Kolejna część – nie bójmy się tego stwierdzić 😉 – największego w Polsce przeglądu porterów (w przeważającej mierze bałtyckich) stoi pod znakiem piw z dodatkami. Królują niepodzielnie śliwkowce. Znalazły się też jednak inne dodatki, choćby figi, czy też nawet tak nietypowe jak igliwie.  

Powoli zbliża się druga rocznica rozpoczęcia przez nas niniejszego przeglądu. Feralna trzynasta część przypadnie z dużym prawdopodobieństwem na święto porteru w 2019, czyli za miesiąc z hakiem. Jak do tej pory, natłukliśmy prawie 160 piw (łącznie z dzisiejszym epizodem) i nie bez pewnej dumy przyznać musimy, że z porterów które ukazywały się w Polsce, przegapiliśmy na pewno nie więcej niż 10 (z czego lwia część z jakichś browarów restauracyjnych, których piwo nie wyszło poza ten jeden lokal).

Od pewnego czasu staramy się te części robić jako przeglądy w przeglądzie, to jest porównywać portery leżakowane w beczkach z innymi BA, czy portery „czyste” z innymi bez jakichkolwiek dodatków. Dziś padło na portery z dodatkami. Wiórki kokosowe, kakao, wiśnie, śliwki, wędzone, czy nie, nieważne. Porter „wzbogacony” czymkolwiek poza słodami, chmielem i beczką będzie mile widziany w tej części. Zabraknie niestety właśnie powracającego Grand Imperial z chili, na którego natrafiłem w sklepie dopiero dzień po teście.

Zasady niezmienne, czyli piwa rozpijamy niewielką grupką ludzi (my dwaj plus zazwyczaj jeden lub dwaj znajomi), każdy wystawia ocenę w skali 1-10, z której potem zliczamy średnią, którą wstawiamy w odpowiednie miejsce na naszej to liście (która chyba niedługo będzie zajmować więcej miejsca niż reszta wpisu). Nie spinamy się przesadnie o to co BJCP sobie zapisało w opisie stylu, a notki jak zwykle w stylu notek whiskowych, przez co niektórym mogą się wydać czasem abstrakcyjne.

Dość tego ględzenia, jedziemy. Oto menu na dziś:

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

 

Fortuna Czarne Whisky Wood, ?°, 7,5%

Ratebeer

Nos: kola z biedry, piernik, akcenty świąteczne. Tak poza tym to w sumie nic się nie dzieje.

Smak: dość mocno gazowane piwko z lekko opiekanymi nutami. Znowu tania cola, może nieco wiórow. Keks, piernik, lekka szorstkość od płatków, żelki.

Finisz: żelki o smaku coli, drewno jakieś jest, ale takie wiórowo trocinowe, do tego tani kakał.

Wnioski: do żłopania ok, degustacyjnie – strata czasu. I tak, wiemy że nigdzie nie jest napisane, że to porter. Ale jak jest dolniak, ciemny i 7,5% to co to może być? 😉

Średnia Ocena: 2,50/10

 

Pinta, Wesołych Świąt 2018, 18°, 7,7%

Ratebeer

Nos: dziwne. Z początku aromat kiblowy. Jakieś kakao, kawka zbożowa, sosik sojowy, paloność. Z czasem pojawia się i dominuje aromat koncentratu pomidorowego (wtf?).

Smak: papierowo-sucho kakaowy. Wiórki kokosowe. Wyczuwalny szorstki, gryzący chmiel. Nie jest go dużo, ale trochę przeszkadza. Do tego trochę słodu i paloności. Podsumowując, absolutnie nieporywające piwo.

Finisz: trochę łodygowego chmielu, suchej czekolady, paloności.

Wnioski: nic szczególnego – suchy, kartonowy, łodygowy. Chyba można już to napisać – o ile risy Pincie wychodzą bardzo dobrze, to niestety portery nie. Do tej pory wszystkie – poza przechmielonym Imperatorem – ginęły wśród porterowych przeciętniaków.

