko cierpkie. Tanie czekolady, słód, suche ciastka, kulki ryżowe
Finisz: krótki, cierpki, kwaskowy.
Wnioski: trafione, a szkoda, bo było to kiedyś dobre piwo. W jednej z części BA uznaliśmy je za najlepszy mały porter (poniżej 20º). Wiedzieliśmy na co się piszemy, bo z kranu skwaśniało bardzo szybko i jeszcze mniej przyjemnie. Tutaj było lekko kwaśne, ale to i tak wystarczyło żeby popsuć lekki porter leżakowany w beczkach po lekkim rumie.
Średnia Ocena: 3,33/10
–
Jurajskie Porter, 22º, 7,5% BBD: 03.05.2017
Nos: śliwki, suszone owoce, marmelady. Sporo gęstego kakału, polewy do ciast, aromat rumowy, czarny kapitan morgan. Grubo i owocowo. Aromat solidny, mokry, ciastowy, czekoladowy.
Smak: smak trochę cieńszy niż by wskazywał zapach; kompoty, suszone owoce, śliwki, żurawiny. Dalej wafle, andruty, batony z musli, jakieś miodki lipowe, sucha ziemia, krokant, gorzki kakał, lekka paloność. Mało ciałka i w sumie smak dość krótki i smukły.
Finisz: średni, suszone owoce, melanoidyny, kakao
Wnioski: zapach zapowiadał dużo, dużo więcej. smak okazuje się zbyt krotki i za smukły. Dalej jest to dobre, ale chyba w swoim optimum w dacie ten porter jest najlepszy. Gdy piliśmy go podczas pierwszej części wypadł o wiele lepiej.
Średnia Ocena: 4,5/10
–
Pracownia Piwa, Baltic Pooka, Jameson BA, 20º, 79,% BBD: 17.05.2018
Nos: też chyba trochę jakby trafione, a na pewno aromat beki uleciał; w zapachu nuty białego wina, pestek czereśni. Nieco beczki w postaci jakichś burbonowych refilli.
Smak: W smaku mocno cukierki Kopiko, skórki czereśni i jakieś burbonowe refille. Kończy się mocną gorzką czekoladą i drewnianą taninką.
Finisz: finisz krótki, to samo co na końcu smaku, gorzka czekolada i jeszcze większa gorycz tanin.
Wnioski: Ogólnie dobre, ale na świeżo było jednak ciut lepsze, bo wprost buchało dobrą beką. Teraz aktywna mokra beka uleciała i został sam cienki bazowy Szkieletor, który jest Ok, ale nie zachwyca niczym.
Średnia Ocena: 4,33/10
–
Żywiec Porter, 21º, 9,5%, BBD: 21.07.2018
Nos: pachnie jak porter; ciemne słody, cola, ciasto. Po poprzednich porterach generyczny, trochę śliwy i pumpernikla w tle.
Smak: sporo ziołowego, łodygowego chmielu, suchej ziemi, suchego wafla. Dalej jakaś nutka malinowa, herbaty owocowe, susz owocowy, tarty malinowe, trochę ciemnych słodów, kawka zbożowa. Są jakieś nuty wyleżenia, trochę melanoidyn, ale tez szału. Generalnie smakuje jak świeży i 2 lata nic tu nie zmieniły. Potrzebuje dużo więcej.
Finisz: porterowy, smukły.
Wnioski: smakuje jak zwykły żywiec port, bez żadnego leżakowania. wydaje nam się, że to piwo bardzo niewiele się różni od świeżej. Nic ciekawego się tu nie zadziało. Sam porter jak najbardziej do wypicia, ale bez fajerwerków.
Średnia Ocena: 3,5/10
–
Kormoran, Porter Warmiński, 21º, 9%, BBD: 10.03.2017 (Prunum Light)
Nos: jest głębia, śliweczki, lekki dymeczek, no pachnie jak prunum light. Gładziutke, czekoladki, lekka kawka, keksy, melanoidyny. Zapach złożony, ale bardzo mało intensywny.
