Dwudziesta piąta część naszych starć z porterami niekoniecznie bałtyckimi. Dziś na tapecie znowu wersje leżakowane w beczkach po burbonie. Zapraszamy na Przegląd generalny porterów bałtyckich – część XXV

Jeżeli ktoś do tej pory nie śledził cyklu to zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi częściami:

Wciąż nadrabiamy pandemiczne lenistwo, wobec czego lwia część dzisiejszych piw wyciągnięta została głęboko z odmętów szaf, regałów i pudeł. Temat jednak jest bezpieczny – portery z beczek po burbonie to temat w którym polskie browary czują się pewnie i zazwyczaj im to wychodzi. Beczka jest intensywna, dominująca, wybacza pewne niedociągnięcia piwa bazowego. Lubią browary, lubią birgiki, lubimy i my – wredni whiskarze. Drugą sprawą są prezentowane dziś browary, o których wyrażamy przeważnie pochlebne opinie. Spółdzielczy na dobre wyrobił sobie renomę swoimi nieraz wspaniałymi wymrażankami, pamiętamy złożony porter z Gniezna po koniaku Martell, portery z browaru Bury bardzo nam smakowały na WFP, Łańcut i Czarna Owca zachwycały swoimi wyrobami w przeszłości, no a Widawa wiadomo – klasa sama w sobie (choć tu spory minus za ostatnio próbowane 10th anniversary – mocno refillowe i zwyczajnie słabe). No nic, jedziemy…

 

Browar Spółdzielczy, Kotwiczne 3.0 Four Roses BA

Nos – trochę kiszonej kapusty, jakieś wory z ziemniorami. Kwaśne jagody, niedojrzałe porzeczki.

Smak – jakaś beczka jest. Nie jest skisłe, ale lekko trafione ewidentnie. Porzeczki, dmuchany ryż, stara czekolada, czekolada z nadzieniem z owoców leśnych.

Finisz – lekko palone, ten kwas na dłuższą metę zaczyna męczyć.

Wnioski – piwo trafione, choć jeszcze nie zupełnie zepsute.

Ocena: Radek – 4/10; Aleksander – 3/10

 

Porter z Gniezna Bourbon BA

Nos – patyki, suche drewno, stara beka, suche wafle, wanilina, stare kokosanki. Jakiś ślad owoców, żurawina, porzeczka. Preparowany ryż, szyszki w karmelu, cienka kawka z mleczkiem, batony zbożowe.

Smak – stara rozeschła beka, kokosanki, wanilina, wafle, kawka zbożowa z mleczkiem, draże kamyki, pistacje. Z czasem beka coraz lepsza się robi, pełniejsza, grubsza, batony, nugaty, orzechy, karmel. Pod koniec melanoidyny, keks.

Finisz – kawka, melanoidyny, orzeszki coli.

Wnioski – potrzebuje chwili by się rozkręcić, ale i tak pozostaje refillowe wrażenie. Bardzo żlopalne i gładkie.

Ocena: Radek – 5,5/10; Aleksander – 5,5/10

 

Bury, Porter Bałtycki 22 Woodford Reserve BA

Nos – no jest ten dobry burben. Migdalina, acetonek, gorzka czekolada, nieco amerykańskich ogórów w occie. Piwo bazowe delikatne, bez pytań, poprawne. Kokosanki, Kinder czekolada, kasztanki, miazga waflowa, fistaszki.

Smak – gruba beka, aż czuć alkohol z burbonu. Tort z alkoholem, wuzeta nasączona alkoholem, tiramisu podlane wódą, bajaderka. Ogólnie mocne motywy cukierniczo-wypiekowe podlane alkoholem. Mus czekoladowy, wafle, świeży burbon, wszystko na wysokiej intensywności. Beczka całkowicie dominuje to piwo i tak ma być. Wspaniałe. Piwo bazowe klasyczny, poprawny porter.

Finisz – mus czekoladowy, płatki śniadaniowe miodowe, karmel,

Wnioski – cytując samego siebie sprzed dwóch wersów: Beczka całkowicie dominuje to piwo i tak ma być. Wspaniałe. Piwo bazowe klasyczny, poprawny porter.