Średnia Ocena: 2,83/10

 

Mazurski, Porter Bałtycki, 20°, 9,5%

Ratebeer

Nos: kapucha niestety. Sauerkraut, środki do czystości łazienki, jakieś ajaxy, kostki do kibla. Kapusta z kminkiem że Szwejka. Tylko golonko do zestawu brakuje 😉 Niech będzie że pojawia się też jakiś wyrób czekoladopodobny. Z czasem ta kiszonka przechodzi, ale na jej miejsce nic się nie pojawia. Pustka.

Smak: jest jakaś gorzka czekoladka nie za wysokiej jakości. Spalona patelnia, spalenizna. Za duża paloność i przegazowanie. Tu już mało tej kapuchy i kwasu. Smakuje jak nic, taki bardziej treściwy Schwarzbier.

Finisz: figi, jakieś delikatne chili, kakał, spalenizna.

Wnioski: kokosa i kakała nie stwierdzono. Samo piwo dość przeciętne z dużą ilością pomniejszych wad. Czyli da się wypić, ale po krafcie oczekujemy więcej. Sporo więcej.

Średnia Ocena: 3,00/10

 

Nepomucen/Widawa, Dark Forest, 24°, 9,3%

Ratebeer

Nos: iglaki, lukrecja, wunderbaum, Tantum Verde, a pod spodem całkiem składne i pełne piwo bazowe. Żywica, syrop na kaszel, kostka do kibla.

Smak: to samo co w zapachu. Fajne, dość gęste, czekoladowe, pralinowe i gęste piwo bazowe, ale bezlitośnie przygniata to lukrecja, wunderbaumy, żywica, tantum verde i zielona kostka do kibla.

Finisz: wunderbaumy, igliwie itd i tak w koło Macieju, można od nowa zacząć wyliczankę.

Wnioski: na dłuższą metę strasznie męczące. Aż się lasem po tym odbija. Nie da się tego dużo wypić. Niemniej trzeba przyznać że ciekawe i oryginalne. Pod spodem naprawdę niezły porterek. Pierwszą próbę można wybaczyć, przy następnej trzeba lepiej dobrać ilość dodatków.

Średnia Ocena: 4,00/10

 

Harpagan, Ezoteryczne Szuwary, 24°, 9,5%

Ratebeer

Nos: sztuczne, tanie wiśniowe aromaty. Rozpuszczalna oranżadka za 30gr, Tinto de Verano, czerwona Helena. Tani napój z peta, mon cheri. Pod spodem jakaś gorzka czekolada i paloność. Te sztuczne wiśnie skutecznie wszystko kryją.

Smak: przegazowane, tanie. Jakby 1 do 1 zmieszać porter z jakimś wiśniowym napojem. Pestki wiśniowe. Straszliwie, nomen omen, harpagańskie. Porteru bazowego nie czuć w ogóle. Tanie, cienkie i aromatyzowane. Mon cheri, wiśnie w nalewce, skórki, pestki, trochę palonego słodu, potem suche wafle i sezamy.

Finisz: pestkowy, słodowy i do tego czekoladki i wiśnie.

Wnioski: przy odrobinie dobrej woli można to piwo nazwać efekciarskim, przy jej braku – prostackim.

Średnia Ocena: 3,50/10

 

Bytów/Rockmill, Porter R (Vanilla), 25°, 10,0%

Ratebeer

Nos: risoporter. Jest ładnie, gładko, tłusto. Mleczna czekolada, kawa z syropami, orzechy. Trochę motywów kwiatowo-miodowo-cytrusowych. Wanilia, aromatyzowane cappuccino, kawka z syropem, trufle, brownie. W tle jakieś akcenty chmielowe.

Smak: bardzo czekoladowe i mleczne. Mus czekoladowy, ptasie mleczko, mus cytrynowy. Gładkie, ale to jednak risoporterek. Przyjemny w odbiorze, bez pytań.

Finisz: skręca w kwaskową stronę. Do tego trochę goryczy, patyków i czekolady.

Wnioski: fajnie się pije. Przyjemny, delikatny, risoporter. Zapach lepszy niż smak, choć ten też niezgorszy.

Średnia Ocena: 5,00/10

 

Bytów/Rockmill, Porter T, 25°, 10,0%

Ratebeer

Nos: amaretto, makowiec, trochę kawy, marshmallows, zapach do ciasta z fiolki. Od razu skojarzenie z De Molen , które piliśmy przy okazji przeglądu risów i które określiliśmy wtedy jako płynny makowiec. Bardzo proste ale bardzo przyjemne, żeby nie powiedzieć efekciarskie. No i nie da się ukryć, że to risoporter.