Smak: ułożony, gładziutki, Na wejściu wiśnie i maliny, dalej śliwki, popioły, powidła, melanoidyny, delikatne praliny „belgijskie kupki”, delikatny dymek, kawa zbożowa, latte. Smak, gładki, złożony, ale mało intensywny.
Finisz: długi. No jest to prunum light, bardzo wędzona śliweczka, czekolada.
Wnioski: chodziły słuchy, że ta warka to jest prunum light, czyli, że do warmińskiego dodali śliwki po robieniu Imperium Prunum. No jest to prunum light, czuć ten smak, ale piwo straciło na walorach. Jest dobre, gładkie, ułożone, złożone, ale straciło na intensywności i trochę wieje od niego nudą momentami. Zajebiste było jak było na granicy terminu. Wtedy właśnie, w pierwszej części testu, wygrało z zasłużonym 6,5/10. Teraz dalej mocna pozycja, ale już bez zachwytów.
Średnia Ocena: 5,5/10
–
Komes Porter 2015, 21º, 9%, BBD: 14.07.2017
Nos: Od razu czuć, że wjeżdża mocny zawodnik i od pierwszego niucha wiadomo, że to coś lepszego niż dotychczas. Popiół, sadza, suszone, czekoladki, czekolada deserowa, gruby treściwy, mięsisty, mocno słodowy, kawka. W tle jakieś jarzębiny, morele, lekka „gryczaność”.
Smak: jest smukłe, ale pełnotreściwe, mięsiste; marynata balsamiczna, ciut sosu sojowego, mokre rodzyny, jakieś malagi czy moscatele. Trochę paradoksalnie z jednej strony cienkie i owocowe wzmacniane wina, a z drugiej przypalone powidła śliwkowe. W miarę picia bardziej intensywne wina wzmacniane w typie Vino Rancio, takie mocno utlenione, że aż przepalone w smaku.
Finisz: długi, powidła, paloność, suszone owoce, kawka.
Wnioski: Piwo bardzo dobre, intensywne, gryczane, balsamiczne, palone. Wiedzieliśmy że będzie dobrze. Piwo prosto ze sklepu, jest zbyt intensywne, zbyt palone i za szorstkie, więc miało się tutaj co układać i wyszło to świetnie. dalej jest bardzo intensywne, harde, ale w taki przyjemny, wyleżany i mocno utleniony sposób. Bardzo warto leżakować!
Średnia Ocena 5,67/10
–
Perła Porter, 22º, 9,2%, BBD: 20.01.2018
Nos: oj grubo. Ciemne słody, trufle, miody gryczane, murzynki, melanoidyny, trochę wpada w cream albo medium sherry, nugaty, karmele, cukierki malaga. Miękko łagodnie, ale z zadziorem. Sporo czerwonych owoców, powidła, ale też i pitne czekolady, takie gęste i budynie.
Smak: smak nie dorasta do zapachu, jest dobry, treściwy, ale bez kontry i jajec. Mocno utleniony, w smaku raczej jakieś cienkie ruby porto. Dalej melanoidyny, jakieś grube miody, karmele werthersy, trochę takiej sobie czekolady czy cienkiego kakao, rozpuszczalnej kawy 3w1.
Finisz: solidny, słodowy, karmelowy, melanoidynowy, ulteniony.
Wnioski: dobre, ale smak mocno siada. Były większe oczekiwania, potrzebuje więcej leżakowania, bo na razie jesteśmy tak w połowie drogi. Piwo dłużej leżakowane rozniosło wręcz pierwszą cześć naszego testu i widać, że potrzebuje jeszcze te 1,5 roku.
Średnia Ocena: 5,5/10
–
Podgórz, 652 m.n.p.m. 20º, 8%, BBD: 28.02.2017
Nos: bogactwo owoców, marmolad, powideł. Dalej śliweczki, agresty, jarzębiny, rodzynki, daktyle, sos Nar z granata, sos teryaki, porządne oloroso, owoce leśne, herbaty owocowe, Tatranski Czaj (likier TATRATEA). No w cholerę się dzieje. W tle trochę popiołu z cygów, skórek i rodzynek macerowanych w likierze.