Ocena: Radek – 7/10; Aleksander – 7/10

 

Czarna Owca, Imperial Porter Noster AD 2017

Nos – no coś jest lekko kwaskowe, żurawina, powidła śliwkowe, ciasto ze śliwką. Keks, melanoidyny, sorbet malinowy, jeżyny, jagoda kamczacka, jakaś kawka, zboże, mieszanka studencka, migdały.

Smak – w smaku nie ma tej kwaśności, dobry, intensywny, jest beka, nawet dobra, ale już sporo z niej uleciało. Kawka, tiramisu, nugat, karmel. Z czasem więcej beczki, migdalina, marcepan, syrop do kawki,  jakaś miazga kokosowa, bounty, masło orzechowe. W miarę picia także więcej bourbonu. Samo piwo niestety już trochę wpada w risoporter, dalej smukle i odfermentowane, ale już jednak za bardzo palone, za mało melanoidynowe.

Finisz – czekolada, kawka, migdały.

Wnioski – dobre, nawet bardzo, ale niestety swój prime miało i go przegapiliśmy. Nasza wina.

Ocena: Radek – 6,5/10; Aleksander – 5,5/10

 

Widawa 8th Anniversary Private Reserve

Nos – ris ale nie ris. Nugat, orzechy laskowe, śliwka w czekoladzie, czekolada premium do picia, fabryka czekolady. Na drugim planie burbon albo nawet rye whiskey. Zbożowosc, musy, suszona Śliwa, motywy koniakowe. Świeży kokos, nalewka na orzechu. Likiery z Mozartem. Wanilia.

Smak – mocny, tłusty, orzechowo czekoladowo burbonowy. Raczki, kukułki, torcik wedlowski. Kasztanki nadziewane alkoholem. Fehrero rocher. Gładka słodycz ale jednocześnie wyraźny motyw alkoholowy. Jezusek po gardziołku bosą stópką przeszedł ale w ostrogach. Marshmallowy, akcent ziemisty.

Finisz – kokosanki w czekoladzie maczane w czekoladzie. Kasztany, rye whiskey, niuans ziemisto-korzeniowy.

Wnioski – fantastyczne piwo, duża intensywność, wyraźne składowe, jednocześnie całość gładka, kremowa.

Ocena: Radek – 8,5/10; Aleksander – 8/10

 

Widawa 8th Anniversary Smoked BBA

Nos – oscypy, czarnoziem, humus, grzybnia, pieczarkarnia, rye whisky, schlenkerla, żbożowość, kawka zbożowa, czekolada deserowa, batony zbożowe, płatki miodowe, odymiona beczka, motywy serowarskie, popiół.

Smak – dymność schodzi raczej na drugi plan, jest mocno bourbon, taki intensywny, mocny, tytoń cygara, popioły, tytoń fajkowy, anyż, wędzone śliwki i gruszki, nalewka na śliwkach. Dym ogniskowy, nawet wędzone makrele. Z czasem dymność opada i jest solid beka. Orzechy, migdały, bourbon, trochę alkoholu, wanilina, przyprawy. Ziemia, korzenie, lapsang, kardamon, anyż. samo piwo czekolada, kawka, ale dalej nie za słodkie, mimo, że nie melanoidynowe to dalej porterowe w charakterze.

Finisz – głęboki bourbon, albo nawet rye, czekolada, orzechy, kawka.

Wnioski – ugułem dobre, złożone, niestety dym trochę przykrywa bekę. Poza tym w pytę.

Ocena: Radek – 7,5/10; Aleksander – 7/10

 

Łańcut, Podbipięta

Nos – mleczna czekolada, kokosanki, rodzynki, babka piaskowa, wyraźny burbon ale taki raczej gładki, dmuchany ryz, pigwa, pieczone kasztany.