Smak: tu już dużo więcej kawy niż makowca. Też jakieś cytrynowo sorbetowe motywy. Nie tak skomplikowane jak poprzednie, ale też bardzo dobre. Merci kawowe. więcej kawki, arabika, kakao, migdały, czekoladki, jakiś motyw chmielowy, lekko cytrusowy.

Finisz: czekoladka, sorbet cytrynowy, amaretto. Przyjemny, kawowy, słodowy, trochę palony, melanoidynowy.

Wnioski: dobre, choć dominują dodatki bardzo. W nosie więcej migdałów, a w smaku więcej kawy. Bazowe piwo trochę ginie. W przeciwieństwie jednak do Harpagana, lub Dark Forest, tu nie ma takiego wrażenia taniości i chamskości, cała kompozycja jest zwarta, a dodatki jednak dobrze pasują do porteru i grają z bazowym piwem, a nie w kontrze do niego.

Średnia Ocena: 5,50/10

 

Grodzisk, Porter ze Śliwką, 22°, 10,0%

Ratebeer

Nos: śliweczka, Schlenkerla. Nie bardzo skomplikowane, ale bez wad. Ziemia, nuta sojowa. Smukła, ale zwarta i bardzo elegancka kompozycja.

Smak: to jest dobre. Elegancja tkwi w prostocie. Schlenkerlowy doppelrauchbock. Delikatna wędzonka, przyjemna śliweczka, wędzonka, dymione mięsiwa. Mocno gazowane, ale o dziwo nie przeszkadza. Wędzonka zdecydowanie w „typie Grodziskim”.

Finisz: trochę wysuszający, ze śliwką. Krótki.

Wnioski: zajebiscie się pije. Wchodzi samo. Bardzo przyjemne w odbiorze, ewidentnie porterowe i ewidentnie Grodziskie.

Uwaga: druga butelka zakupiona później była praktycznie niepijalna, waliła chemią, starym kaloszem, spleśniałą śliwką i innymi rarytasami i dostałaby ocenę rzędu 1,5/10. Ocena zostaje jaka jest, ale dodajemy adnotację, że na to piwo trzeba uważać.

Średnia Ocena: 6,17/10

 

Dukla, Baltic Pirates, ?°, 10,0%

Ratebeer

Nos: kapucha, ale z czasem trochę przechodzi. Są także obecne inne rarytasy takie jak kostka do kibla, kamień z czajnika i minerały z wody gazowanej. Śliwka jest, ale na drugim planie. Generalnie czuć że lekko jest coś nie jest tak. Delikatna wędzoność, sliwka i kompoty, ale z drugiej strony jakieś kationo-aniony, silna mineralność.

Smak: jest Suska, ale delikatnie. Ciała niewiele, delikatny kwasek cytrynowy wyczuwalny, w dodatku jest trochę przegazowane. Wędzone, popiołowe, nieco żeliwne. Jakieś nuty bloku czekoladowego, keksu.

Finisz: kulki ryżowe, kwaśność, trochę popiołu i suchego kakao. Generalnie dość nijaki.

Wnioski: trochu wadliwe, ale w miarę grube, generalnie bardzo nie boli. Z drugiej strony, to kosztowało 26zl. Za tyle można mieć porterowego pewniaka w postaci Widawy, a nie piwo, o którym przy bardzo dużych pokładach dobrej woli, można by powiedzieć, że ma solidne podstawy.

Średnia Ocena: 3,83/10

 

Maryensztadt, Gwiazda Północy, 26°, 10,1%

Ratebeer

Nos: przyjemne, porterowe, zbalansowane i eleganckie. Śliweczka, mocny susz wigilijny, delikatny dymek, z czasem wchodzą jakieś czekoladki, pumpernikle i murzynki, ale też  bardziej egzotyczne motywy typu tequila, grappa, pieczone agawy.

Smak: o panie jakie to jest dobre. Słodkie, z dość mocną, acz nienachalną wędzonką. Suszone owoce w tle. Smukłe ciało sprawia że – mimo 26 blg – ewidentnie jest to porter. Wiśnie, czereśnie, ata śliwka jest tylko trochę, nie dominuje tak jak w Prunum, czy Podbitym. Figi gdzieś niestety giną.