Smak: trochę zbyt smukłe, za mało słodkie, ale i tak smak jest konkret, utleniony owocowy, winny, glicerynowe oloroso, sosy balsamiczne, figi, rodzynki, praliny z alkoholem, likiery. Pod koniec bardziej pumpernikle, gorzkie czekolady, likierowy alkohol, kawa po irlandzku.
Finisz: długi, medium sherry, czerwone owoce.
Wnioski: jest moc. Piękne utlenienie nawiązujące do rasowych sherry i mnóstwo czerwonych owoców. Trochę brakuje grubości na początku i przez to trzeba się wgryźć w to piwo, ale i tak jest świetnie. W pierwszej części było w topce, ale też było 4x droższe od przeciętnego porteru podówczas. Teraz piwo wyraźnie zyskało na walorach i w żadnym aspekcie nie straciło. Nie wiemy, czy da się wycisnąć już więcej z piwa o tak niskich parametrach i nieleżakowanego w beczce.
Średnia Ocena: 7/10
–
Raciborskie Porter, 21,9º, 8,9% BBD: 05.05.2015
Nos: deserowa czekoladka, diacetyl, krem, masełko, melanoidyny, werthersy, karmel, ciasto drożdżowe. W miarę miąchania uwydatnia się bardziej czekoladka, pralinka, ale to dalej takie wszystko mleczne, tłuste, śmietanowe.
Smak: trochę cienkie, tania czekolada, niby metal i gwoździe, ale test Św. Tomasza nie wykazuje żelaza. Dziwne w smaku, motywy drożdżowe, coś jak Lakcid. Spory diacetyl, maślanka itp. Dalej tani kakał, stara czekolada, ciemne słody, kawa zbożowa.
Finisz: średni, kakał, melanoidynowy, maślany.
Wnioski: Raciborski Porter z tego co pamiętamy nigdy dobry nie był. I tak też to smakuje, jak dobrze wyleżane, chujowe piwo. Zrobiło się fajnie, słodko, jest firmowy Raciborski diacetyl, ale też wyżej nie podskoczy.
Średnia Ocena: 3,83/10
–
Okocim Porter, 22º, 8,9%, BBD: 08.08.2015
Nos: Pierwszy niuch od razu bardzo gruby, jest ta treść, ciężkie miody gryczane, karmele, sezamki, krówki, werthersy, diacetyl, czekoladki, przyjemna ziołowa chmielowość wybija, nalewka na śliwkach, zupa miso, teryaki, vinagre de jerez.
Smak: ojej, co tu się dzieje! Pełne, smaczne, zbalansowane, śliwkowe, mleczno-czekoladowe, pitna czekolada, babka marmurkowa, azjatyckie słodkokwaśne motywy, sezamki, ptasie mleczko, rozpuszczalne kakałko, trochę słodkie Pedro Ximenez, Śliwy, gęste pitne czekolady i wiele więcej.
Finisz: długi, kakaowy, masełko, karmel, wanilia.
Wnioski: archetyp wyleżanego kakałowego i diacetylowego porteru. Świetny. kto by pomyślał? Nigdy nie byłem fanem Okocimskiego porteru i zawsze się dziwiłem za co te birstary dostaje. Zawsze był dla mnie zbyt hardy i kostropaty, a tutaj jak się ułożył w końcu to czapki z głów. Niewiele ustępuje Podgórzowi, a to jeden z najtańszych portków był.
Średnia Ocena: 6,5/10
–
Łódzki Porter, 22º, 9,5%, BBD: 15.10.2015
Nos: dziwny, jakieś motywy przejrzałe, jesienne, gnijąca trawa, kiszonka dla bydła, mokre liście, deserowa czekolada, pitna czekolada, mocno sojowe i mocne motywy mineralne.
