Kontynuujemy nasz wielki i nieustający test porterów różnych, ale przeważnie bałtyckich. Nowe rozdanie i od razu z grubej rury, bo znów barel ejdże. Zapraszamy na Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XXIV!
Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. I
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. II (edycja Baltic Porter Day 2017)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. III
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. IV
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. V
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz.VI (edycja Barrel Aged Anno 2017)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz.VII
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. VIII (edycja jubileuszowa)
- Old vs New #8 – Imperator Bałtycki – degustacja „wertykalna”
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – cz. IX (edycja baltic porter day 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. X (edycja „czysta” 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XI (edycja Barrel Aged Anno 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XII (edycja Dodatki 2018)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XIII (edycja baltic porter day 2019)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XIV (edycja restauracyjna)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XV (edycja Dodatki 2019)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XVI (edycja BA 2019)
- Przegląd generalny porterów bałtyckich cz. XVII
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XVIII
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XIX
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XX
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XXI
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XXII
- Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XXIII
Kolejna część naszego wielkiego testu Porterów przed nami. Ruszamy z porterami z nowego rozdania, większość w miarę świeża. Pandemia skończona, prokrastynacja przezwyciężona. i możemy się zabierać za całkiem świeże zakupy. Jedne kupione na ostatnich WFP, drugie dopiero co wyszły, a jeszcze inne przyjechały wprost z Jerez de la Frontera. No właśnie. Dziś bowiem skupiamy się znów na piwach Barrel Aged i będą to beczki szczególnie nam bliskie i dobrze znane, bo mamy sherry, porto, rum, koniak/armaniak. Jerez to dla nas prawie jak dom, Porto jest nam szczególnie bliskie, lubimy rumy, a beczki po koniaku uważamy za szczególnie wdzięczne. Oczekiwań nie mamy specjalnie wysokich. Beczki po sherry to jest ciężki temat, trudno znaleźć dobre, a piwiarze profani nie znają się na delikatnej materii naszego ukochanego napitku. Ciężko o dobrą beczkę, ciężko nie zepsuć, ciężko dobrze dobrać piwo. Z porto jest podobnie, ale jednak trochę łatwiej, bo to bardziej winne wino. Rumy potrafią być przegienialne jak i kompletnie blade i nijakie. Koniaczki za sprawą Czarnej Owcy i Gniezna pokazały już wcześniej, że mogą być prawdziwym czarnym koniem. No to ruszajmy!
–
1530 Cerveza de Bodega, Duela, Porter Oloroso BA, 8%
Ocena: Radek 6/10, Aleksander 5/10
Okocim mistrzowski porter Oloroso BA, 9,6%
Ocena Aleksander 7/10, Radek 7,5/10
Recraft Porter 24 sherry oak aged, 24º, 9,6%
Nos: jest coś z tego winka, jakaś taka kwasowość, ale czuć że to wióry a nie beka. Czereśnie, jakieś tanie marmolady, korek, drzazgi. Porter niezły, gruby, porterowy.
Smak: drzazgi, gorzka czekolada, trochę jakichś nutek bliżej niezidentyfikowanego wina na drugim planie, trochę marmolady z ciemnych owoców
Finisz: tanie mleczne czekolady, suche drewno,
Wnioski: dobry porter, niestety wióry i to czuć. Dobrze ze nie risoporter, wytrawny mimo wszystko. Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej, a tu piwo całkiem zacne. Z płatków da się jednak wycisnąć trochę więcej co pokazał Komes Oloroso.
