Postanowiłem zrobić mały przegląd whisky z destylarni Arran. Dziś krótka historia Arran i opis destylarni oraz degustacja whisky Arran Sleeping Warrior, która świetnie wpasowuje się klimatem w jesienną aurę za oknem.
Wyspa Arran leży u zachodnich wybrzeży Szkocji w zatoce Clyde, schowana za półwyspen Kintyre na wysokości Ayrshire. Arran ma bardzo bogatą tradycję gorzelniczą, głównie nielegalną. Na początku XIX wieku działało tu ponad 50 gorzelni. „Woda z Arran” miała w tamtych czasach opinię jednej z najlepszych w Szkocji. Czasy się jednak zmieniały, oddalenie wyspy, koszty transporty i przechodzenie na legalną działalność tuzów gorzelnictwa z Highlands i Speyside spowodowały, że destylarnie na Arran zaczęły umierać. Ostatnia Lagg została zamknięta w 1837 roku. Na Arran była cisza przez przeszło 150 lat.
Wszystko zmieniło się za sprawą Harolda Currie, wieloletniego pracownika koncernów produkujących whisky, który postanowił wskrzesić gorzelnictwo na Arran. W 1994 zarejestrował firmę Isle of Arran Distillery, a już w połowie 1995 z alembików Arran popłynął pierwszy destylat. Pierwsza legalna Arran single malt whisky ukazała się światu w 1999 roku. Przez długi czas whisky z Arran nie miała oznaczenia wieku (NAS). Niedawno Arran doczekała się pierwszych pełnoletnich edycji, a w tym roku pojawiły się edycje 20-letnie. Są plany, aby właściciele Arran przywrócili do życia destylarnię Lagg.
Destylarnia Isle of Arran jest zlokalizowana w małej miejscowości Lochranza na północy wyspy nad malowniczą zatoczką. To niewielki nowoczesny kompleks z centrum dla odwiedzających. Mimo młodego wieku i nowoczesności, postanowiono jednak, za pomocą bielonych ścian i pagodowych dachów, nadać budynkom klasyczny charakter. Woda do produkcji popierana jest z jeziora Loch na Davie. Destylarnia wyposażona jest w kadź zacierną ze stali nierdzewnej, 4 tradycyjne kadzie fermentacyjne z sosny oregońskiej i parę klasycznych miedzianych alembików o pojemnościach 7100 litrów (wash still) i 4300 litrów (spirit still). W magazynie na wielopoziomowych aluminiowych stelażach spoczywają bardzo różne rodzaje beczek po wszelakich alkoholach (bourbon, sherry, porto, madera, czerwone wina, itd).
Arran Sleeping Warrior, 54,5%, NAS
Arran Sleeping Warrior to bottling bez oznaczenia wieku (NAS), który ukazał się w 2011 roku w liczbie 6000 butelek. Jest kupażem różnych beczek po bourbonie, sherry i czerwonym winie. Nazwa Sleeping Warrior nawiązuje do pasma wzgórz na Arran, które oglądane z wybrzeża Ayrshire tworzą sylwetkę śpiącego rycerza (zupełnie jak nasz Giewont). Na uwagę zasługuje szczególnie ładne opakowanie tej edycji. Starannie wykończone szerokie pudełko zamykane na magnesy, z dołączoną w kieszonce mapą wyspy, trzyma butelkę opatrzoną elegancką etykietą z miedzianymi błyszczącymi literami.
Ocena: 4,5/10
W następnym wpisie przegląd różnych sampli z Arran.