Springbank 12yo CS batch 10, 53,2%

Springbank 14yo 1995-2010, 57,1%

Springbank 16yo local barley, 54,3%

Springbank 1999 Wk, 54,8%

 

Springbank 12yo CS batch 10, 53,2%

WHISKYBASE

sbankcsjpgNos: delikatne średnie sherry, ziarno, słód, owoce, młoda dębina, wanilia, olejki do ciast. Dalej trochę jakiejś owocowości, morze, ślad dymu. Z wodą bardziej soczyście i więcej sherry
Smak: młode drewno, waniliny, lekki torf, mineralność, trochę alkohol. Sherry gdzieś z boku. Po chwili wchodzi pikantność i trochę drewnianej goryczy. Z woda bardziej bourbonowa, słodka. Słód, ziarno, orzechy, sianko, ciastka maślane z odrobina dżemu i sherry w tle.
Finisz: średni, pikantny, słodowy
Wnioski: nie wiem czy tak słabo zapamiętałem te whisky czy ten batch taki slaby. Pamiętam, że kiedyś ta whisky mi bardzo smakowała, teraz jest zaledwie niezła. Nie podchodzi, nie moje klimaty. Nie mam ochoty się zagłębiać, ale ogólnie ok.

Ocena: 3/10

Springbank 14yo 1995-2010, 57,1%

WHISKYBASE

sbank14Nos: zapach przyjemny, intensywny, wiercący. Jasne sherry, soczyste jasne owoce, kompot z jabłek,winogrona, sianko, łąka, polne kwiaty, delikatne miody.
Smak: słodki, ale dość smukły. Sianko, słoma, ciastka, słone precle, orzechy w karmelu, ślad torfu. Z woda ostrzejsza, nieprzyjemna, traci na słodyczy, pojawia się duża pikantność i wytrawność.
Finisz: ostry, trochę słodu i młodej dębiny.
Wnioski: whisky bardzo przyjemna choć to nie moje klimaty. Woda ja kompletnie psuje. Ogólnie bardzo w porządku, może nawet lekko na plus.

Ocena: 4/10

Springbank 16yo local barley, 54,3%

WHISKYBASE

sbank-localNos: gładki, wanilia, cream soda, ciasteczka maślane, kwiatki, lukier, lemon curd albo sorbet cytrynowy, lemoniada. Dalej ziarno, konwalie, ślad anyżu, może szałwii
Smak: na wejściu słodowy, waniliowy, gładki. Po chwili pojawia się pieprzność, mokre ziarno, sezamki, trochę dymu, lekka mineralność. Bardzo przyjemnie się rozwija. Sezamki, orzeszki w miodzie, cukier gronowy, lukier z zestem z limonki.
Finisz: dość długi, waniliowy, kremowy, słodowy
Wnioski: bardzo fajna whisky. Wszystko gra, dobre wejście, ładnie smaki się rozwijają. Jest pełna i dość złożona, bez fałszywych czy zbędnych akcentów, a to tylko 16 lat.

Ocena: 6/10

Springbank 1999, Wk, 54,8%

WHISKYBASE

sbank-wkNos: młody, ale bardzo przyjemny. Gładkie, słodkie sherry, migdały, marcepan, pączki z konfiturą, duszone czerwone owoce, żurawina. dalej akcenty kakao i przypraw. po chwili znów czerwone owoce.
Smak: gładkie sherry, krem, marcepan, amaretto, powidła śliwkowe. Dalej popiół, paloność, stare klepki z beczek po sherry, może nawet trochę tytoniu. ale to dalej młoda i żywa whisky. Jest tez obowiązkowa słoność, w postaci solonego karmelu, paluszki z makiem itd. Gorzkie kakao i rozwodnione espresso. Przede wszystkim jednak świetne oloroso.
Finisz: dość długi, gładkie sherry, słód.
Wnioski: lubię takie. Słodkie sherry, deserowość, gładkość, zadziwiająca złożoność patrząc na wiek. Bardzo dobra beczka po sherry.

Ocena: 6/10

Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.