Ostatnio przedstawiłem historię destylarni na Arran i zacząłem dobrze przegląd Arranem Sleeping Warrior. Było smacznie, ale czas na właściwą część przeglądu. Dziś 5 różnych whisky z destylarni Arran.

p_20161110_203630_mt_1

W pierwszych latach swojej działalności Arran zdobyła sobie niemałą sławę i wszyscy wypowiadali się o whisky z Arran jako o bardzo obiecującej i mającej ogromny potencjał. NASy i młode single caski były bardzo pozytywnie oceniane i wszyscy spodziewali się wiele po tej destylarni. Z czasem i z rosnącymi liczbami na etykietach entuzjazm jednak słabł, whisky z Arran popadły w przeciętność i szarzyznę, a malkontenci mogli wygłosić triumfalne „a nie mówiłem!”.  Dziś biedna Arran jest jedną z wielu średniaków, a w konserwatywnych środowiskach (vide BestOfWhisky) jest synonimem słabiaka niemal na równi z Loch Lomond. Jak jest naprawdę? Przekonajmy się.

Zebrałem przekrojowo kilka whisky, są starsze NASy, jest nowy NAS, jest core range 18yo, jest Niezależny Single Cask, jest oficjalny single cask. Na nowe 20-latki zwyczajne szkoda mi pieniędzy, bo po prostu boję się, że będą to strzały wyjątkowo nietrafione.

 

Arran Lochranza Reserve, 43%, NAS

WHISKYBASE

Na początek najnowszy, najmłodszy i najtańszy NAS z Arran.

arran-lochranza-rezerveNos: bardzo młodo, świeży destylat, ale dość gładki; winogrona, zielone jabłka, trochę wanilin, rogaliki.
Smak: równie młodo, ale nie odrzuca, obierki z jabłek, zest cytrynowy, drewniane wióry,  musli, duża dawka pieprzności i goryczy z młodego świeżego drewna. Generalnie smak smukły, wytrawny i poprawny, ale przeraźliwie młody i prosty
Finisz: krotki, słodowo-gorzko-pieprzny.
Wnioski: whisky młoda i cienka, ale poprawna. Daje się wypić, nawet jest pijalna i nie bije młodością i alkoholowością pop języku, ale nic w niej nie ma. Nic się nie rzuca ani nie odrzuca

Ocena: 2/10

 

 

 

Arran 18yo, 46%

WHISKYBASE

Oficjalna osiemnastka, która ujrzała światło dzienne na przełomie 2015/2016.

arran-18yoNos: dość swiezy ale nie młody, suszone owoce zwlaszcza morele, mirabelki, pigwa, świeża brzoskwinia, jasne sherry. dalej nuty ciastkowe, słód, wanilia, kruche ciastka z dżemem, konwalie, mech. Choć delikatny i brakuje ciężaru to zapach przyjemny.
Smak: na wejściu wytrawnie i dość gorzkawo. Jasne sherry, orzechy włoskie, opiekane drzazgi, z czasem więcej sztucznej waniliny, jakichś olejków migdałowych, wypieków drożdżowych. Smak już za cienki, bez ciała, bez charakteru.
Finisz: krotki, słodowo-wanilinowy z nutka białego pieprzu
Wnioski: Nos w tej whisky się jeszcze na swój sposób bronił, gładki i nawet trochę elegancki. Smak to już niestety zawód. Brakuje ciężaru, kompozycji i ogólnie ten profil jest po prostu nieciekawy.Marne beczki po jasnym sherry i jakieś nuty bourbonowe czynią tą whisky cienką i kompletnie bez jaj.