Ocena: Aleksander 5/10, Radek 5/10
–
Porter z Gniezna Porto BA, 7,9%
Ocena: Aleksander 7/10, Radek 6/10
–
Andersons, A roasted Development, Imperial Porter, Tawny Port BA, 11,5%
Nos: poziomki, czekoladki, kraftowe czekolady z suszoną maliną. Likierowy, nawet już wyczuwalny alkohol w zapachu. Tatransky czaj, trochę jakichś nutek zielonych, płynna czekolada
Smak: risoporter, mocny sos sojowy, ciemna czekolada, dżem malinowy, beki w sumie nie tak dużo, jakieś lekki port, sos balsamiczny, sosy do mięs, lukrecja. Mocne, gęste, trochę dziwnych offnotes. Coca cola, marynaty do mięs, arcydzięgiel
Finisz: trochę winiacza, czekolada, sos sojowy
Wnioski: Przede wszystkim jest to risoporter i nie jakoś specjalnie natchniony. beczka jest i to nawet dobra, ale jednak Gniezno mimo daleko niższych parametrów zrobiło to lepiej. Ta risowość jest nudna i w dodatku jeszcze przez tę tęgość piwa beka nie jest jakoś specjalnie wyeksponowana. w dodatku dochodzą jakieś dziwne nuty w tle.
Ocena: Radek 6/10, Aleksander 6/10
–
Bury Porter Bałtycki Jamaican Rum BA, 22°, 10,1%
Ocena: Aleksander 6,5/10 Radek 6,5/10
Czarna Owca, Porter Noster, Rum BA, 10%
Nos: delikatnie perfumowane, miałkie, lawendowe, kulki na mole, Amol, cienkie, toffi, takie bez wyrazu. Pieczone jabłka
Smak: odfermentowane, wytrawne, tez dość cienkie i miałkie, takie trochę bezjajeczne, beki tez nie dużo. Trochę hiszpańskich ronów gdzieś na drugim planie.
Finisz: jabłka suszone, karmel, jakieś patyki, ptasie mleczko tanie.
Wnioski: w sumie spodziewaliśmy dużo więcej po marce jaką jest porter noster. Nie jest źle, ale też nic ciekawego się tutaj nie dzieje, porter niby ok, ale całość strasznie bezjajeczna i mydlana.
Ocena: Radek 4,5/10, Aleksander 5/10
–
Czarna Owca, Porter Noster, triple sec BA, 10%
Ocena: Aleksander 5,5/10, Radek 5,5/10
–
Rockmill Infinity, Imperial Porter, RUM BA, 12%
Nos: Murzynki, Brownie, słodkie karmele. Beka w zasadzie nie dominuje, trochę jakichś hiszpańskich ronów.
Smak: gęste, słodkie, lizaki choinkowe, brązowy cukier, melasa, pianki. Jest fajne, deserowe, ciasteczkowe, ale na dłuższą metę nie dzieje się nie wiadomo ile. Rum Don Papa, El dorado, w tym kierunku. Motywy trzcinowo cukrowe
Finisz: cukier, pitna czekolada, ptasie mleczko
Wnioski: słodziutkie, gęste, deserowe. Takie pastry bez pastry. Rumek tylko dopełnia deserowości. Domyślamy się, że piwni entuzjaści to bardziej utożsamiają z beczką po rumie niż spalone gumy. Rozumiemy i też doceniamy. ogólnie fajne piwo, ale chciałoby się czegoś więcej, przede wszystkim więcej skomplikowania.
Ocena: Aleksande 6,5/10, Radek 6,5/10
–
Pohjala Armchair Detective cognac BA, 12%
Ocena: Aleksander 5,5/10, Radek 6,5/10
Rockmill infinity Imperial Porter, Armagnac BA, 12%
Nos: wanilka, mleko w proszku, pastel de nata, creme brulee, inka, Kopiko, kakaowe skondensowane mleczko, blok czekoladowy, na drugim planie jakieś brandy się pojawiają. Nawet jakaś delikatna benzynka.
Smak: dużo tego armagnacu. Do tego miesza się z tymi wcześniejszymi nutami waniliowego budyniu i taniego kakała. Jest trochę grubaśne i pokraczne. Intensywna beka, intensywne piwo. Na trzecim planie jakieś batony zbożowe, musli, miodowe płatki śniadaniowe. Botretyzowane winogrona, tokaje, sauternesy.