Smak – jest porządna beczka, współgrająca z konkretnym acz porterowym piwem. Bardzo eleganckie, gładkie, waflowa. Burbonowość konkretna. Kasztanki, prażone migdały, pieczone kasztany, macadamia. Bardzo eleganckie, a jednocześnie dużo beki. Mleczna czekolada, kokosanki, malibu, angielskie stare rumy.

Finisz – migdały, kokos, amaretto, pijana wiśnia. W pewnym sensie cierpkie, nieco ściągające, skórki z fistaszków, pestkowość.

Wnioski – Bardzo intensywna beka, mocne i dobre piwo bazowe o klasycznym profilu. Fantastyczne.

Ocena: Radek – 8/10; Aleksander – 8/10

 

Podgórz, Imperialny 652mnpm BA

Nos – jest dobrze, choć dziwnie. Ziemia, stare mury, obszczana piwnica, mokra czerwona cegła, sasafras, dużo cynamonu, kurkuma, kumaryna, ciasto dyniowe. Jest sporo bourbonu, ale takiego piwnicznego, zleżałego.  Trochę wafla, wiórki kokosowe, orzeszki ziemne, bajaderki, kajmaki.

Smak – smak dużo bardziej prostolinijny, zapach obiecywał więcej. Kawa plujka, orzeszki ziemnie, czekolada z białym nalotem, mocne utlenienie, papierowość, też przyprawy, ale takie zwietrzałe. Zapach obiecywał dużo więcej.

Finisz – słonecznik, pestki, tani kakał.

Wnioski – zapach obiecuje bardzo dużo, i jest naprawdę solidny, ale smak jakiś taki zwietrzały i utleniony. Pewnie dlatego że to piwo trochę jednak u nas postało.

Ocena: Radek – 5,5/10; Aleksander – 5,5/10

 

Rockmill Oblivion BBA

Nos -gęste, risoporter, kakał, ale daje ospałą beką, żeby nie było. Mleczna czekolada, swieży kokos, bbq.

Smak -gęste, ale mało złożone. Tłuste. Kokos, czekolada, kakał. Pitna gorzka czekolada. Ciemne merci.

Finisz -fajna czekolada, kakał.

Wnioski -grube, intensywne, mocne ale nie ma tu złożoności. Czyli jak w większości Rockmilli. Osobliwy błąd na etykiecie – z przodu jest napisane że to imperial stout, na kontretykiecie z kolei że imperial porter. I bądź tu mądry.

Ocena: Radek – 6/10; Aleksander – 5/10

 

Anderson’s Roasted Development Wild Turkey BA

Nos -pachnie raczej jak ris i to w dodatku pastry ris. Pianki, pitna czekolada,  wanilia, praliny, bajadery, likiery czekoladowe, odrobine sos sojowy. Beka jest jednak wyczuwalna, kakao, nawet mokry bourbon, figa, kasztan, wanilina.

Smak -po tym zapachu zadziwiająco cienkie. Jakies takie slodkie, cukrowe, troche czekoladowe. Figa, wanilia, miazga kakaowa, kokos. Dalej trochę nut piernikowo korzennych.

Finisz -wyrób czekoladopodobny, skórka z wiśni, sos sojowy.

Wnioski -jakieś takie dziwne i męczące. Nie jest zbyt zgrane, gryzie, beka taka też wymuszona. Słabe, zwłaszcza w porównaniu do rozdmuchanych oczekiwań po zerknięciu na ocenę na UT.

Ocena: Radek – 5/10; Aleksander – 4,5/10

 

Wnioski:

W Widawie Private Reserve z góry wypatrywaliśmy zwycięzcy i jak się okazało słusznie. Dobra złożoność, wysoka intensywność, wspaniała beczkowość wywindowały to piwo na drugie miejsce (na prawie 300) naszej listy. Ustępując jedynie innemu private reserve z Widawy, legendarnemu 5th anniversary. Na najniższym stopniu podium zresztą też Widawa, tak więc dominacja pełną gębą. Zaraz jednak na czwarte miejsce wskoczył Łańcut Podbipięta, zdecydowanie czarny koń degustacji. Klasyczny, prosty porter plus dobre świeże beki. Bez udziwniania, za to z bardzo dobrym rezultatem. Bardzo dobrym zgodnie z oczekiwaniami okazał się porter z Burego, czego również zasługą była świeżutka, jeszcze wilgotna beczka. Od razu wspomnimy że kolejne piwa Burego (tak portery jak i risy) nie były już tak fenomenalne, za sprawą refillowych beczek właśnie. Kolejny raz jakość pokazało Gniezno, choć lepsza była wersja porto, nie mówiąc o wspaniałym koniak BA. Kilka piw jednak przeleżało u nas trochę za długo i to czuć. 2-3 letnie leżakowanie sprawiło że część piw miała lekko zwietrzały, płaski profil, a część lekko zdziczała. Cóż, za dużo tych piw po prostu, ale powoli przebieramy zapasy i już po mału zaczyna być widać dno.

 

Na koniec kompletna lista:

 • Tradycyjnie, jeśli kogoś swędzi, że oceny są skandalicznie niskie, to niech doda sobie wszędzie +1.
 • W przypadku identycznej oceny, o kolejności decyduje cena w przeliczeniu na litraż.
 1. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA Special Reserve – 8,75
 2. Widawa, 8th Anniversary BA Private Reserve – 8,25
 3. Widawa, 5th Anniversary Jamaican Rum BA – 8,13
 4. Łańcut, Podbipięta – 8,00
 5. Solipiwko, Baltic Abyss [leżakowany 2 lata] – 8,00
 6. Kormoran, Imperium Prunum (1 warka) – 8,00
 7. Widawa, 5th Anniversary Private Reserve Bourbon BA – 7,83
 8. Czarna Owca, Porter Noster Cognac BA – 7,50
 9. Widawa & Hoppin’ Frog, Baltic Pirate BA – 7,50
 10. Brovaria Porter Bourbon BA – 7,33
 11. Świebodzin, Importer BA – 7,25
 12. Kormoran, Imperium Prunum (2 warka) – 7,25
 13. Widawa, 8th Anniversary Smoked BBA – 7,25
 14. Okocim Mistrzowski Porter Oloroso BA – 7,25
 15. Czarna Owca, Porter Noster BBA (2017) – 7,13
 16. Widawa, 5th Anniversary Single Barrel BBA – 7,13
 17. Jabłonowo, Podbity Śliwką – 7,00
 18. Maryensztadt, Gwiazda Północy – 7,00
 19. Podgórz, 652m.n.p.m [leżakowany 4 lata] – 7,00
 20. Bury, Porter Bałtycki 22 Woodford Reserve BA – 7,00
 21. Trzech Kumpli, Bjorn – 7,00
 22. Brokreacja, Nafciarz Dukielski 18m-cy BA – 7,00
 23. Kormoran, Imperium Prunum Esencja – 7,00
 24. Les Trois Mousquetaires, Porter Baltique – 7,00
 25. Widawa, 5th Anniversary Bourbon BA – 6,88
 26. Jabłonowo, Podbity Śliwką [leżakowany 3 lata] – 6,83
 27. Trzech Kumpli, Floki – 6,83
 28. Widawa 6th anniversary jamaican Rum BA – 6,83
 29. Kormoran, Imperium Prunum (3 warka) – 6,80
 30. Kormoran, Porter Warmiński (wersja prunum light) – 6,75
 31. Solipiwko, Baltic Abyss – 6,75
 32. Widawa, Porter 24 BBA – 6,75
 33. Tleń, Porter Rum BA – 6,75
 34. Trzech Kumpli, Ivar – 6,75
 35. Port Gdynia, Porter Bałtycki Wymrażany – 6,75
 36. Tumski, Dekada Jack Daniel’s BA – 6,75
 37. Widawa, Porter 24 – 6,63
 38. Okocim, Porter [leżakowany 6 lat] – 6,50
 39. Tleń, Porter Tequila BA – 6,50
 40. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon BA (2018) – 6,50
 41. Porter z Gniezna, Porto BA – 6,50
 42. Bury, Porter Bałtycki, Jamaican Rum BA – 6,50
 43. Kormoran, imperium Prunum ( 4 warka) – 6,50
 44. Łąkomin, Sus Scrofa, in Dolio a melle potili maturata, Mead BA – 6,50
 45. Łąkomin, Sus Scrofa in Caribaeis, Rum BA – 6,50
 46. Dr Brew, Porter Bałtycki 24 Amarone BA – 6,50
 47. Pracownia Piwa, LAB37 – 6,50
 48. Rockmill Infinity Imperial Porter Armagnac BA – 6,50
 49. Rockmill Infinity Imperial Porter RUM BA – 6,50
 50. Widawa, 8th Anniversary Bourbon BA – 6,50
 51. Brovaria, Porter Bałtycki Rum BA – 6,50
 52. Port Gdynia, Porter leżakowany na dnie Bałtyku – 6,50
 53. Nepomucen, Echo – 6,33
 54. Pinta, Portermass Mead BA – 6,33
 55. Widawa/Jacobsland, Origen – 6,33
 56. Maryensztadt, Imperial porter Heaven Hill BA – 6,25
 57. Dobry Browar, Porter z Gniezna Martell Cognac BA – 6,25
 58. Widawa, 5th anniversary smoked porter Bourbon BA – 6,25
 59. Widawa, Porter 24 Sherry BA – 6,25
 60. Brokreacja, Deep Dark Sea Kirschwasser BA – 6,25
 61. Pohjala, Öö XO – 6,25
 62. ReCraft, Mentor 22 – 6,25
 63. Grodziski Porter ze Śliwką – 6,17 *
 64. Bytów/Rockmill, Porter O – 6,17
 65. Maryensztadt, Projekt Barrel Aged Imperial Porter Black Kirsch BA – 6,13