Finisz: przyjemny; śliwka, delikatna wędzonka, czerwone owoce, w końcu wychodzi troch tej figi.

Wnioski: bardzo złożone i z rewelacyjnym balansem. Cieszy że mocniaki z Maryensztadtu prezentują prawie zawsze wysoki poziom.

Średnia Ocena: 7/10

 

Kormoran, Imperium Prunum b.3, 26°, 11,0%

Ratebeer

Nos: śliweczka, figi, wędzone mięsko z grilla, sos bbq. Do tego czekoladka, tequila anejo, brownie, lekki popiół. Bardzo eleganckie, przejawia nawet leciutkie nuty tytoniowe.

Smak: słodkie, gęste, wędzone. Eleganckie, aksamitne, dominuje gorzka czekolada bardzo wysokiej jakości. Wanilina, bardzo czekoladowe. Wędzonka niejako dopełnia tej słodkiej czekoladowości.

Finisz: wraca i dominuje wędzonka. Trochę jakichś przypraw, cynamonu.

Wnioski: trochę reminiscencja pierwszej warki, kiedy Prunum było absolutnym zabójcą jeśli chodzi o aksamitność w połączeniu z intensywnością smaku. Może nie jest to takie wbicie w ziemię jak 3 lata temu, ale trochę tej elegancji powróciło. Pite na święcie porteru bałtyckiego 2018 dostało praktycznie identyczną notę (6,75), choć wtedy z tego co pamiętam zwracaliśmy uwagę na dość natarczywą śliwkowość i ogólną chamskość prezencji. Cóż, tu tego nie ma. Także wyszło że beczka i butelka to praktycznie dwa inne piwa. Beczka była bardziej śliwkowa, mniej gładka, zbalansowana, ale intensywniejsza – przypominająca nieco Podbitego Śliwką z Jabłonowa, a butelka bardziej czekoladowa, gładka, aksamitna. Właściwym zapewne będzie wyciągnięcie do głównej tabeli średniej z obydwu degustacji, która wyniesie 6,80.

Średnia Ocena: 6,84/10

 

Kormoran, Imperium Prunum Esencja, 26°, 11,0%

Ratebeer

Nos: W pierwszym wrażeniu mniej śliwki a więcej czekolady. Mleczna czekolada jak cholera. Budyń czekoladowy, monte, mus czekoladowy. Mega brownie z płynnym nadzieniem, głęboka śliwa, ale w przeciwieństwie do podstawki mało wędzona.

Smak: specyficzna metalicznosc skórki śliwkowej, pestki, mleczna czekolada, powidła, syrop słodowy; smak pełny i aksamitny. W drugim smaku czekoladka, brownie, likier czekoladowy. Nawet jakieś świeże i mokre tytonie cygarowe, nutka wanilii…

Finisz: wytrawniejący, suchy, śliwkowy, tytoniowy, nawet trochę ściągający i pestkowy.

Wnioski: trochę inny, bardzo ciekawy i unikatowy. Paradoksalnie, najbardziej wzmocnione akcenty zostały nie śliwki, a czekolady.

Średnia Ocena: 7/10

Na dziś to tyle. Mamy dwie nowe pozycje w naszym top 10, co dziś się już rzadko zdarza (chyba, że pijemy BA). Co nam wychodzi po tym teście? Po pierwsze, że śliwka to bardzo wdzięczny i bezpieczny dodatek, który zrobił dobrze każdemu piwu. Z drugiej strony nie uratuje ona piwa, jeśli baza jest skopana. Po drugie znowu okazało się, że rodzimi kraftowcy wciąż często nie potrafią rozsądnie dobrać ilości dodatków. Dodatków albo zupełnie nie czuć, albo zamiast dopełniać bazę, całkowicie ją dominują, przez co piwo wydaje się sztuczne, tanie, chemiczne i przeważnie jest męczące w odbiorze.