Finisz: miód, batoniki zbożowe, mocno słodkie.
Wnioski: w słodkim rumie tak słodkie piwo było przegięciem, tu wytrawny alkohol trochę kontruje. Piwo nie jest też przetaninowane, wciąż jest intensywne.
Ocena: Aleksander 6/10, Radek 7/10
–
Wnioski:
Tak jak już we wstępie napisałem, nie spodziewaliśmy się wiele po beczkach po sherry. Jakże się przyjemnie zawiedliśmy za sprawą Okocimia. W piwnym światku to piwo przeszło jakoś bez echa, że za słabe, że jakieś owocki i ogólnie nie takie jak się birgicy spodziewali. My zaś jesteśmy zdania, że to były bardzo dobre beki po sherry. Jest tu głębia, jest ta glicerynowa gładkość Oloroso, jest ten cudny zapach bodegi. No solidne stare sherry jak się patrzy i niejedna whisky by pozazdrościła Mistrzowskiemu Porterowi takich beczek. No cóż, jeżeli fanom piwa się nie podoba tym lepiej dla nas. Okocim otarł się o top10, ale niestety za sprawą nienajniższej ceny plasuje się tuż poza. Dalej cała peleton piw na 6,5. Na drugim chyba jednak Bury i mocny jamajski funkowy rum. Nie były to może kiszone nietoperze i palone opony, a raczej dobrze wysezonowane stare materace i naturalne kauczuki, czyli coś pośredniego. Ex aequo oba Rockmille. Z tym browarem bywało różnie, były perełki i bywały doły. Tutaj oba na solidne 6,5/10. Piwa bardzo różne w założeniach (Armagnac z mocną beką, taki w naszym stylu, a rum bardzo słodki i pastry) ale rezultat tak samo dobry. Podobnie oba piwa z beczek po porto. I znów oba różne i oba dobre. Cieniutkie Gniezno wcale nie ustępuje mocarnemu Andrersons. Porter z Gniezna to bardziej soczyste ruby, Adersons alkoholowe i młode tawny. Dalej Pohjala, tu zdania były podzielone, dla Aleksandra sojowe, ale ja tu odnalazłem stary koniacz. Dobiero na 5,5/10 było piwo z Jerez. Beczka w miarę niezła, ale nie może się równać z Okocimiem, a i samo piwo bazowe wyjątkowo nijakie. Na tyle samo zasłużył noster z beczki po triple sec. Fajny koncept, przyjemne i pełne piwo, fajne likierowe, pomarańczone, ale wyżej nie podskoczy. Całkiem dobrze spisał się Recraft na wiórach po Oloroso, ale do Komesa to startu nie ma. Na końcu nasz największy zawód dziś czyli Porter Noster rum, chociaż zawód na piwo pod 5/10 to za duże słowo (to tylko świadczy o bardzo wyrównanym poziomie tej części), ale upatrywaliśmy tutaj po ciuchu zwycięzcy.
No to odwaliliśmy 24 części i 275 piw. Już chciałoby się skończyć, a tutaj jeszcze w piwnicy czekają kartony z kilkudziesięcioma portkami. No nic, będziem walczyć z tym.