 66. Tleń, Porter ze śliwką – 6,00
 67. Trzech Kumpli, Ragnar – 6,00
 68. Tumski, Dekada – 6,00
 69. Pinta/Pohjala, Baltic Pride – 6,00
 70. Jan Olbracht, Imperial Porter – 6,00
 71. Mazurski, Porter Rum BA – 6,00
 72. Pracownia Piwa/Podgórz, Baran z Jajem – 6,00
 73. Czarna Owca, Imperial Porter Noster BBA – 6,00
 74. Brokreacja, Deep Dark Sea Rum BA, 28blg – 6,00
 75. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Islay Blend BA – 6,00
 76. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Bunnahabhain BA – 6,00
 77. La Debauche, Porter Baltique Cognac BA – 6,00
 78. Widawa & Dunham, Mroczny Pan – 6,00
 79. Pohjala, Armchair Detective, Cognac BA – 6,00
 80. Andersons, A Roasted Development, Imperial Porter – 6,00
 81. Czarna Owca, Porter Noster Bourbon & Calvados DBA – 5,88
 82. Konstancin, Porter BBA – 5,88
 83. Pinta, Imperator Bałtycki Double BA w. Vanilla – 5,88
 84. Stu Mostów/Jopen Black Polished Gold BA – 5,88
 85. Hopster, Czarny Szkuner – 5,75
 86. Bednary, Sinior Isidoro – 5,75
 87. Birbant, Porter Klasyczny – 5,75
 88. Łąkomin, Dziki dzik na Torfowisku BA – 5,75
 89. Podgórz, 652m.n.p.m – 5,75
 90. Brokreacja Deep Dark Sea Bourbon BA – 5,75
 91. Brokreacja, Call to Create Jack Daniel’s BA – 5,75
 92. Maryensztadt, Projekt 30 #1 – 5,75
 93. Fortuna, Komes Porter [leżakowany 4 lata] – 5,67
 94. Czarna Owca, Porter Noster – 5,67
 95. Golem, Double Dybuk Laphroaig BA – 5,66
 96. Amager/Pracownia Piwa, Red Hetman – 5,66
 97. Perła, Porter [leżakowana 3 lata] – 5,50
 98. Kormoran, Porter Warmiński [leżakowany 4 lata] – 5,50
 99. Pinta, Imperator Bałtycki (krótko po terminie) – 5,50
 100. 1530 Cerveza de Bodega, Duela Imperial Porter, Oloroso BA – 5,50
 101. Bytów/Rockmill, Porter T – 5,50
 102. Rockmill Oblivion BBA – 5,50
 103. Czarna Owca, Porter Noster Apple Brandy BA – 5,50
 104. Carna Owca, Porter Noster Triple Sec BA – 5,50
 105. Stu Mostów, WRCLW Nitro – 5,50
 106. Porter z Gniezna BBA – 5,50
 107. Podgórz, Imperialny 652mnpm BBA – 5,50
 108. Trzy Korony, Fade to Black – 5,38
 109. Profesja, Pirat Porto BA – 5,38
 110. Pinta, Imperator Bałtycki Oloroso BA – 5,33
 111. Widawa, 7th Anniversary BBA – 5,33
 112. Ukiel, Porter Bałtycki – 5,25
 113. Browar na Jurze, Porter Jurajski – 5,25
 114. Deer Bear, Piwowar Domowy – 5,25
 115. Maryensztadt, Imperial Smoked Baltic Porter Black Forest Kirsch BA – 5,25
 116. Pracownia Piwa, LAB 38 Merlot BA – 5,25
 117. Tleń, Porter [leżakowany 3 lata] – 5,17
 118. Haand/Jabeerwocky, Jabeerporter – 5,17
 119. Artezan, Dzikość Żółtej Pantery – 5,17
 120. Argus Porter (Amber) [Leżakowany 6 lat] – 5,00
 121. Lwowskie Porter – 5,00
 122. Pilsweizer, Porter Galicyjski – 5,00
 123. Dobry Browar, Porter z Gniezna – 5,00
 124. Port Gdynia, Porter Bałtycki – 5,00
 125. Recraft Porter 24 Oloroso Oak Aged – 5,00
 126. Bytów/Rockmill, Porter P – 5,00
 127. Bytów/Rokmill, Porter R (Vanilla) – 5,00
 128. Hajer, Imperial Porter – 5,00
 129. Spoldzielczy/Geiranger Bryggeri, Geiranger Porter – 5,00
 130. Widawa & Quince, Rage – 5,00
 131. Pohjala, Oo – 5,00
 132. DeMolen, Oye! & Ohje! – 5,00
 133. Brokreacja/Dukla, Imperialny Nafciarz – 5,00
 134. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Bourbon & Wine – 5,00
