Niewiele jest dobrych brandy Solera Gran Reserva na naszym rynku w szerokiej dystrybucji. Dziś jeden z takich przykładów dobrej, dostępnej, ale mało popularnej brandy – Duque de Veragua.
Historia
Bodegas Alvaro Domecq to chyba ostatnia z większych bodeg w Jerez de la Frontera, w której jeszcze nie byliśmy. Mieści się w dawnym zagłębiu bodeg we wschodniej części miasta w okolicy dworca. Jak każda w tej części miasta ma swoją zagmatwaną historię.
Bodega Alvaro Domecq została założona raptem w 1999, ale Domecq to jedno z najbardziej znanych i szanowanych nazwisk w Jerez, głównie za sprawą pochodzącego z Francji Pedra Domecq Lembeye, twórcy marki Pedro Domecq (bodegas Fundador). W 1994 rodzina Domecq po burzliwym okresie pierwszej Rumasy (upadek Ruiz Mateos SA to temat na wspaniałą powieść, na pewno opiszemy to kiedyś w oddzielnym artykule) postanawia wycofać się z interesu i w wyniku fuzji z Allied Lyons powstaje Allied Domecq, które w 2005 zostaje kupione przez Pernod Ricard.
W 1998 Alvaro Domecq Romero postanawia odkupić część zapasów bodegi Pilar Aranda y Latorre po śmierci jedynej dziedziczki rodu Aranda i oficjalnie wrócić do intersu. Nie było to jednak takie proste, gdyż jego nazwisko jako znak towarowy było w posiadaniu Allied Domecq. Dopiero w 2004 została osiągnięta ugoda i Alvaro Domecq Romero mógł wrócić oficjalnie na ojcowiznę.
Brandy Duque de Veragua
Nazwa Brandy Duque de Veragua wzięła się z faktu, że dziadek Alvaro w 1930 kupił dużą posiadłość należącą do księcią Veragua. Księstwo Veragua lezy na terytorium Panamy (Veraguas to jedna z prowicji Panamy). Pierwszym księciem był wnuk Krzysztofa Kolumba i po dziś dzień książęta Veragua wywodzą się w prostej linii od wielkiego odkrywcy. W 1556r. księstwo wróciło pod panowanie Kastylii, a potem wraz z resztą Panamy uzyskało niepodległość, ale potomkowie Kolumba mogli zachować tytuł, którym się szczycą do teraz.
Sama brandy Duque de Veragua to Solera Gran Reserva, ale wykracza daleko poza minimum wyznaczone dla tej kategorii przez Consejo Regulador. Producent dość szczegółowo podaje, że destylat jest w 95% z winogron Airen i w 5% z Palomino. Brandy jest zestawiana tylko z niskoprocentowych holand destylowanych tylko w alquitarach. Średni wiek leżakowania destylatów to ok. 30 lat. Rocznie produkuje się raptem około 1000 butelek (bardzo limitowane whisky w liczbie 5-7 tys. butelek wyglądają śmiesznie na tym tle).
Na naszym rynku Duque de Veragua jest dystrubuowana przez Centrum Wina. Byliśmy bardzo zadowoleni, gdy znaleźliśmy ją w świątecznej paczce od Centrum Wina. Jakaś dobra dusza w CW musi nas uważnie czytać, bo fanów Brandy de Jerez można w Polsce policzyć na palcach ręki pijanego drwala 😀
–
Duque de Veragua, Solera Gran Reserva, 38%
Nos: przyjemna, gładka, słodka, bez bardzo mocno drewnianych i zleżanych nut. Cream sherry, słodki Moscatel, słodkie dżemy, truskawki, maliny, poziomki. Dalej daktyle, syropy, rodzynki. W tle trochę jakiejś naftki, zmywacza, migdałów, keksów, pierników i innych słodkich ciast. jest bardzo deserowo i słodko.
Smak: Gęsto i grubo; marmolada, dosładzane oloroso, skoncentrowany moszcz, rodzynki, dżemy, daktyle, duszone owoce, truskawki, soki domowe, poziomki. Kraina łagodności i slodyczy, ale nie jest jakoś mdło. PX, ewentualnie cream. Truskawki w śmietanie, domowe nalewki, pigwa, rodzynki, suszone śliwki, trufle, likiery. Smak jest solidny, pełny, dość monolityczny. Dopiero na dalekim drugim planie wanilia i delikatnie tostowane drewno.
Finisz: cream sherry, truskawki, dżemy.
Wnioski: łagodna, ale z dużym wpływem, głównie PX. Bogactwo świeżych czerwonych owoców i domowych soków, słodkie cream sherry, rodzynki, daktyle i śliwki. Jest to brandy słodka, gęsta, niemal dżemowa. wyróżnia się bardzo mocno grubością, a trochę mniej skomplikowaniem. Ta sama półka i ten sam profil co Gran Duque de Alba XO od Williams & Humbert. Brandy warta zakupu. Centrum Wina ma na nią dość spory narzut, ale przy okazji festiwali, promocji, kodów zniżkowych jak najbardziej warto wziąć, bo za whisky z takim wpływem sherry trzeba zapłacić jeszcze więcej.
Ocena: Radek 4,5/10 Aleksander 4/10
–