Na koniec kompletna lista:
- Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
- W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
- Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA Special Reserve – 8,75
- Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
- Solipiwko, Baltic Abyss [leżakowany 2 lata] – 8,00
- Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
- Widawa, 5th Anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
- Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
- Widawa & Hoppin’ Frog, Baltic Pirate BA – 7,50
- Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
- Świebodzin, Importer BA – 7,25
- Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
- Okocim Mistrzowski Porter Oloroso BA – 7,25
- Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
- Widawa, 5th Anniversary Single Barrel BBA – 7,13
- Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
- Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
- Podgórz, 652m.n.p.m [leżakowany 4 lata] – 7,00
- Trzech Kumpli, Bjorn – 7,00
- Brokreacja, Nafciarz Dukielski 18m-cy BA – 7,00
- Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
- Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
- Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
- Jabłonowo, Podbity Śliwką [leżakowany 3 lata] – 6,83
- Trzech Kumpli, Floki – 6,83
- Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
- Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
- Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
- Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
- Widawa, Porter 24 BBA – 6,75
- Tleń, Porter Rum BA – 6,75
- Trzech Kumpli, Ivar – 6,75
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Wymrażany – 6,75
- Tumski, Dekada Jack Daniel’s BA – 6,75
- Widawa, Porter 24 – 6,63
- Okocim, Porter [leżakowany 6 lat] – 6,50
- Tleń, Porter Tequila BA – 6,50
- Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
- Porter z Gniezna, Porto BA – 6,50
- Bury, Porter Bałtycki, Jamaican Rum BA – 6,50
- Kormoran, imperium Prunum ( 4 warka) – 6,50
- Łąkomin, Sus Scrofa, in Dolio a melle potili maturata, Mead BA – 6,50
- Łąkomin, Sus Scrofa in Caribaeis, Rum BA – 6,50
- Dr Brew, Porter Bałtycki 24 Amarone BA – 6,50
- Pracownia Piwa, LAB37 – 6,50
- Rockmill Infinity Imperial Porter Armagnac BA – 6,50
- Rockmill Infinity Imperial Porter RUM BA – 6,50
- Widawa, 8th Anniversary Bourbon BA – 6,50
- Brovaria, Porter Bałtycki Rum BA – 6,50
- Port Gdynia, Porter leżakowany na dnie Bałtyku – 6,50
- Nepomucen, Echo – 6,33
- Pinta, Portermass Mead BA – 6,33
- Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
- Maryensztadt, Imperial porter Heaven Hill BA – 6,25
- Dobry Browar, Porter z Gniezna Martell Cognac BA – 6,25
- Widawa, 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
- Widawa, Porter 24 Sherry BA – 6,25
- Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA – 6,25
- Pohjala, Öö XO – 6,25
- ReCraft, Mentor 22 – 6,25
- Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
- Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
- Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Kirsch BA – 6,13
- Tleń, Porter ze śliwką – 6,00
- Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
- Tumski, Dekada – 6,00
- Pinta/Pohjala, Baltic Pride – 6,00
- Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
- Mazurski, Porter Rum BA – 6,00
- Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
- Brokreacja, Deep Dark Sea Rum BA, 28blg – 6,00
- Brokreacja, Nafciarz Dukielski Islay Blend BA – 6,00
- Brokreacja, Nafciarz Dukielski Bunnahabhain BA – 6,00
- La Debauche, Porter Baltique Cognac BA – 6,00
- Widawa & Dunham, Mroczny Pan – 6,00
- Pohjala, Armchair Detective, Cognac BA – 6,00
- Andersons, A Roasted Development, Imperial Porter – 6,00
- Czarna Owca, Porter Noster Bourbon & Calvados DBA – 5,88
- Konstancin, Porter BBA – 5,88
- Pinta, Imperator Bałtycki Double BA w. Vanilla – 5,88
- Stu Mostów/Jopen Black Polished Gold BA – 5,88
- Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
- Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
- Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
- Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
- Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
- Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
- Brokreacja, Call to Create Jack Daniel’s BA – 5,75
- Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
- Fortuna, Komes Porter [leżakowany 4 lata] – 5,67
- Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
- Golem, Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
- Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
- Perła, Porter [leżakowana 3 lata] – 5,50
- Kormoran, Porter Warmiński [leżakowany 4 lata] – 5,50
- Pinta, Imperator Bałtycki (krótko po terminie) – 5,50
- 1530 Cerveza de Bodega, Duela Imperial Porter, Oloroso BA – 5,50
- Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
- Czarna Owca, Porter Noster Apple Brandy BA – 5,50
- Carna Owca, Porter Noster Triple Sec BA – 5,50
- Stu Mostów, WRCLW Nitro – 5,50
- Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
- Profesja, Pirat Porto BA – 5,38
- Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
- Widawa, 7th Anniversary BBA – 5,33
- Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
- Browar na Jurze, Porter Jurajski – 5,25
- Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
- Maryensztadt, Imperial Smoked Baltic Porter Black Forest Kirsch BA – 5,25
- Pracownia Piwa, LAB 38 Merlot BA – 5,25
- Tleń, Porter [leżakowany 3 lata] – 5,17
- Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
- Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
- Argus Porter (Amber) [Leżakowany 6 lat] – 5,00
- Lwowskie Porter – 5,00
- Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
- Dobry Browar, Porter z Gniezna – 5,00
- Port Gdynia, Porter Bałtycki – 5,00
- Recraft Porter 24 Oloroso Oak Aged – 5,00
- Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
- Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
- Hajer, Imperial Porter – 5,00
- Spoldzielczy/Geiranger Bryggeri, Geiranger Porter – 5,00
- Widawa & Quince, Rage – 5,00
- Pohjala, Oo – 5,00
- DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
- Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Bourbon & Wine – 5,00
- Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
- Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
- Recraft, Mentor 24 – 5,00
- Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
- Wokanda, Świadek Koronny JD BA – 4,88
- Komes, Sherry Oloroso – 4,83
- Kormoran, Porter Warmiński leżakowany 20 miesięcy – 4,83
- Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
- Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
- Gloger, Karty na stół – 4,75
- Pinta, Imperator Bałtycki (wyleżany) – 4,75
- Recraft, Porter 24 Sherry Oloroso Oak Aged – 4,75
- Czarna Owca, Porter Noster, Rum Barrel Aged – 4,75
- Łąkomin, Dziki Dzik Mead BA – 4,75
- Brokreacja, Nafciarz Dukielski Jack Daniel’s BA – 4,75
- Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA – 4,75
- Brokreacja, Call to Create – 4,75
- Konstancin, Porter – 4,67
- Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
- Maltgarden, Sounds Like Chocolate – 4,67
- Stu Mostów WRCLW Tonnka, Vanilla, Chocolate Baltic Porter – 4,67
- Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
- Amber, Grant Imperial [leżakowany 5 lat] – 4,50
- Łódzki, Porter [leżakowany 5 lat] – 4,50
- Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
- Porter Jurajski [leżakowany 4 lata] – 4,50
- Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
- Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
- Przystanek Tleń, Porter Apple Brandy BA – 4,50
- Maltgarden, The Big Book of Coconut – 4,50
- Golem, Double Dybuk – 4,50
- Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
- Pinta, Portermass Bourbon BA – 4,50
- Harpagan, Furia Ferworu Laphroaig BA – 4,5
- Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Jack Daniel’s & Wine – 4,50
- Stara Komenda, Porter Komendowy 387 White Wine BA – 4,50
- Beerlab, Imperialny porter bałtycki z syropem klonowym – 4,50
- Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
- Wokanda, Świadek Koronny – 4,33
- Maltgarden, Please Pass the Pie – 4,33
- Pinta, Bałtyk-Tasman Malbec BA – 4,33
- Pracownia Piwa, Baltic Pooka [leżakowana 2 lata] – 4,33
- Cieszyński Porter BBA – 4,25
- Setka, Apollo 19 – 4,25
- Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
- Bazyliszek, Wars – 4,25
- Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Rum & Wine – 4,25