 135. Pracownia piwa, Captain Baltic BA – 5,00
 136. Pracownia Piwa, Baltic Pooka – 5,00
 137. Recraft, Mentor 24 – 5,00
 138. Stara Komenda, Porter Komendowy 308 , Red wine BA – 5,00
 139. Wokanda, Świadek Koronny JD BA – 4,88
 140. Komes, Sherry Oloroso – 4,83
 141. Kormoran, Porter Warmiński leżakowany 20 miesięcy – 4,83
 142. Hopkins, Imperialny Biohazard – 4,83
 143. Brokreacja Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA – 4,83
 144. Gloger, Karty na stół – 4,75
 145. Pinta, Imperator Bałtycki (wyleżany) – 4,75
 146. Recraft, Porter 24 Sherry Oloroso Oak Aged – 4,75
 147. Czarna Owca, Porter Noster, Rum Barrel Aged – 4,75
 148. Łąkomin, Dziki Dzik Mead BA – 4,75
 149. Brokreacja, Nafciarz Dukielski Jack Daniel’s BA – 4,75
 150. Brokreacja, Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA – 4,75
 151. Brokreacja, Call to Create – 4,75
 152. Anderson’s Roasted Developement BBA – 4,75
 153. Konstancin, Porter – 4,67
 154. Kingpin, Angel of Temptation – 4,67
 155. Maltgarden, Sounds Like Chocolate – 4,67
 156. Stu Mostów WRCLW Tonnka, Vanilla, Chocolate Baltic Porter – 4,67
 157. Stu Mostów/Jopen, Black Polished Gold – 4,63
 158. Amber, Grant Imperial [leżakowany 5 lat] – 4,50
 159. Łódzki, Porter [leżakowany 5 lat] – 4,50
 160. Jabłonowo, Porter 9 – 4,50
 161. Porter Jurajski [leżakowany 4 lata] – 4,50
 162. Piwoteka, Porter Bałucki – 4,50
 163. Kormoran, Porter z Wiśnią – 4,50
 164. Przystanek Tleń, Porter Apple Brandy BA – 4,50
 165. Maltgarden, The Big Book of Coconut – 4,50
 166. Golem, Double Dybuk – 4,50
 167. Czarna Owca, Porter Noster Calvados BA – 4,50
 168. Pinta, Portermass Bourbon BA – 4,50
 169. Harpagan, Furia Ferworu Laphroaig BA – 4,5
 170. Bazyliszek, Wars Jack Daniels BA – 4,50
 171. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Jack Daniel’s & Wine – 4,50
 172. Stara Komenda, Porter Komendowy 387 White Wine BA – 4,50
 173. Beerlab, Imperialny porter bałtycki z syropem klonowym – 4,50
 174. Pinta & DUM, Bałtyk-Atlantico Porter – 4,33
 175. Wokanda, Świadek Koronny – 4,33
 176. Maltgarden, Please Pass the Pie – 4,33
 177. Pinta, Bałtyk-Tasman Malbec BA – 4,33
 178. Pracownia Piwa, Baltic Pooka [leżakowana 2 lata] – 4,33
 179. Cieszyński Porter BBA – 4,25
 180. Setka, Apollo 19 – 4,25
 181. Pracownia Piwa, Szkieletor – 4,25
 182. Bazyliszek, Wars – 4,25
 183. Port Gdynia, Porter Bałtycki Double BA: Rum & Wine – 4,25
 184. Golem, Double Dybuk Four Roses BA – 4,25
 185. Brokreacja, Call to Create Rioja BA – 4,25
 186. Wroclove Porter – 4,17
 187. Browar Staropolski, Staropolski Porter 9,8% – 4,17
 188. Pinta, Portermass – 4,17
 189. Lapirata, Blackadder – 4,17
 190. Kormoran, Cornus Lupus – 4,17
 191. Gościszewo, Porter 55 – 4,13
 192. Chmielarium Porter 21 – 4,13
 193. Widawa, 5th Anniversary – 4,13
 194. Profesja, Pirat BBA – 4,13
 195. Łódzki Porter – 4,00
 196. Książęce Porter – 4,00
 197. Komes Porter Bałtycki – 4,00
 198. Amber, Grand Imperial Porter Chili – 4,00
 199. Pinta, Bałtyk-Adriatico – 4,00
 200. Twigg, Drops of Jupiter – 4,00
 201. Bazyliszek, Porter Bałtycki z wiśnią i laktozą – 4,00
 202. Nepomucen/Widawa, Dark Forest – 4,00
 203. Harpagan, Ezoteryczne Szuwary Pinot Noir BA – 4,00
 204. Golem, Double Dybuk Bourbon BA – 4,00