Ocena: 2,5/10

 

 

Arran 1996, 15yo, sherry cask, 51,3%

arran-1996Nos: znów to jasne sherry, aromat taki wątły, przykurzony i leniwy. Kurz, zielone patyki, jasne owoce, melon, pigwa, migdały, delikatny krem. Trzeba strasznie walczyć z zapachem żeby coś z niego wyciągnąć, delikatny, ale całkiem przyjemny.
Smak: przeraźliwie cukrowy, jakieś papierowe waniliny, dalej podle jasne sherry, kwas żołądkowy, rzygi, drewniana gorycz, przypalone ciasto i równie przypalony karmel. z woda jeszcze większa zgnilizna i kwas. Blee.
Finisz: mdły, duszący, patykowo-goryczkowy.
Wnioski: całkiem przyjemny zapach nie ratuje tej whisky ani trochę. Kwas i nuty jabola rodem z taniego sherry manzanilla w najgorszym wydaniu. Blee.

Ocena: 1,5/10

 

 

 

 

Arran JWWW OTL, 18yo, 48,9%

WHISKYBASE

Niezależny bottling ciemny first fill bourbon od Jack Wiebers Whisky World z legendarnej serii Old Train Line.

arram-otlNos: gruby, tostowany, ale nie przypalony, gryczane miody, karmele, orzechy, ale mimo, że to bourbon cask to jest pewna owocowość, aronia, liście porzeczek czy nawet geranium. I na tym koniec, fajnie ale prosto.
Smak: karmele, miody, orzechy w karmelu i wszystkie tego wariacje, popiołowa goryczka, opalone drewno, wanilia, lizaki choinkowe, smak nawet trochę przywodzi na myśl ciężkie palone rumy… i niestety w sumie tyle.
Finisz: nawet długi, palony, cukrowy
Wnioski: mocno upalona beka po bourbonie, niezbyt ciekawy destylat i mamy whisky o smaku rumu. Nie jest to źle, ale proste do bólu. Z tego bourbonu wyłaniają się jakieś nuty bluszczu, liści porzeczek czy geranium, ale poza tym to jednowymiarowy monolit. Ocena tez rumowa

Ocena: 3,5/10

 

 

 

Arran Devil Punch Bowl I, 52,3%

WHISKYBASE

bardzo chwalona pierwsza edycja hitowego bottlingu Devils Puch Bowl

arran-dpbNos: ciepły, miodowy, lekki dym,  tostowane drewno, kremy, wanilie; potem kandyzowane cytryny, jakieś bratki, bajgle,
Smak: przyjemny, spójny, młody, ale ta młodość jest znów dobrze przykryta niezłym kupażem. Delikatny torfik, lukrecja, anyż, delikatna pikantność, lizaki choinkowe, syrop cukrowy; bardzo cukierkowy i landrynkowy z muśnięciem torfu i przypraw… i w sumie nic poza tym.
Finisz: już dość długi, cukrowy i lekko dymny.
Wnioski: prosta whisky, której muśniecie torfem dodało trochę głębi i przyjemnie się to pije, ale ta whisky nie zasłużyła na swój hype i kompletnie nie rozumiem fenomenu DPB.

Ocena: Naciągane 4/10

 

 

Ogólnie jest lekki zawód. Fakt, że nie próbowałem najlepszych whisky z Arran, zwłaszcza tych nowych 20-latków. Ogólnie żadna z pitych dzisiaj whisky nie potrafiła przeskoczyć poziomu ustalonego przez Arran Sleeping Warrior, co już o czymś świadczy. Podstawowego NASa można jeszcze wybaczyć, ale to co się dzieje przy oficjalnej 18yo i 1996 SC już śmieszne nie jest. Paskudne i cienkie jasne sherry nie grają tutaj w ogóle. Bardziej uznane butelki też wyżej nie wzlatują. OTL i DPB są zaledwie niezłe i sporym zawodem jest to, że nie zbliżyły się nawet do granicy 5 punktów (DPB zwłaszcza). Czy to jakoś świadczy o Arranie? Nie wiem. Sześć whisky to zdecydowanie za mało, aby wyrokować nad kondycją destylarni, ale też pozwala snuć przypuszczenia, że świetnych whisky to z Arran raczej nie będzie.

Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.