Smak: nie jest dobre, dziwne, leśne, kwaśne, żywiczne, frangelico, patykowe, łodygowy chmiel. Dopiero po chwili zeschłe czekolady, dużo melanoidyn. Jak się już smak ułoży to tiramisu, wanilia, maślanka, krówki.
Finisz: melanoidynowy, kawka, słody, diacetyl.
Wnioski: dziwnie, eklektyczne, najpierw odrzucające, potem już ok, ale i tak, bez szału. Bardzo nietypowe wyszło z leżaka. Można tutaj dać zarówno 2 jak i 6. No Popierdolone piwo. Trzeba było pić na świeżo, zwłaszcza że to warka do której na początku 2014 pałowała się połowa browar bizu.
Średnia Ocena: 4,5/10
–
opuszczamy krainę zwykłych porterów i wkraczamy w krainę imperialnych
Pinda Imperator Oloroso BA, 24,7º, 9,1%, BBD: 30.03.2019
Nos: czerwone owoce, żurawiny, jarzębiny, owoce leśne, motywy ściółkowe, iglaste. Jest dobrze, ale nie wybitne. Nic nie zwiastuje, że będzie gorzkie i szorstkie.
Smak: o kurde! NIE! fhuj nie! Chmiel, łodygi, gorycz, piołun, świeże żywiczne drewno. No kurwa nie! Myśleliśmy że chmielowość trochę opadnie, a ona została, z tym że smakuje jeszcze gorzej. Nie ma sherry, nie ma porteru, nie ma czekolad i melanoidyn. Jest chmiel.
Finisz: zalegająca gorycz, granulat, popiół, lekka kwaśność.
Wnioski: Nie ma nic wspólnego z porterem bałtyckim. Nie czuć Oloroso, nie czuć porteru, tylko sam granulat i gorycz. jak piliśmy wyleżane imperatory(old vs new #8), to jednak chmielowość po terminie była wyraźnie niższa i piwo było bardzo spoko. Tutaj niestety drapie i przeszkadza. Jak ktoś lubi martwy styl pod tytułem black ipa i to jeszcze w wersji „zalegająca goryczka a’la wczesne lata polskiego krafciku” to polecam.
Średnia Ocena: 2,83/10
–
Solipiwko, Baltic Abyss, Whisky BA, 24,5º, 10,3%, BBD: 13.02.2018
Nos: gładki, wyleżany, kokos, pitna czekolada, wafle, andruty, aromat rumowy do ciasta, słody, czekoladki, trufle, praliny, wanilina sezamki. Pięknie.
Smak: pięknie, jest Bourbon, po takim czasie jest dalej jest intensywne, ale szybko przechodzi w wafle, kokosy, kokosanki, likiery z Mozartem, migdały, sezamki, waniliny. Jest nawet efekt starej butelki niczym w whisky, objawiający się delikatną, przyjemną mineralnością. Dalej olejek różany, marmolada, pączki, galaretki makarena, czekolady pitne, likiery czekoladowe.
Finisz: długi, solidny, czekoladowy, kokosy, wanilia, sezamki,
Wnioski: zajebiście ułożone, pięknie pralinowe, kokosy, wafle w czekoladzie, sezamy, wanilie, troszkę brakuje tego tego buchnięcia, przesiąknięcia świeżą beką, takiego pozytywnego chamstwa mokrego bourbonu, ale nadrabia złożonością, balansem, słodyczą, gładkością. Do tego poziomu w polskim krafciku równały tylko najlepsze warki Samca, Zawiszy i najlepszych porterów BA z Widawy. Nie mamy pytań. Ja nawet 8,5, ale koledzy trochę zrównoważyli ocenę.
Średnia Ocena: 8/10
–
Jabłonowo Porter Podbity Śliwką, 25,0º, 9,9%, 15.01.2018
Nos: ależ to się ułożyło! piękne, nie tak intensywne jak świeże, ale dalej mocne, gęste i konkretne. śliwka nałęczowska w czekoladzie, dużo śliwek, sos bbq, umeshu, marmolady, powidła, popiół, cygaretki.
