Tequila, skarb Meksyku, każdy przynajmniej raz próbował, każdy zna, każdy coś słyszał. Tak naprawdę jednak w Polsce bardzo mało wiemy o tym cudownym alkoholu. Czas to trochę odczarować! Tequila – Co to jest tequila? Rodzaje Tequili? Jak się pije Tequilę?

W poprzednim artykule opisałem najpopularniejsze i najdziwniejsze napoje alkoholowe w Meksyku. W tym wpisie Przechodzimy do tego najważniejszego – Tequili.

Większość zapytana powie, że Tequila…

  • to alkohol z robakiem,
  • to wódka z kaktusa,
  • ma się po niej gigantycznego kaca,
  • pije się z solą i cytryną,
  • ostra w smaku,
  • dzieli się na srebrną i złotą.

Niestety wszystko powyższe to kompletnie brednie i półprawdy, bo tequila jest nie z kaktusa, a z agawy, alkohol z larwą to mezcal. Tak samo kolejne trzy stwierdzenia odnoszą się tylko do taniej i podłej tequili mixto, która jest ostra, powoduje umieranie dzień po, trzeba ją pić solą i lionką, które zabijają wstrętny smak. W dodatku jeżeli poprosimy w Meksyku o tequilę srebrną albo złotą, to albo będą się na nas patrzyli jak na debila, albo w najlepszym przypadku dostaniemy coś innego niż zamawialiśmy.

Que es el Tequila? Co to jest Tequila?

Tequila jest to destylat:

  • o zawartości alkoholu nie mniejszej niż 35%,
  • ze sfermentowanego soku wyciskanego z pieczonych rdzeni agawy(piñas) odmiany błękitnej,
  • Uzyskany z moszczu (mosto) o zawartości przynajmniej 51% soku z agawy ( o tym zaraz),
  • fermentowany drożdżami dzikimi z powietrza lub gorzelniczymi,
  • Destylowany w kolumnie lub alembiku,
  • Jest wyrabiana w większości na terenie stanu Jalisco w pobliżu miasteczek Tequila, El Arenal i Amatitán, ale też destylaty posiadające Denominacion de Origen można wyrabiać na terenie stanów Guanajuato, Michoacan, Nayarit i Tamaulipas,
  • Może być nieleżakowana lub leżakowana w kadziach lub dębowych beczkach.

O procesie produkcji tequili opowiadam w następnym artykule.

Tipos de Tequila – Rodzaje Tequili:

  • Tequila mixto – tequila mieszana, która zawiera przynajmniej 51% soku z agawy, reszta to wypełniacz w postaci innych cukrów (najczęściej taniego syropy z trzciny cukrowej, ale mogą to być także melasy, glukoza, fruktoza). Często producenci starają się umieścić na etykiecie jakiś zręczny wybieg, który będzie sugerował, że tequila jest z błękitnej agawy i ma najwyższą jakość (ale nie będzie tam napisane nigdy 100% de agave). Mixto występuje najczęściej w dwóch odmianach:

    • Blanco – czyli biała, prosta tequila mieszana, u nas nazywana srebrną.
    • Joven Joven w jęz. hiszp. znaczy tyle, co młody. Jest to popularna u nas złota. Jest to tequila biała z ewentualnym niewielkim dodatkiem tequili starzonej, z możliwymi dodatkami takimi jak karmel E150a, ekstrakt dębowy, gliceryna, syrop cukrowy. Mają one za zadanie zmiękczyć trochę smak podłej tequili mixto, a zabieg ten nosi w Meksyku nazwę Abocado. U nas kosztuje 50-60zł i więcej, a w Meksyku zbiera kurz na dolnych półkach lub jest sprzedawane w pięciolitrowych PETach. Piją to tylko menele i turyści 🙂
      Zdarzają się także starzone tequile mixto (reposado, añejo, a nawet extra añejo) jednak przeważnie te lepsze rodzaje są już w 100% z agawy.
  • Tequila 100% de agave – czysta tequila wykonana w stu procentach z soku pochodzącego z rdzenia błękitnej agawy. Jest droższa w produkcji, ale ma o wiele wyższą jakość i lepsze walory. Tequilę 100% możemy podzielić ze względu na okres maturacji na:

    • Blanco – czysta tequila. Z reguły o zawartości alkoholu 38%-40%, ale występują też wersje nierozcieńczane o mocy ok. 55%
    • Plata Plateado znaczy srebrny i to dostaniemy prosząc o srebrną tequilę. Jest to tequila leżakowana w kadziach lub beczkach przez maksymalnie 2 miesiące. Charakteryzuje się lekko platynowym refleksem, nieco zmiękczonym smakiem i niewielkim wpływem drewna. Z reguły zastępuję blanco w bardziej luksusowych markach tequili.
    • Reposado – Reposar znaczy odpoczywać. Tequila reposado „odpoczywa” sobie przez okres przynajmniej dwóch miesięcy w dębowych beczkach lub kadziach. Posiada słomkowy kolor i łagodniejszy od blanco smak.
    • Añejo – Añejo dosłownie oznacza, że coś ma przynajmniej rok, a potocznie wyraz ten znaczy tyle, co „wiekowy”. Tequila añejo leżakuje przez minimum rok w dębowych beczkach o pojemności maksymalnie 600 litrów. Wykazuje już typowe cechy dla alkoholi leżakowanych jak ciemniejsza  barwa i złożony smak. Nad tequilą añejo już można się pochylić na dłuższą chwilę.
    • Extra Añejo– Tequila leżakowana w dębowych beczkach o maksymalnej pojemności 600 litrów przez przynajmniej 3 lat. Najstarszą obecnie dostępną tequilą na rynku jest tequila Fuenteseca 21yo (pyszna!). Niektórzy mówią, że optymalny wiek dla tequili to 5 lat, po których traci ona swoje właściwości. Nie wierzcie w to. Extra Añejo to wyższa liga mogąca mierzyć się bez wstydu z innymi starzonymi alkoholami. Przez tak długi okres leżakowania prawie zupełnie zanikają pierwotne smaki destylatu z agawy, a do głosu dochodzą złożone smaki oddane przez amerykański lub francuski dąb. Tutaj już można naprawdę podegustować.

Como se bebe el tequila? Jak to sie pije?

No właśnie, co z tą solą, lionką, pomarańczą, cynamonem i czym tam jeszcze? No możesz tak pić jak bardzo lubisz. Tania tequila mixto nadaje się tylko do tego, ewentualnie do koktajlów. Sól i limonka skutecznie kryją bimbrowe nuty pochodzące z fermentacji syropów cukrowych czy glukozowo-fruktozowych z tequili mixto. Tak samo nie ma to jak dobra margerita czy tequila sunrise. Jednak takie picie nie ma za dużo wspólnego z delektowaniem się właściwym alkoholem.

Z tequilą 100% de agave jest już inaczej. Dobra tequila tylko z agawy potrafi być całkiem przyjemna solo i to nawet ta w wersji blanco. Dobrej jakości tequila pita bez dodatków potrafi zaskoczyć bardzo fajnymi nutami igliwia, pieczonych ananasów, mentolu, syropu z agawy itd. Tradycyjnie Meksykanie piją tequilę z wysokich wąskich kieliszków zwanych Caballito (konik). W ten sposób bardzo przyjemnie można sobie sączyć tequile blanco i reposado.

Ja uważam, że nie ma to jak caballito dobrej reposado przegryzane prażonymi chapulines (świerszcze) 😀

Tequilą Añejo i Extra Añejo można już spokojnie się delektować z kieliszka do whisky lub koniakówki. Firma Riedel stworzyła nawet specjalne szkło do starzonej tequili podobne trochę do kieliszka do szampana i z takiego szkła korzystają meksykańscy master blenderzy i w takim szkle podaje się stare tequile na wycieczkach w destylarniach.

W Następnym artykule zajmiemy się procesem produkcji teqili.

Źródła:

  • Consejo Regulador del Tequila – [dostęp: 17.04.2017], <crt.org.mx>,
  • “Guia del Tequila”, pod red. Alberto Ruy Sánchez i Margarita de Orellana, wyd. drugie, Mexico D.F., Artes de Mexico, 2008, ISBN: 970-683-226-2/978-970-683-22
Radosław Janowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.