 205. Waszczukowe, Porter z Puszczy BBA – 4,00
 206. Jabeerwocky, Jabeer Porter Akvavit BA – 4,00
 207. Cieszyński, Porter Jubileuszowy – 4,00
 208. Łąkomin, Sus scrofa, in occidente fero, Jack Daniels BA – 4,00
 209. Dr Brew, Jack Cherry Porter 24  – 4,00
 210. Racibórz, Raciborski Porter [leżakowany 6 lat] – 3,83
 211. Pinta, Imperator Bałtycki  (świeży) – 3,83
 212. Hopkins, Black Jack – 3,83
 213. Nepomucen, EEM – 3,83
 214. Dukla, Baltic Pirates – 3,83
 215. Dukla, Tortuga – 3,83
 216. Zakładowy, Pan Portier – 3,83
 217. Profesja, Pirat – 3,83
 218. Amber, Grand Imperial – 3,75
 219. Żywiec Porter – 3,75
 220. Kazimierz, Latający Jeleń BBA – 3,75
 221. Perła Porter – 3,67
 222. Stu Mostów WRCLW Nitro Baltic Porter Cherry – 3,67
 223. Argus Porter – 3,50
 224. Żywiec Porter [leżakowany 2 lata] – 3,50
 225. Komes, Porter z płatkami dębowymi – 3,50
 226. Komes, Porter Malinowy – 3,50
 227. Jana, Porter Bałtycki – 3,50
 228. Zakładowy, Po robocie – 3,50
 229. Zakładowy, Choinka Zakładowa – 3,50
 230. Bazyliszek, HWDP – 3,50
 231. Harpagan, Ezoteryczne Szuwary – 3,50
 232. Golem, Dybuk Laphroaig BA – 3,50
 233. Profesja, Pirat Rum BA – 3,50
 234. Spółdzielczy, Kotwiczne 3.0 Four Roses BA – 3,50
 235. Porter Grodziski – 3,38
 236. Łąkomin, Sus Scrofa – 3,33
 237. Porter, Staropolski 10,5% – 3,33
 238. Pinta, Wesołych Świąt 2017 – 3,33
 239. Pracownia Piwa, Captain Baltic Winter ed. – 3,33
 240. Tleń, Porter Rum BA [leżakowany 2 lata] – 3,33
 241. Cieszyński Porter – 3,25
 242. Wąsosz Porter – 3,25
 243. Brokreacja, Deep Dark Sea – 3,25
 244. Kraftwerk, Jolly Roger Rum BA – 3,13
 245. Lwówek Porter – 3,00
 246. Lwówek Złoty Pociąg – 3,00
 247. Witnicki Porter – 3,00
 248. Ciechan Porter – 3,00
 249. Broumov, 1918 Porter – 3,00
 250. Staropolski 180 – 3,00
 251. Dictador, Burbon i Vanilkove Struky – 3,00
 252. Mazurski, Porter Bałtycki – 3,00
 253. Pinta, Bałtyk-Pacyfik – 3,00
 254. Baribal Porter – 2,88
 255. Łąkomin, Dziki Dzik – 2,88
 256. Pinta, Wesołych Świąt 2018 – 2,83
 257. Pinta, Imperator Bałtycki Sherry Oloroso [leżakowany 2 lata] – 2,83
 258. Okrętowy, Karaka – 2,75
 259. Dr Brew, Hazelnut – 2,75
 260. Brokreacja, Nafciarz Dukielski 28 plato – 2,75
 261. Baba Yaga Porter – 2,68
 262. Ciechan, Chocolate Baltic Porter – 2,66
 263. Waszczukowe, Porter z Puszczy – 2,66
 264. Pracownia Piwa, LAB 16 – 2,63
 265. Argus Porter (Łódzki) [leżakowany 2 lata] – 2,50
 266. Okocim Porter – 2,50
 267. Fortuna, Czarne Whisky Wood – 2,50
 268. Kraftwerk, Jolly Roger Whisky BA – 2,50
 269. Rockmill, Oblivion – 2,50
 270. Ciechan, Porter Jakubiak Whisky BA – 2,50
 271. Primator 24 – 2,25
 272. Ułan, Porter Burbon BA – 2,25
 273. Brodacz, Hazelnut&Vanilla Imperial Porter – 2,17
 274. Cornelius Porter – 2,00
 275. Pardubice – 2,00
 276. Black Boss Porter – 1,75
 277. Kraftwerk, Jolly Roger – 1,75
 278. Czarny Kot, Porter ze smakiem pomarańczy i goździków – 1,67
 279. Ułan, Porter Rum BA – 1,50
 280. Ułan, Porter Cognac BA – 1,50
 281. Bednary, El Cid Campeador Jura BA – 1,38
 282. Kujawskie Porter – 1,13
 283. Czarny Kot, Porter ze smakiem wiśni – 1,00
 284. Kufle i Kapsle, Nasz Dziki Bałtyk – 0,00
 285. Bonus: Perła (leżakowana 3 lata) – 7,25
Aleksander Tiepłow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.