Smak: pyszne, mocno śliwkowe, ale nie przesadzone, złagodniało, ułożyło się. Już nie jest takie chamskie i przaśne jak świeży podbity, ale ślad tego charakteru jednak pozostał; powidła, sos BBQ, sos sojowy, grillowany oscypek, wędzone sery, żurawiny, jarzębiny, motywy czekoladowe zepchnięte na dalszy plan, polewy do ciast, czekolady deserowe.
Finisz: wędzonka, śliwa, popioły, powidła, gęsta polewa czekoladowa.
Wnioski: Mi się wydało nie gorsze niż świeże, a nawet nieco lepsze, ale Aleksander był odmiennego zdania. Generalnie chyba poziom ten same co na świeżo, ale inaczej się akcenty rozłożyły. Można śmiało trzymać jeszcze.
Średnia Ocena: 6,83/10
–
–
Wnioski:
Na wstępie może zaznaczę, że my nawet lubimy sos sojowy w porterze. Takie mocne, umamowe, solidne motywy po prostu przemawiają do nas, jako do zaprawionych w konkretnych smakach fanów whisky. Wszelkie smaki takie jak sos sojowy, teryaki, BBQ, mocno ziemiste, grzybowe, zbutwiałe nam nie przeszkadzają a nawet wnoszą (o dziwo!) powiew świeżości 😉
Leżakować portasy czy nie? Jeszcze jak! …ale z rozwagą. Trzeba jednak wiedzieć jak sobie dobierać towar na leżak. Z testu dało się poznać, że jest kilka grup zaszeregowania. Mamy portery, które browar uczciwie wypuszcza kiedy są najlepsze i może być tylko gorzej (Warmiński, Jura i łódzki chyba też). Na drugim biegunie są portery harde lub kostropate w dacie, które z czasem mogą tylko zyskać (Komes, Okocim, Perła). Są też portery słabe i przeciętne z których leżakowanie może zrobić piwo niezłe, a nawet dobre (Racibórz, Argus, Grand). Bywają portery, które leżakowanie niewiele zmienia (Żywiec, Podbity). No i na koniec są takie portery, które wydawały się perfekcyjne w momencie wypuszczenia po długim leżakowaniu w browarze, a po leżaku w piwnicy zrobiły się jeszcze lepsze (Podgórz). No i oczywiście mamy jeszcze piwa leżakowane w bekach. Najcześciej beczkowość ulatuje w pizdu (Imperator, Pooka), gorzej jak się skwasi (Tleń), ale też czasem może się zadziać coś mega zajebistego (Solipiwko).
Zdecydowanym zwycięzcą tej części jest Baltic Abyss, ale tego się spodziewali chyba wszyscy. Zaskoczeniem też nie był na drugim miejscu 652mnpm z Podgórza, ale też i następne miejsce Podbitego śliwką. Te piwa sobie bardzo dobrze radziły na świeżo w naszym teście i nie mogło być inaczej. Ale już okocimskiego portka tośmy się spodziewali mniej niż hiszpańskiej inkwizycji. Generyczny koncerniak, który na co dzień jest gorszy nawet od Żywca wykręcił taki numer. Potem świetny Komes, co już nie było zaskoczeniem, bo każdy wie, że potencjał na leżak to jest gigantyczny. Powyżej 5/10 uplasowały się jeszcze Perła (która wypadła bardzo dobrze, ale wiemy, że ma jeszcze rezerwy mocy i musi poleżeć dłużej), Warmiński (po którym jednak spodziewaliśmy się wyniku na poziomie Okocimia co najmniej), Tleń (który najlepszym małym porterem jest) i niespodziewanie Argus (którego w owym czasie produkował jeszcze Amber i kosztował natenczas jakieś 2,30zł).
W następnej części znów wrócimy do edycji Barrel Aged. Stay tuned!