 

Na koniec, kompletna lista:

  • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
  • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
  1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
  2. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
  3. Widawa 5th anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
  4. Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
  5. Brovaria Porter bourbon BA – 7,33
  6. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
  7. Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
  8. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
  9. Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
  10. Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
  11. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
  12. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
  13. Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
  14. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
  15. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
  16. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
  17. Widawa, 24 BBA – 6,75
  18. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
  19. Widawa, Porter 24 – 6,63
  20. Tleń Porter Tequila BA – 6,50
  21. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
  22. Nepomucen, Echo – 6,33
  23. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
  24. Widawa 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
  25. Widawa, Sherry BA – 6,25
  26. ReCraft, Mentor – 6,25
  27. Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
  28. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
  29. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
  30. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
  31. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
  32. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
  33. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
  34. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
  35. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
  36. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
  37. Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
  38. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
  39. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
  40. Golem Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
  41. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
  42. Pinta, Imperator Bałtycki (06.2017) – 5,50
  43. Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
  44. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
  45. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
  46. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
  47. Porter Jurajski – 5,25
  48. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
  49. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
  50. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
  51. Lwowskie – 5,00
  52. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
  53. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 5,00
  54. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
  55. Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
  56. Pohjala, Oo – 5,00
  57. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
  58. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
  59. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
  60. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
  61. Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
  62. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
  63. Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
  64. Gloger, Karty na stół – 4,75
  65. Konstancin, Porter – 4,67
  66. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
  67. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
  68. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
  69. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
  70. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
  71. Golem, Double Dybuk – 4,50
  72. Pinta, Imperator Bałtycki (20.11.2014) – 4,50
  73. Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
  74. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
  75. Stara Komenda, Porter Komendowy BA – 4,50
  76. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
  77. Setka Apollo 19 – 4,25
  78. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
  79. Bazyliszek, Wars – 4,25
  80. Wroclove Porter – 4,17
  81. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
  82. Gościszewo 55 – 4,13
  83. Chmielarium – 4,13
  84. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
  85. Łódzki – 4,00
  86. Książęce Porter – 4,00
  87. Komes – 4,00
  88. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
  89. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
  90. Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
  91. Golem Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
  92. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
  93. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
  94. Pinta, Imperator Bałtycki  (03.2019) – 3,83
  95. Hopkins, Black Jack – 3,83
  96. Dukla, Baltic Pirates – 3,83
  97. Amber, Grand Imperial – 3,75
  98. Żywiec – 3,75
  99. Perła Porter – 3,67
  100. Argus – 3,50
  101. Komes Płatki dębowe – 3,50
  102. Komes Malinowy – 3,50
  103. Browar Jana Porter – 3,50
  104. Zakładowy, Po robocie – 3,50
  105. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
  106. Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
  107. Golem Dybuk Laphroaig BA – 3,50
  108. Porter Grodziski – 3,38
  109. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
  110. Porter, Staropolski – 3,33
  111. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
  112. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
  113. Cieszyński – 3,25
  114. Wąsosz – 3,25
  115. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
  116. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
  117. Lwówek – 3,00
  118. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
  119. Witnicki – 3,00
  120. Ciechan – 3,00
  121. Broumov, 1918 Porter – 3,00
  122. Staropolski 180 – 3,00
  123. Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
  124. Baribal – 2,88
  125. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
  126. Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
  127. Okrętowy, Karaka – 2,75
  128. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
  129. Baba Yaga – 2,68
  130. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
  131. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
  132. Okocim – 2,50
  133. Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
  134. Kraftwerk Jolly Roger Whisky BA – 2,50
  135. Rockmill, Oblivion – 2,50
  136. Primator 24 – 2,25
  137. Cornelius – 2,00
  138. Pardubice – 2,00
  139. Black Boss – 1,75
  140. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
  141. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
  142. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
  143. Kujawskie – 1,13
  144. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
  145. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
  146. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
  147. Widawa Single Barrel Bourbon BA – Bez oceny na razie

*- zakupione później to samo piwo było właściwie niepijalne (jednak nie zepsute) i nakarmiło miejski system kanalizacji. Należy uważać na to piwo.

Aleksander Tiepłow

2 thoughts on “Przegląd Generalny Porterów cz. XII

  1. „I tak, wiemy że nigdzie nie jest napisane, że to porter. Ale jak jest dolniak, ciemny i 7,5% to co to może być?”

    Dunkel? Bock? Doppelbock? Dubbel? Schwarzbier? Czeskie tmave? Ta ciemna Fortuna nawet nie stała obok porteru bałtyckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.