- Golem, Double Dybuk Four Roses BA – 4,25
- Brokreacja, Call to Create Rioja BA – 4,25
- Wroclove Porter – 4,17
- Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
- Pinta, Portermass – 4,17
- Lapirata, Blackadder – 4,17
- Kormoran, Cornus Lupus – 4,17
- Gościszewo, Porter 55 – 4,13
- Chmielarium Porter 21 – 4,13
- Widawa, 5th Anniversary – 4,13
- Profesja, Pirat BBA – 4,13
- Łódzki Porter – 4,00
- Książęce Porter – 4,00
- Komes Porter Bałtycki – 4,00
- Amber, Grand Imperial Porter Chili – 4,00
- Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
- Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
- Bazyliszek, Porter Bałtycki z wiśnią i laktozą – 4,00
- Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
- Harpagan, Ezoteryczne Szuwary Pinot Noir BA – 4,00
- Golem, Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
- Waszczukowe, Porter z Puszczy BBA – 4,00
- Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
- Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
- Łąkomin, Sus scrofa, in occidente fero, Jack Daniels BA – 4,00
- Dr Brew, Jack Cherry Porter 24 – 4,00
- Racibórz, Raciborski Porter [leżakowany 6 lat] – 3,83
- Pinta, Imperator Bałtycki (świeży) – 3,83
- Hopkins, Black Jack – 3,83
- Nepomucen, EEM – 3,83
- Dukla, Baltic Pirates – 3,83
- Dukla, Tortuga – 3,83
- Zakładowy, Pan Portier – 3,83
- Profesja, Pirat – 3,83
- Amber, Grand Imperial – 3,75
- Żywiec Porter – 3,75
- Kazimierz, Latający Jeleń BBA – 3,75
- Perła Porter – 3,67
- Stu Mostów WRCLW Nitro Baltic Porter Cherry – 3,67
- Argus Porter – 3,50
- Żywiec Porter [leżakowany 2 lata] – 3,50
- Komes, Porter z płatkami dębowymi – 3,50
- Komes, Porter Malinowy – 3,50
- Jana, Porter Bałtycki – 3,50
- Zakładowy, Po robocie – 3,50
- Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
- Bazyliszek, HWDP – 3,50
- Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
- Golem, Dybuk Laphroaig BA – 3,50
- Profesja, Pirat Rum BA – 3,50
- Porter Grodziski – 3,38
- Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
- Porter, Staropolski 10,5% – 3,33
- Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
- Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
- Tleń, Porter Rum BA [leżakowany 2 lata] – 3,33
- Cieszyński Porter – 3,25
- Wąsosz Porter – 3,25
- Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
- Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
- Lwówek Porter – 3,00
- Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
- Witnicki Porter – 3,00
- Ciechan Porter – 3,00
- Broumov, 1918 Porter – 3,00
- Staropolski 180 – 3,00
- Dictador, Burbon i Vanilkove Struky – 3,00
- Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
- Pinta, Bałtyk-Pacyfik – 3,00
- Baribal Porter – 2,88
- Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
- Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
- Pinta, Imperator Bałtycki Sherry Oloroso [leżakowany 2 lata] – 2,83
- Okrętowy, Karaka – 2,75
- Dr Brew, Hazelnut – 2,75
- Brokreacja, Nafciarz Dukielski 28 plato – 2,75
- Baba Yaga Porter – 2,68
- Ciechan, Chocolate Baltic Porter – 2,66
- Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
- Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
- Argus Porter (Łódzki) [leżakowany 2 lata] – 2,50
- Okocim Porter – 2,50
- Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
- Kraftwerk, Jolly Roger Whisky BA – 2,50
- Rockmill, Oblivion – 2,50
- Ciechan, Porter Jakubiak Whisky BA – 2,50
- Primator 24 – 2,25
- Ułan, Porter Burbon BA – 2,25
- Brodacz, Hazelnut&Vanilla Imperial Porter – 2,17
- Cornelius Porter – 2,00
- Pardubice – 2,00
- Black Boss Porter – 1,75
- Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
- Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
- Ułan, Porter Rum BA – 1,50
- Ułan, Porter Cognac BA – 1,50
- Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
- Kujawskie Porter – 1,13
- Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
- Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
- Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Kormoran to b. dobry browar i Porter mu wychodzi jak rzadko komu. Ale Cieszyn i Ciechan absolutnie niedoszacowane. Żywiec z kolei to już typowa masówka, nadspodziewanie dobra, ale to już nie jest liga piw rzemieślniczych.