–
Na koniec, kompletna lista:
- Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
- W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
- Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
- Solipiwko, Baltic Abyss [leżakowany 2 lata] – 8,00
- Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
- Widawa, 5th Anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
- Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
- Widawa & Hoppin’ Frog, Baltic Pirate BA – 7,50
- Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
- Świebodzin, Importer BA – 7,25
- Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
- Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
- Widawa, 5th Anniversary Single Barrel BBA – 7,13
- Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
- Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
- Podgórz, 652m.n.p.m [leżakowany 4 lata] – 7,00
- Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
- Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
- Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
- Jabłonowo, Podbity Śliwką [leżakowany 3 lata] – 6,83
- Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
- Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
- Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
- Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
- Widawa, Porter 24 BBA – 6,75
- Tleń, Porter Rum BA – 6,75
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Wymrażany – 6,75
- Tumski, Dekada Jack Daniel’s BA – 6,75
- Widawa, Porter 24 – 6,63
- Okocim, Porter [leżakowany 6 lat] – 6,50
- Tleń, Porter Tequila BA – 6,50
- Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
- Kormoran, imperium Prunum ( 4 warka) – 6,50
- Łąkomin, Sus Scrofa, in Dolio a melle potili maturata, Mead BA – 6,50
- Łąkomin, Sus Scrofa in Caribaeis, Rum BA – 6,50
- Port Gdynia, Porter leżakowany na dnie Bałtyku – 6,50
- Nepomucen, Echo – 6,33
- Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
- Dobry Browar, Porter z Gniezna Martell Cognac BA – 6,25
- Widawa, 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
- Widawa, Porter 24 Sherry BA – 6,25
- Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA – 6,25
- ReCraft, Mentor 22 – 6,25
- Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
- Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
- Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Kirsch BA – 6,13
- Tleń, Porter ze śliwką – 6,00
- Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
- Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
- Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
- Widawa & Dunham, Mroczny Pan – 6,00
- Czarna Owca, Porter Noster Bourbon & Calvados DBA – 5,88
- Konstancin, Porter BBA – 5,88
- Stu Mostów/Jopen Black Polished Gold BA – 5,88
- Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
- Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
- Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
- Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
- Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
- Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
- Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
- Fortuna, Komes Porter [leżakowany 4 lata] – 5,67
- Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
- Golem, Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
- Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
- Perła, Porter [leżakowana 3 lata] – 5,50
- Kormoran, Porter Warmiński [leżakowany 4 lata] – 5,50
- Pinta, Imperator Bałtycki (krótko po terminie) – 5,50
- Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
- Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
- Profesja, Pirat Porto BA – 5,38
- Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
- Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
- Browar na Jurze, Porter Jurajski – 5,25
- Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
- Tleń, Porter [leżakowany 3 lata] – 5,17
- Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
- Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
- Argus Porter (Amber) [Leżakowany 6 lat] – 5,00
- Lwowskie Porter – 5,00
- Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
- Dobry Browar, Porter z Gniezna – 5,00
- Port Gdynia, Porter Bałtycki – 5,00
- Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
- Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
- Spoldzielczy/Geiranger Bryggeri, Geiranger Porter – 5,00
- Widawa & Quince, Rage – 5,00
- Pohjala, Oo – 5,00
- DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
- Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Bourbon & Wine – 5,00
- Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
- Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
- Recraft, Mentor 24 – 5,00
- Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
- Wokanda, Świadek Koronny JD BA – 4,88
- Komes, Sherry Oloroso – 4,83
- Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
- Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
- Gloger, Karty na stół – 4,75
- Pinta, Imperator Bałtycki (wyleżany) – 4,75
- Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA – 4,75
- Konstancin, Porter – 4,67
- Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
- Maltgarden, Sounds Like Chocolate – 4,67
- Stu Mostów WRCLW Tonnka, Vanilla, Chocolate Baltic Porter – 4,67
- Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
- Amber, Grant Imperial [leżakowany 5 lat] – 4,50
- Łódzki, Porter [leżakowany 5 lat] – 4,50
- Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
- Porter Jurajski [leżakowany 4 lata] – 4,50
- Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
- Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
- Maltgarden, The Big Book of Coconut – 4,50
- Golem, Double Dybuk – 4,50
- Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
- Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Jack Daniel’s & Wine – 4,50
- Stara Komenda, Porter Komendowy 387 White Wine BA – 4,50
- Beerlab, Imperialny porter bałtycki z syropem klonowym – 4,50
- Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
- Maltgarden, Please Pass the Pie – 4,33
- Pracownia Piwa, Baltic Pooka [leżakowana 2 lata] – 4,33
- Setka, Apollo 19 – 4,25
- Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
- Bazyliszek, Wars – 4,25
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Rum & Wine – 4,25
- Wroclove Porter – 4,17
- Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
- Kormoran, Cornus Lupus – 4,17
- Gościszewo, Porter 55 – 4,13
- Chmielarium Porter 21 – 4,13
- Widawa, 5th Anniversary – 4,13
- Profesja, Pirat BBA – 4,13
- Łódzki Porter – 4,00
- Książęce Porter – 4,00
- Komes Porter Bałtycki – 4,00
- Amber, Grand Imperial Porter Chili – 4,00
- Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
- Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
- Bazyliszek, Porter Bałtycki z wiśnią i laktozą – 4,00
- Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
- Golem, Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
- Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
- Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
- Łąkomin, Sus scrofa, in occidente fero, Jack Daniels BA – 4,00
- Dr Brew, Jack Cherry Porter 24 – 4,00
- Racibórz, Raciborski Porter [leżakowany 6 lat] – 3,83
- Pinta, Imperator Bałtycki (świeży) – 3,83
- Hopkins, Black Jack – 3,83
- Nepomucen, EEM – 3,83
- Dukla, Baltic Pirates – 3,83
- Amber, Grand Imperial – 3,75
- Żywiec Porter – 3,75
- Perła Porter – 3,67
- Stu Mostów WRCLW Nitro Baltic Porter Cherry – 3,67
- Argus Porter – 3,50
- Żywiec Porter [leżakowany 2 lata] – 3,50
- Komes, Porter z płatkami dębowymi – 3,50
- Komes, Porter Malinowy – 3,50
- Jana, Porter Bałtycki – 3,50
- Zakładowy, Po robocie – 3,50
- Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
- Bazyliszek, HWDP – 3,50
- Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
- Golem, Dybuk Laphroaig BA – 3,50
- Profesja, Pirat Rum BA – 3,50
- Porter Grodziski – 3,38
- Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
- Porter, Staropolski 10,5% – 3,33
- Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
- Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
- Tleń, Porter Rum BA [leżakowany 2 lata] – 3,33
- Cieszyński Porter – 3,25
- Wąsosz Porter – 3,25
- Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
- Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
- Lwówek Porter – 3,00
- Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
- Witnicki Porter – 3,00
- Ciechan Porter – 3,00
- Broumov, 1918 Porter – 3,00
- Staropolski 180 – 3,00
- Dictador, Burbon i Vanilkove Struky – 3,00
- Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
- Pinta, Bałtyk-Pacyfik – 3,00
- Baribal Porter – 2,88
- Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
- Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
- Pinta, Imperator Bałtycki Sherry Oloroso [leżakowany 2 lata] – 2,83
- Okrętowy, Karaka – 2,75
- Dr Brew, Hazelnut – 2,75
- Baba Yaga Porter – 2,68
- Ciechan, Chocolate Baltic Porter – 2,66
- Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
- Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
- Argus Porter (Łódzki) [leżakowany 2 lata] – 2,50
- Okocim Porter – 2,50
- Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
- Kraftwerk, Jolly Roger Whisky BA – 2,50
- Rockmill, Oblivion – 2,50
- Primator 24 – 2,25
- Brodacz, Hazelnut&Vanilla Imperial Porter – 2,17
- Cornelius Porter – 2,00
- Pardubice – 2,00
- Black Boss Porter – 1,75
- Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
- Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
- Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
- Kujawskie Porter – 1,13
- Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
- Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
- Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25